İSG 'DE HANGİ ÜLKE ÖNDE ? NEDEN | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

İSG 'DE HANGİ ÜLKE ÖNDE ? NEDEN

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında volkan seven tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Türkiye neden İSG konusunda son sıralarda?

 1. Eğitim eksikliği

  oy sayısı 12
  41,4%
 2. Denetimsizlik

  oy sayısı 17
  58,6%
 1. volkan seven

  volkan seven TÜİSAG Üyesi  Değerli arkadaşlar, ülkemiz bildiğiniz gibi İSG konusunda Avrupa da ve Dünya da pek de iyi bir konumda değil. Öncelikle sizce bunun sebepleri neler? Dünyadaki diğer ülkelerdeki sistem nasıl? Nasıl çalışıyorlar? Bilgisi olan arkadaşlarla bir beyin fırtınası yapmak istiyorum..saygılarımla.


   
 2. volkan seven

  volkan seven TÜİSAG Üyesi

  İlk öreği ben vereyim. Almanya da meslek sandıkları var. Bunlar yarı-devlet kuruluşları ve tüm işyerlerinin bu meslek sandıklarına üye olmaları zorunlu. Bu meslek sandıkları aynı zamanda sigorta şirketi gibi görev görüyor, bununla birlikte eğitim ve önleme faaliyetleri de yürütüyor. Güzel bir sistem ve işliyor. BG olarak anılan bu sandıklar İSG konusunda ar ge de yapıyorlar..

   
  Aytuğ, Mustafa ESEN, surveyan ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. Raptor

  Raptor TÜİSAG Üyesi

  Dünyada İSG (Olması gereken kelime her ne kadar Emniyet - Safety olması gerekse de artık mevzuatlarda da İş Sağlığı ve Güvenliği olarak yerini aldı ve olayın ciddiyetini en baştan düşürdü bana göre) konusunda lider ya da önde olan ülke/ülkelere baktığınızda sigorta sisteminin mevcut kapitalizm kurallarına göre en acımasız işlediği ülkeler olduklarını görürsünüz. Sigorta sistemi rücu mantığına göre çalıştığından dolayı tazmin edilen zararın mutlaka ama mutlaka bir kişi/kuruma rücu edilmesi gereklidir ki sigorta şirketi hayatını devam ettirebilsin. Burada olaya mağdur açısından bakarsanız mağdurun sorunu çözülmüştür ama mağduriyete sebep olan esas sorumlu cezasını yada faturasını ödemiş midir.
  Eğer ülkemize bakacak olursanız İSG kavramı veya Emniyet kavramının yabancı konsorsiyumlarla ortaya çıktığını görürsünüz. Sigorta kültürü de son 10-15 yıldır ülkemizde yavaş yavaş oturmaya çalışıyor bu nedenle de İSG konusunda gerek mevzuat gerekse bireysel yaklaşım açısından bir yavaşlık var tabii; esas irdelenmesi gereken konu eski adı ile SSK yeni adı SGK sisteminin eskiden cebinden çıkan ve iş kazası mağdurlarına ödediği tazminat, erken ortaya çıkan maluliyet maaşları vb gibi paraları tazmin edeceği kişi yada kişileri bulamaması yada bulmak istememesi olarak bilinen yaklaşımın artık SGK olarak ödediğim parayı buna neden olan İşveren veya İGU veya İşyeri Hekiminden dolaylı da olsa alırım olarak değişmesi olarak da özetlenebilir. Bu arada OHSAS da da var olan kaza tanımını iyi irdeleyin maddi hasarlı kazaların veya ramak kala vakalarının çok da önemsenmediklerini sadece ölüm ve yaralanmaların ciddiye alındıklarını görürsünüz.
  Dolayısıyla biz İGU lara düşen esas konu Emniyet kültürünün bu toplumda oturmasını beklemek ve ona göre taviz vermeden işimizi en iyi şekliyle yapmak olmalıdır diye düşünüyorum. Bu arada 17 yıldır Emniyet Mühendisliği yapmaktayım ve 17 yıldır bu toplumda Emniyet kültürü oturmadı ama iyi yönde gelişmeler var, umutlu olmak gerekli ben göremesem de çocuğum kesin olarak daha emniyetli bir ülkede yaşayacak.
  (Eğitim aldığım yerde (ÇASGEM) dikkatimi çekmişti İGU eğitimine gönüllü gelip arabasına bindiğinde emniyet kemeri takmayan İGU adayları vardı, Emniyet kültürüne sahip olmayan kişi nasıl Emniyet kurallarına uyulmasını isteyecek iş yerindeki çalışanlardan bu da ayrı bir konu tabii)

  Kazasız günler dileğiyle

     

   
  volkan seven, surveyan, Tolga_34 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. volkan seven

  volkan seven TÜİSAG Üyesi

  tşkler...başka fikri olan? çözüm neler olabilir mesela?

   
 5. kazım akkaya

  kazım akkaya TÜİSAG Üyesi

  Devletin çok iyi bir denetleme sistemi kurması gerekir. Hatta bunu işin başında yapması gerekir. Şirket kurarken bu şartları istemeli.

  Çok ucuk bir düşünce gibi gelebilir ama elektronik ortamda eğitim denetlmesi yapılabilir. Bir personelin SSK girişi yapıldıktan sonra devlet bu işyerinden e-devlet gibi bir sisteme personelin işe başlamadan önce eğitildiğine dair eğitim bilgilerinin girilmesini isteyebilir. Bu sistemde eğitim bilgilerini girmeyen firmaya hemen denetleme yapılıp neden bildirilmediği ve iş ortamı araştırılabilir.

