Haber Işe Giriş Sağlık Raporunu Kim Verecek?

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  İşe Giriş Sağlık Raporunu Kim Verecek?
  hbr.jpg
  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda işegiriş sağlık raporlarının kimler tarafından düzenleneceği belirlenmiştir.


  Ancak, aynı Kanunda Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinin iş sağlığı ve güvenliği hizmetleriyle ilgili hükümleri 1 Temmuz 2014’te, 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri için ise 1 Temmuz 2013’te, yürürlüğe girmesi öngörülmüştür.

  Başka bir deyişle, bahsi geçen işyerleri için işyerihekimi istihdamı zorunluluğu 6331 sayılı İş Sağlığı veGüvenliği Kanunu gereğince henüz başlamamış olduğundan, bunun bir sonucu olarak bu işyerleri için sağlıkraporlarının kademeli geçiş süresi boyunca işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortaksağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınması zorunluluğu da yürürlüğe girmemiştir.

  Diğer yandan Sağlık Bakanlığının 2004/67 sayılı Genelgesine göre, özel hastaneler (özel sağlık hizmetisunucuları) tarafından işe giriş ve aralıklı sağlık muayenelerinin yapılması mümkün görünmemektedir.

  Sonuç olarak Kanunun ilgili maddeleri yürürlüğe girene kadar, iş sağlığı ve güvenliği yönünden özellikli rapor niteliğinde olan işe giriş ve aralıklı sağlık muayeneleri Kanun öncesinde olduğu gibi kamu sağlık hizmetisunucuları tarafından düzenlenecektir.

  Kaynak: http://www.medihaber.net/2013/12/21/ise-giris-saglik-raporunu-kim-verecek/


   
 2. selimmuratilgaz

  selimmuratilgaz TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar 50nin altı az tehlikeli işyerleri 1 temmuz 2016 tarihinde işyeri hekimi bulundurmak zorundalar. işe giriş sağlık raporu için bölgedeki sağlık ocakları ve hastaneler çalışanları osgblere yönlendiriyorlar. biz işyerleri ile sözleşme yapmadığımız için rapor vermiyoruz ancak başka osgbler bu raporu vermekteler. sizce işin doğru ne? az tehlikeli sınıfta çalışanlar kimden sağlık raporu alacaklar

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica