Soru : İsg - 2015 Sınav Sorusu

Hüseyin Cann

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar öncelikler herkese kolay gelsin.. İsg kursuna tabii olduğumuz kurumdan bizlere sınava yönelik çalışmamız için ders notları ve geçen yıl çıkmış isg soruları verdiler yalnız bunların içinden birinin hatalı olduğunu düşündüm ve sizlere danışmak istedim.
Benim bildiğim son yönetmeliğe göre;
Az Tehlikeli sınıfta çalışan sayısı 750
Tehlikeli sınıfta çalışan sayısı 500
Çok tehlikeli sınıfta çalışan sayısı 250 olduğu takdirde tam daimi iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda.
Sizce bu sorunun cevabı nasıl bulunmuş?

Ekli dosyalar

• capture8.jpg
    capture8.jpg
    20.5 KB · Görüntüleme: 52

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar öncelikler herkese kolay gelsin.. İsg kursuna tabii olduğumuz kurumdan bizlere sınava yönelik çalışmamız için ders notları ve geçen yıl çıkmış isg soruları verdiler yalnız bunların içinden birinin hatalı olduğunu düşündüm ve sizlere danışmak istedim.
Benim bildiğim son yönetmeliğe göre;
Az Tehlikeli sınıfta çalışan sayısı 750
Tehlikeli sınıfta çalışan sayısı 500
Çok tehlikeli sınıfta çalışan sayısı 250 olduğu takdirde tam daimi iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda.
Sizce bu sorunun cevabı nasıl bulunmuş?
Merhaba Hüseyin Bey.
30.04.2015 tarihinde yönetmeliğin bu maddesinde değişiklik yapıldı. Şu an ki durum aşağıdaki gibidir.
Maddelerin yanında değişiklik yapıldığı tarih yazıyor.
Bu değişikliğe göre 12 tam zamanlı uzman çalıştırılması gerekiyor.

İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik

Screenshot_1.jpg

Hüseyin Cann

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba Hüseyin Bey.
30.04.2015 tarihinde yönetmeliğin bu maddesinde değişiklik yapıldı. Şu an ki durum aşağıdaki gibidir.
Maddelerin yanında değişiklik yapıldığı tarih yazıyor.
Bu değişikliğe göre 12 tam zamanlı uzman çalıştırılması gerekiyor.

Öncelikle post'a cevap verdiğiniz için teşekkür ederim Gamze Hanım, yalnız cevap anahtarında doğru cevabın nasıl : C olduğunu anlayamadım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

oguzgvn

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Tehlikeli sınıfta çalışan sayısı 1500 den 500 e düştü 30.04.2015 de , sınavda 30.04.2015 den önce yapıldığı için 6000 de 4 kişi çıkıyor

Gamze

Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Öncelikle post'a cevap verdiğiniz için teşekkür ederim Gamze Hanım, yalnız cevap anahtarında doğru cevabın nasıl : C olduğunu anlayamadım.
Eski yönetmeliğe göre evet 4, Oğuz Beyin de dediği gibi. Ama siz şu an güncel yönetmeliğe bakmalısınız ;)

Gamze

Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik 29.12.2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.
29.12.2012 tarihli Resmi Gazete'ye bakarsanız bahsi geçen madde şöyleydi:

(2) Az tehlikeli sınıfta yer alan 1000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 1000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının 1000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

(3) Tehlikeli sınıfta yer alan 750 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 750 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının 750 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

(4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan 500 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her 500 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının 500 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aynı yönetmelik için 30.04.2015 tarihinde değişiklik yapılarak 30.04.2015 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanmıştır (İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik). 30.04.2015 tarihli Resmi Gazete'ye bakarsanız bahsi geçen madde şu şekilde değiştirildi:

MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde ve ikinci fıkrada geçen “2000” ibareleri “1000”, üçüncü fıkrada geçen “1500” ibareleri “500”, dördüncü fıkrada geçen “1000” ibareleri “250” olarak değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
30.04.2015 tarihinde yapılan değişiklik yönetmeliğe işlediğinde bu hale geldi:

(2) Az tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 1000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 1000 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 1000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

(3) Tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 500 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 500 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 500 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

(4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 250 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 250 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 250 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

Umarım açıklayıcı olmuştur :)

Gamze

Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Değişiklikten önce 6000/1500= 4

Değişiklikten sonra 6000/500= 12

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.