Soru : İsg Cezaları

Sedkt

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Diğer
Arkadaşlar isg okuyorum. soruya yardımcı olur musunuz?
***2022 yılına göre 23 tane çalışanı olan tehlikeli sınıfta bir iş yerimiz var risk değerlendirmesi yapmazsak ne kadar ceza yeriz?
( 2022 İSG cezalarını indirdim orada risk değerlendirmesi yapılmadığı zaman alınan cezanın 23.538 olduğunu söylüyor ama risk değerlendirmesi yapılmadığı takdirde başka olaylardan da ceza yediğimiz için cevap sadece bu değilmiş. Tabloya bakarak yardımcı olur musunuz cevabı ne oluyor?)

İremmzrb

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
MArkadaşlar isg okuyorum. soruya yardımcı olur musunuz?
***2022 yılına göre 23 tane çalışanı olan tehlikeli sınıfta bir iş yerimiz var risk değerlendirmesi yapmazsak ne kadar ceza yeriz?
( 2022 İSG cezalarını indirdim orada risk değerlendirmesi yapılmadığı zaman alınan cezanın 23.538 olduğunu söylüyor ama risk değerlendirmesi yapılmadığı takdirde başka olaylardan da ceza yediğimiz için cevap sadece bu değilmiş. Tabloya bakarak yardımcı olur musunuz cevabı ne oluyor

İremmzrb

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,
Öncelikle sorunuz doğrultusunda İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği'ne bakıp maddelerini incelediğimizde uygulanacak idari para cezaları maddeleri ile örtüşen maddeler var. Benim dikkatimi çeken ve sorunuza cevap olabilecek bazı maddeler;

İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirme Yönetmeliği
MADDE 5 – (1) İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.
MADDE 6 –(4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.

6331 SAYILI İSG KANUNUNA GÖRE UYGULANACAK İDARİ PARA CEZALARI
4/1-a İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili tedbir almamak, organizasyonu yapmamak, gerekli araç ve gereçleri sağlamamak, sağlık ve güvenlik tedbirlerini değişen şartlara uygun hale getirmemek ve mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapmamak
MADDE 6 - İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri b 6/1-b İSG hizmetleri için görevlendirdikleri kişi veya hizmet aldığı kurum ve kuruluşların görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç gereç-mekân sağlamamak.
MADDE 10 - Risk değerlendirmesi, kontrol, ölçüm ve araştırma 10/1 Risk değerlendirmesi yapmamak veya yaptırmamak.
MADDE 16 - Çalışanların bilgilendirilmesi 26/1-g
MADDE 17 - Çalışanların eğitimi 26/1-ğ

Madde 16/17 Risk değerlendirme ekibinin bilgilendirilmesi ve eğitimleri olarak düşündüğümüzde cezai işleme eklenebilir tamamen kendi görüşüm.

Umarım sorunuza yardımcı olur, iyi çalışmalar.

Sedkt

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Diğer
Merhaba,
Öncelikle sorunuz doğrultusunda İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği'ne bakıp maddelerini incelediğimizde uygulanacak idari para cezaları maddeleri ile örtüşen maddeler var. Benim dikkatimi çeken ve sorunuza cevap olabilecek bazı maddeler;

İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirme Yönetmeliği
MADDE 5 – (1) İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.
MADDE 6 –(4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.

6331 SAYILI İSG KANUNUNA GÖRE UYGULANACAK İDARİ PARA CEZALARI
4/1-a İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili tedbir almamak, organizasyonu yapmamak, gerekli araç ve gereçleri sağlamamak, sağlık ve güvenlik tedbirlerini değişen şartlara uygun hale getirmemek ve mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapmamak
MADDE 6 - İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri b 6/1-b İSG hizmetleri için görevlendirdikleri kişi veya hizmet aldığı kurum ve kuruluşların görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç gereç-mekân sağlamamak.
MADDE 10 - Risk değerlendirmesi, kontrol, ölçüm ve araştırma 10/1 Risk değerlendirmesi yapmamak veya yaptırmamak.
MADDE 16 - Çalışanların bilgilendirilmesi 26/1-g
MADDE 17 - Çalışanların eğitimi 26/1-ğ

Madde 16/17 Risk değerlendirme ekibinin bilgilendirilmesi ve eğitimleri olarak düşündüğümüzde cezai işleme eklenebilir tamamen kendi görüşüm.

Umarım sorunuza yardımcı olur, iyi çalışmalar.
Teşekkür ederim inceleyeceğim. Kendiniz para cezası hesaplamasını yaptınız mı yani ne kadar oluyor baktınız mı yoksa sadece hangi maddeleri kapsadığına mi baktınız

İremmzrb

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Teşekkür ederim inceleyeceğim. Kendiniz para cezası hesaplamasını yaptınız mı yani ne kadar oluyor baktınız mı yoksa sadece hangi maddeleri kapsadığına mi baktınız
Ceza tutarları yazdığım maddelerin karşısında yazıyor, ben totalde ne kadar cezai işlem uygulanır bakmadım.
İlgili maddeleri takip ettiğinizde ceza tutarını da belirlemiş olucaksınız.

Kazasız Çalışmalar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.