  Bu çok kaba bir anlatım oldu ama ayrıntılı hale getirldiğinde sistem kendisini otomatik kontrol eder hale getirecektir. Eğitim sadece aklıma ilk gelen şey, onun dışında firmanın çalışma alanına göre, tehlike sınıfına göre bir çok kontrol seçenekleri oluşturulur.

  Devlete bütün firmların bilgileri var. E-devlette gibi bir sistem var. İş yerleri birçok işini buradan hallediyor ve takip ediyor. İSG ile ilgili birşey eklenir ve takip çok kolay hale gelir.

     

   
  Mustafa ESEN ve volkan seven bu yazıya teşekkür etti.
 6. volkan seven

  volkan seven TÜİSAG Üyesi

  Tşkler kazım bey.. bence güzel bir fikir...özellikle hassas ve riskli iş gruplarında eğitim denetlemesi yapılabilir. Sisteme işyeri risk grubu verisi de girilebilir, belki ileri de eğitimin yanısıra risk değerlendirmesi gibi zorunluluklar da e devletle kontrol altına alınabilir..

   
 7. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  Bize bişey olmaz ki!
  olmuşla ölmüşe çare yok!
  takdir-i ilahi...
  daha önce aynı şeyi defalarca yapmıştı!
  olacağı varmış!
  eski köye yeni adet getirme!
  kaderden kaçılmaz....

  Başka söze gerek var mı? örümcek kafalıyız, kaderciyiz, eğitimsiziz, insana değer vermiyoruz....
   
  volkan seven bu yazıya teşekkür etti.
 8. volkan seven

  volkan seven TÜİSAG Üyesi

  haklısın nurdan...kaderci bir milletiz..bunun bir diğer nedeni de kaderin daha ne manaya geldiğini de bilmememiz...sigara içip nasıl olsa öleceğimiz tarih belli, içsekte içmesekte diyen adamlar var...! bana birşey olmaz diyen ustalar....   
 9. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  ewt böyle bir toplumda üzerimize çok daha fazla görev düşüyor... sağlık raporu almadan çalıştırılmayacak diyorum.. ustabaşı çalıştırıyor diyolar.. dedim usta başı kim? yapın görev tanımını, işçiden sorumlu değil mi? sağlık raporu olmayan işe başlama eğitimi verilmeyen hiçbir işçi çalıştırılmayacak deyin... çalışırda işçiye birşey olursa sorumlusu da sensin deyin.. bakın bakalım eşikten içeri adım attıracak mı? Patrona söyleyeceklermişte usta başıyla konuşsunmuş! pesss diyorum artık başka ne diyeyimm....
  Not: su içen öldüde rakı içen ölmedi mi? :mustafa::p

     

   
 10. Otomasyoncu

  Otomasyoncu TÜİSAG Üyesi

  Kazım bey in önerisi bence çok güzel. Bence firmalarında PDKS( personel işe giriş çıkışı da tutulmalı). ISG lerin bağımsız olması en mantıklısı. Ben patron olsam para verdiğim adamın bana kılıç çekmesini hoş gormem. Işçi isenizde patrona çok diklenemezsiniz. Benim şahsi fikrim ISG ler bir bakanlığa bağlı birimler olmalılar.   
  volkan seven bu yazıya teşekkür etti.
 11. volkan seven

  volkan seven TÜİSAG Üyesi

  mesleki bağımsızlık sağlanırken neden tmmob dan faydalanılmıyor ya da hükümet meslek odaları ile işbirliği yapmıyor...sorunlardan biri de bu bence   
 12. Otomasyoncu

  Otomasyoncu TÜİSAG Üyesi

  Meslek odaları bence çıkar amaçlı kuruluşlar çoğu kendi meslektaşlarını bile korumuyorlar. Birde fazla bağımsızlık,özgürlük düzensizlik getirir. Tabii bu kendi kanaatim

   
  volkan seven bu yazıya teşekkür etti.
 13. volkan seven

  volkan seven TÜİSAG Üyesi

  devlet isg uzmanlarının maaşlarını vermek istemez...ee eişveren verince de maaşı , uzmanı esir alır! en güzeli isg nin şirketlerce sağlandığı sigorta sistemi...
   
 14. ErolD

  ErolD TÜİSAG Üyesi

  Ülkemizde Yürürlüğe bir türlü girmeyen ADR (karayolu tehlikeli made taşımacılığı) kanunu var mesela.2008 den bu yana tamam bu yıl çıkacak deniyor.altına imza atmışsın ülke olarak,bu kanunu çıkaracağım demişsin...yollarda her gün yüzlerce karatankeri dolaşıyor,yarısından fazlası patlayıcı,parlayıcı,yakıcı (corrosive)madde yüklü !!! çalıştığım yerde Genel Emniyet Tedbirleri adı altında Tehlikeli Madde taşıma prosedürlerine uymayan karatankerlerini ve K.K.D ekipmanı eksik veya uygunsuz araç sürücülerini tesise bile sokmuyorum.bu işyerimin yaptırımı,devamı ve takibi ilgili bakanlığın yaptırımında olmalı diye düşünüyorum.

   
  volkan seven bu yazıya teşekkür etti.
 15. volkan seven

  volkan seven TÜİSAG Üyesi

  evt erol bey...ülkemizde isg standartlarının yerleşmesi lazım..   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica