Duyuru Işe Giriş Sağlık Raporları Ile Ilgili Isggm Duyurusu

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında Burak HEKİM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi  İŞE GİRİŞ SAĞLIK RAPORLARI İLE İLGİLİ DUYURU
  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun “Sağlık gözetimi” başlıklı 15. maddesinde işe giriş sağlık raporları, sağlık muayeneleri ve bu raporların kimler tarafından düzenleneceği belirlenmiştir.
  Ancak, aynı Kanunun 38. maddesine bakıldığında iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin düzenlendiği 6 ncı maddenin yürürlük tarihi “Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,” ve “50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,” hükümleri ile kademeli geçişle düzenlenmiştir.
  Bahsi geçen işyerleri için işyeri hekimi istihdamı zorunluluğu 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince henüz başlamamış olduğundan, bunun bir sonucu olarak bu işyerleri için 5 inci maddedeki “sağlık raporlarının” kademeli geçiş süresi boyunca işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınması zorunluluğu da yürürlüğe girmemiştir. Bu nedenle kamuoyunda sağlık raporları ile ilgili tereddüt hasıl olmuştur.

  Diğer yandan Sağlık Bakanlığının 07.05.2004 tarihli 2004/67 sayılı Özel Hastanelerde Sağlık Kurulu Raporu Düzenlenmesi Hakkında Genelgesinde “Özel hastanelerde; usulüne uygun olarak teşekkül ettirilmiş olsa bile özürlü sağlık kurulu raporu, vergi muafiyeti raporu, yurt dışı tedavi raporu, maluliyet raporu, özel tertibatlı araç ithali amacıyla alınan raporlar gibi özellikli raporlar verilemez” hükümleri yer almakta olduğundan özel sağlık hizmeti sunucuları tarafından işe giriş ve aralıklı sağlık muayenelerinin yapılması mümkün görünmemektedir.

  Kanunun ilgili maddeleri yürürlüğe girene kadar, iş sağlığı ve güvenliği yönünden özellikli rapor niteliğinde olan işe giriş ve aralıklı sağlık muayeneleri Kanun öncesinde olduğu gibi kamu sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenlenebilir.

  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


   
  Ali KÖKSAL, TUBA KAYA ve Selcen bu yazıya teşekkür etti.
 2. coskun888

  coskun888 TÜİSAG Üyesi

  Bakanlığa bildirimli sözleşme ile hizmet alınmamasına rağmen ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden sağlık raporları alınabilir mi?

   
 3. musa_tabak

  musa_tabak TÜİSAG Üyesi

  Evet alınabilir .Tek şart işyeri hekimi sıfatıyla bir doktorun (bakanlık onaylı çsgb) belge numarası ve imzası olması sartıdır.

     

   
 4. balkes_

  balkes_ TÜİSAG Üyesi

  Sayın musa_tabak bu yorumu hangi mevzuata dayalı olarak yaptınız. Kamu sağlık hizmeti sunucularında çalışan hekimlerin işyeri hekimi sıfatı var mı?

   
 5. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar işyeri hekimi seretifikası olan tüm hekimler işe giriş muayenesi yani sağlık raporu verebilirler zira bakanlık duyurusu aynen şöyle demekte ''kanun öncesi olduğu gibi''yani daha önce bu raporu verebilen hekimler şimdide verebileceklerdir. Tabiki kanun yürülüğe girenceye kadar.

     

   
 6. Çiğdem Karaman

  Çiğdem Karaman TÜİSAG Üyesi

  Burak Bey,
  Bu durumda 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan firmalar işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu tarihine kadar yasa öncesi durumuna devam edebilir mi?
  Kanunun 15. maddesinde sağlık raporu yenilemesi ile ilgili olarak "İşin devamı süresince, çalışanın ve işin niteliği ile işyerinin tehlike sınıfına göre Bakanlıkça belirlenen düzenli aralıklarla" deniyor. Konu ile ilgili yeni yönetmelik yok diye düşünüyorum.
  Görüştüğüm danışman firma yetkilileri az tehlikeli sınıfın da sağlık raporlarının yenilenmesi ve yıllık olarak tekrarlanması hususunda ısrarlı. Ancak buna dair ben yasal dayanak bulmuş değilim. var mıdır?
  Kısacası, az tehlikeli sınıf çalışanlarının daha önce işe girerken aldıkları sağlık raporları geçersiz midir? Toplu olarak yeni raporları alıp, yıllık olarak tekrarlamalı mıyız?

   
 7. balkes_

  balkes_ TÜİSAG Üyesi

  Çiğdem Hanım;
  Öyle bir soru sormuşsunuz ki bütün danışmanlık firmaları!! ( ne işe yaradıklarını bilmiyorum ama ) birleşse bu soruya cevap veremezler.
   
  Çiğdem Karaman ve Özlen Bakanay bu yazıya teşekkür etti.
 8. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Soruyu tam anlayamadım ve çalışmadığımız yerden geldi soru...Ama benim düşüncem eski alınan raporlar geçerlidir...   
  Çiğdem Karaman bu yazıya teşekkür etti.
 9. Gökhan Uzun

  Gökhan Uzun TÜİSAG Üyesi

  İşyeri hekimi çalıştırmayan, 50 kişinin altında ve Tehlikeli sınıfta yer alan işletmemiz için hem işe yeni başlangıçta hem de periyodik olarak tüm çalışanlara sağlık raporu alınması gerekmekte. Bu raporu yukarıdaki İSGMM yazısından anladığım kadarıyla kamu sağlık hizmeti sunucuları dışında OSGB veya özel hastaneler veremiyor. Bu doğru mudur? Bugün itibariyle OSGB'lerden bu raporları alsam teftişlerde geçerli olacak mıdır?

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. ÇSGB SAĞLIK RAPORLARI

Yandex.Metrica