Isg Belgemi Hiç Kullanamadım!

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında madenesk tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. madenesk

  madenesk TÜİSAG Üyesi  Merhaba; aralık 2011 sınavını geçtim, ocakta da belgemi aldım ancak heniz işe giremedim.
  Bir arkadaşımdan belgeyi aldıktan sonra 1 sene içerisinde işletmez isem yeniden sınava girme zorunluluğum ile ilgili bir haber aldım. Bu doğru mudur? Yardımlarınızı rica ederim..


   
  abdullah.suruc bu yazıya teşekkür etti.
 2. abdullah.suruc

  abdullah.suruc TÜİSAG Üyesi

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

  İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

  resmi gazete Tarihi: 27/11/2010

  resmi gazete No: 27768

  DÖRDÜNCÜ BÖLÜM: Eğitim ve Sınavlar

  İş güvenliği uzmanlarının eğitimleri

  Madde 21 - (1) Bakanlıkça belirlenecek eğitim programları teorik ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşur. Eğitim süreleri, teorik kısmı 180 saatten, uygulama kısmı 40 saatten ve toplamda 220 saatten az olamaz. Teorik eğitimin en fazla yarısı uzaktan eğitim ile verilebilir. Uygulamalı eğitimler, iş güvenliği uzmanı bulunan bir işyerinde yapılır.

  (2) İş güvenliği uzmanları, belgelerini aldıkları tarihten itibaren beş yıllık aralıklarla eğitim kurumları tarafından düzenlenecek yenileme eğitimine katılmak zorundadırlar. Bu eğitimin süresi otuz saatten az olamaz.

   
  madenesk bu yazıya teşekkür etti.
 3. madenesk

  madenesk TÜİSAG Üyesi

  Abdullah Bey; bu yazdıklarınızı kanundan biliyorum teşekkürler, ama benim sorum belge alınmış fakat 1 yıl işletilmemiş ise yeniden sınav zorunluluğu var mıdır???

     

   
 4. İsmail TÜRKER

  İsmail TÜRKER TÜİSAG Üyesi

  Sayın madenesk hanım

  Arkadaşınızın bu bilgiyi nereden bulduğunu öğrenmek isterim.Şu ana kadar bu şekilde bir bilgi ne duydum ne de gördüm.İçiniz rahat olsun Uzman olarak çalışmadığınız takdirde belgenizi işletmek zorunda değilsiniz...

   
  atmca57, ATURAN ve madenesk bu yazıya teşekkür etti.
 5. madenesk

  madenesk TÜİSAG Üyesi

  tekrar teşekkürler..

     

   
 6. mtulinhatipoglu

  mtulinhatipoglu TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba ben c sınıfı isg uzmanıyım. 2012 mayıs sınavında belgeme sahip oldum. ayrıldığım iş yerinde mühendis pozisyonunda çalışıyordum ayrıca 2 sene boyunca kalite yönetim sistemiyle ve isg ile ilgilendim. Daha sonra belge sahibi oldum. Çalıstığım iş yerinde beni isg uzmanı olarak göstermediler cünkü farklı bir pozisyonda çalısıyordum. Zaten işler kağıt üzerinde yürüyordu belgemi aldıktan sonra bilinçlendim isg nin önemi hakında.. Benim sizden öğrenmek istediğim belgemi alalı 1 sene olacak fakat belgemi işletemiyorum. piyasadan iş almaya başladım fatura işlerini hallettiğim zaman o işle ilgilenicem ama benim isteğim belgemi de işletebilmek..eşimin işi sebebiyle afyon emirdağ da yaşıyoruz ve burası büyük iş yerleri için cok kısır bir yer..sizce nasıl bir yol izlemeliyim? bireysel calıssam belgem işlemiş olur mu? biraz uzun oldu ama üzülüyorum belgemi de işletemiyorum biraz fikir verebilirseniz cok mutlu olurum..şimdiden teşekkürler..

   
 7. tam35

  tam35 TÜİSAG Üyesi

  bireysel çalışabilirsiniz. aylık çalışma süreniz üzerinden sigorta yapmak zorunda işveren. belgeniz de bakanlığın e devlet üzerinden atama yapıldıktan sonra işlemeye başlar.
   
  mtulinhatipoglu bu yazıya teşekkür etti.
 8. mtulinhatipoglu

  mtulinhatipoglu TÜİSAG Üyesi

  aylık çalışma süresi derken ben sadece o işyerlerine risk değerlendirmesi, acil durum planı ve eğitimlerini hazırlıyacağım yapmama gereken bu sanırım..bu tahminen bir gün yada iki gün eder. iş yeri sahibi o kadar gün mü yatırmalı sigortamı?   
 9. tam35

  tam35 TÜİSAG Üyesi

  her işletmenin çalışan sayısı ve tehlike sınıfına göre uzmanın minimum bulunma süresi var (aylık). az tehlikeli sektörlerde 10 dk/kişi, tehlikeli sektörlerde 15 dk/kişi (şu an için 50 ve üzeri personeli olan işletmeler için)

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica