Işe Giriş Sağlık Raporu Ve Periyodik Muayene Raporu Hakkında Bilgi... | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Işe Giriş Sağlık Raporu Ve Periyodik Muayene Raporu Hakkında Bilgi...

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında eniskahya tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. eniskahya

  eniskahya TÜİSAG Üyesi  Özel bir hastane olarak az tehlikeli , tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta çalışanların sağlık raporlarını verebilmek için ne yapmamız gerekiyor?

  Test, Muayene ve diğer tetkikler hastanede yapıldı, hastanenin işyeri hekimi imzaladı diyelim bu geçerli ve yeterli midir?

  Ayrıca az tehlikeli ve tehlikeli işler için yapılması gereken muayene içeriği hakkında bilgisi olan varmıdır?


   
 2. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Hastanenin iş yeri hekiminin imzalamasına gerek yok. Acil servis hekimi de imzalarsa yasaldır. Fakat yaklaşık 1 yıl sonra (TSM LER VE AİLE HEKİMLERİ DEVREYE GİRDİKTEN SONRA) bizlerin verdiği raporlar geçersiz olacak tekrar OSGB den veya bu yerlerden rapor alınması gerekecek.

  İçerik hakkında biraz araştırma yapmam lazım

   
 3. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  akc grf, kulak işitme testi, solunum fonksiyon testi, açlık kan şekeri, tam kan sayımı, tam idrar tetkik, HbsAg, HbsAb, HİV, ve tetanoz

  c) Fizyolojik analizler

  d) Psikolojik testler

  Genel hatlarımda bu tahliller isteniyor. Yönetmeliği aradım ama bulamadım bu saatte. Ayrıca yüksekte çalışmada ekg, cıva kurşun kobalt gibi ağır metal çalışmalarında ölçümleri gerekli tahliller.

  Bildiğiniz gibi işe girişlerde eskiden normal rapor ve ağır teh. İşl. Raporu vardı o kalktı. Sadece işe giriş raporu ve rutin kontrol raporu verebilirsiniz. Bunun yanında Brusella vb. Gibi bulaşıcı tahlilleri de işe göre yapmak gerek.

  Herhangi bir yere başvuruya gerek yok direk verebilirsiniz.

     

   
  eniskahya bu yazıya teşekkür etti.
 4. DRNG

  DRNG TÜİSAG Üyesi

  İşyeri hekimiyim. İşyeri protokol kayıt defterinin onayı gerekiyor mu ? Gerekiyorsa hangi kurum yapıyor. İlçe sağlık grup başkanlığını aradım. Sadece özel ruhsatını vermiş oldukları özel kurumların defter onaylarını yaptıklarını söylediler.Bilgisi olan var mı?

   
 5. Brolin

  Brolin TÜİSAG Üyesi

  (3) Bu Kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları, işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınır. Raporlara itirazlar Sağlık Bakanlığıtarafından belirlenen hakem hastanelere yapılır, verilen kararlar kesindir.

  Ayrıca ;

  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun “Sağlık gözetimi” başlıklı 15. maddesinde işe giriş sağlık raporları, sağlık muayeneleri ve bu raporların kimler tarafından düzenleneceği belirlenmiştir.
  Ancak, aynı Kanunun 38. maddesine bakıldığında iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin düzenlendiği 6 ncı maddenin yürürlük tarihi “Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,” ve “50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,” hükümleri ile kademeli geçişle düzenlenmiştir.
  Bahsi geçen işyerleri için işyeri hekimi istihdamı zorunluluğu 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince henüz başlamamış olduğundan, bunun bir sonucu olarak bu işyerleri için 5 inci maddedeki “sağlık raporlarının” kademeli geçiş süresi boyunca işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınması zorunluluğu da yürürlüğe girmemiştir. Bu nedenle kamuoyunda sağlık raporları ile ilgili tereddüt hasıl olmuştur.

  Diğer yandan Sağlık Bakanlığının 07.05.2004 tarihli 2004/67 sayılı Özel Hastanelerde Sağlık Kurulu Raporu Düzenlenmesi Hakkında Genelgesinde “Özel hastanelerde; usulüne uygun olarak teşekkül ettirilmiş olsa bile özürlü sağlık kurulu raporu, vergi muafiyeti raporu, yurt dışı tedavi raporu, maluliyet raporu, özel tertibatlı araç ithali amacıyla alınan raporlar gibi özellikli raporlar verilemez” hükümleri yer almakta olduğundan özel sağlık hizmeti sunucuları tarafından işe giriş ve aralıklı sağlık muayenelerinin yapılması mümkün görünmemektedir.

  Kanunun ilgili maddeleri yürürlüğe girene kadar, iş sağlığı ve güvenliği yönünden özellikli rapor niteliğinde olan işe giriş ve aralıklı sağlık muayeneleri Kanun öncesinde olduğu gibi kamu sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenlenebilir.

  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


  Sonuç olarak ; ÖZEL HASTANELER BU HİZMETLERİ, Yukarıdaki şartları sağlamadığından rapor VE-RE-MEZ!

     

   
  Gökhan Uzun bu yazıya teşekkür etti.
 6. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi


  İLK yazdığım mesajı okursanız benimde aynı şeyi söylediğimi göreceksiniz.

   
 7. Brolin

  Brolin TÜİSAG Üyesi

  2. mesajınız ilk mesajınızla örtüşmemiş ve

  "Bildiğiniz gibi işe girişlerde eskiden normal rapor ve ağır teh. İşl. Raporu vardı o kalktı. Sadece işe giriş raporu ve rutin kontrol raporu verebilirsiniz. Bunun yanında Brusella vb. Gibi bulaşıcı tahlilleri de işe göre yapmak gerek.

  Herhangi bir yere başvuruya gerek yok direk verebilirsiniz."

  yönlendirme doğru olmamış. sizin yazdıklarınızdan yola çıkarsak aynı şeyleri söylemediğimizi görebilirsiniz.
   
 8. Gökhan Uzun

  Gökhan Uzun TÜİSAG Üyesi

  Biz 50'den az ve tehlikeli sınıftayız. 01.01.2014 itibariyle işyeri hekimi ve isg uzmanı hizmeti alımı yapacağız. Henüz anlaştığımız ve çalışmaya başladığımız bir OSGB yok. Şu an sağlık raporlarını herhangi bir OSGB 'den alsak (genelde işçi başına 60 TL+KDV civarı bir fiyatı var) geçersiz mi olacak? Bazı OSGB ler geçerli olacağını, bazıları geçersiz olacağını söylüyor.

  Hizmetin alımını "risk analizi + Acil Eylem Planları + İSG Eğitimleri + Sağlık Raporları" şeklinde paket olarak almayı düşünüyoruz. Zaten risk analizleri yapılmadan sağlık kontrol gereksinimleri de bilinmez.   
 9. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  protokol defterini tabipler odasından alıyorsunuz zaten onaylı oluyor

     

   
 10. maxoy78

  maxoy78 TÜİSAG Üyesi

  poliklinik defterini bakanlığa sordum onay gerekmiyor.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. sağlık raporunda neler var

  ,
 2. iş için sağlık raporunda nelere bakılır

  ,
 3. iş icin istenen sağlık raporunda neler var

  ,
 4. sağlık raporu alırken kan ,
 5. is basvurularinda kan testi yapilirken neye bakilir
Yandex.Metrica