İSG Danışmanlık hizmeti verebilir miyim?

SuİSG

Üye
TÜİSAG Üyesi
Değerli tecrübeli uzman arkadaşlar,
benim bir kaç tane sorum olacak. C tipi iş güv. uzmanıyım. Henüz bir tecrübem yok. Sanayiden sayılan ve çok tehlikeli gruba giren, fakat kadrosu 50 kişi geçmeyen bir şirket benden sadece danışmanlık hizmeti vermemi talep ediyor. Bu şirketin 2-3 tane de şantiyeleri var, şirketin bulunduğu il dışında. Şantiyelerde ve fabrikada çalıştırdıkları taşeron sayısı yaklaşık 40 kişi . (kendi elemanları 50 kişinin altında daha önce de belirtiğim gibi). Benden talep ettikleri fabrikada ve şantiyelerde : En az ayda bir gün fabrika denetimi ve şirkete bağlı açılacak şantiyelerin denetimleri yapılması, durum değerlendirmeleri ve uygunsuzlukların rapor edilmesi ve tespit edilen uygunsuzluklar hakkında gerekli olduğunda kısa bilgilendirme toplantıları yapılması.
Şimdi benim sorularım:
Bu şirkete bakabilir miyim, yani resmi sözleşme yapıp ÇSGB'e göndermeli miyim? Bu arada sözleşmeler hangi emaile veya faksa gönderiliyor. Yoksa şirketin de talep ettiği gibi sadece danışmanlık hizmeti yeterli mi? Beni nasıl bir hukuki sorumluluk bekler? Ya da olması ve yapılması gereken prosedür nedir.
Kaan Bey, eğer cevaplayan olmazsa lütfen beni, bizi bilgilendirebilir misiniz? Teşekkürler.

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
su hanım merabalar,
anladığım kadarıyla firma sadece sizden danışmanlık hizmeti istiyor ve şu an için uzman bulundurma zorunluluğu yok 50 kişiden az çalışan olduğu için.
ve tehlike sınıfına uygun A sınıfı uzmanları olmadığı için sizin sözleşme yapma şansınız yok.çünkü C sınıfı belgenizle inşaatta çalışamazsınız.
danışmanlık hizmetinin yeterliliğini bilemem ama yeni kanunun çıkmasını beklemekte fayda olacağını düşünüyorum ben..çünkü 50 sayısını aşağı çekecekler deniliyor ve dolayısıyla firma A sınıfı uzmanla anlaşmak zorunda kalacak ve sizde o uzmanla birlikte çalışırsanız sözleşme yapıp belgenizi işletmiş olur ve B sınıfına giriş hakkı kazanmış olursunuz.
danışmanlık olayının size getirisi biraz daha işletme ve saha tecrübeniz artar..iyi de olur yani...
iyi çalışmalar dilerim....

SuİSG

Üye
TÜİSAG Üyesi
su hanım merabalar,
anladığım kadarıyla firma sadece sizden danışmanlık hizmeti istiyor ve şu an için uzman bulundurma zorunluluğu yok 50 kişiden az çalışan olduğu için.
ve tehlike sınıfına uygun A sınıfı uzmanları olmadığı için sizin sözleşme yapma şansınız yok.çünkü C sınıfı belgenizle inşaatta çalışamazsınız.
danışmanlık hizmetinin yeterliliğini bilemem ama yeni kanunun çıkmasını beklemekte fayda olacağını düşünüyorum ben..çünkü 50 sayısını aşağı çekecekler deniliyor ve dolayısıyla firma A sınıfı uzmanla anlaşmak zorunda kalacak ve sizde o uzmanla birlikte çalışırsanız sözleşme yapıp belgenizi işletmiş olur ve B sınıfına giriş hakkı kazanmış olursunuz.
danışmanlık olayının size getirisi biraz daha işletme ve saha tecrübeniz artar..iyi de olur yani...
iyi çalışmalar dilerim....
Bu danışmanlık hizmetini bir OSGB'de çalışarak vermem daha uygun olur gibi. Belgemi de bu şekilde değerlendirmiş olurum bu durumda değil mi?

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
OSGB lerle sözleşme yaparak tecrübe birikimi yapabilir,belgenizi işletebilirsiniz yalnız maddi bir beklenti içine girmemeniz gerekir....tam zamanlı 1000 lira gibi rakamlardan bahsediliyor çünkü....sonuçta insan aldığı sorumluluğun karşılığını da almak ister öyle değilmi?

okko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Asıl olay normalde çalıştığı başka bir işi olan arkadaşların bu durumda nasıl belgelerini çalıştırabilecekler ömür boyu C kalıcaz gibime geliyo.

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
sayın suisg teklif makul sonuçta şirketin uzman bulundurma sorumluluğu yok, sizinde imza atma sorumluluğunuz yok. danışman olarak çalışabilirsiniz. herhangi bir olumsuz durumda hukuki sorumluluğunuz olmaz tahmin ediyorum. yalnız danışman olarak bu şekilde çalıştığınızda B sınıfına geçmek için gerekli süreyi dolduramazsınız. bunun dışında olumsuz bir durum yok. tecrübe kazanma konusunda ideal olur.

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
sayın okko ben bu konuda o kadar kötümser değilim. C,B,A sertifikalandırma özünde saçma olmasına rağmen, bizleri koruyacak ve kanunların uygulanabilmesini sağlayacak bir sistem.
bana göre şu şekilde olmalıydı. her uzman kendi alanında devam etsin ve branşa ayrılsın. örneğin ben kimya mühendisiyim ve fabrikalarda görev alacam, bu durumda benim ne işim olur maden müfredatı ile inşaat ile , vakit kaybı. he öğret ama bu kadar detaya ne gerek var. fikir sahibi olalım yeter bu konuda.

yani birkaç branş olur ve her uzman o konuda uzmanlaşır, örneğin maden işlerinde iş güvenliği uzmanı, elektrik tesislerinde iş güvenliği uzmanı vs. ve o uzmanların a b c sini yap.

şuan a b c olmasının avantajı c ile başlanıp bu işte çalışmayan kendini geliştirmeyen bu mesleği düşünmeyenlerin b ve a da elenmesi, işindaha ciddi yapılması. aksi halde her üni. mezunu sınava girip sertifika alıp uzman olur ve hukuki olarak bilmeden veya bilerek büyük sorumluluk altına girer. meslekse küçük firmaların iso 9001 alıp duvara sertifikayı asmasına benzer. görüntüden ibaret kalırdı.

yine de bence bu c b a olayının çıkmasının sebebi rant...

birçok olumlu sonucu olsada.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.