İşe Giriş Raporu İçin İstenen Tetkikler Hakkında..

Erkan Erdem

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İşyeri Hekimi
Merhaba, İşe giriş muayenelerinde istenen tetkiklerin muayene yakın tarihte olması şart mı? Ya da bunun belli bir zaman sınırı var mı? Yeni devraldığımız bir iş yerinde işe giriş muayenesi olmamış fakat istenen tetkikleri yaptırmış çalışanlar var. Tetkikler yapılalı 2-3 ay olmuş. Bu tetkiklerle işe giriş muayenesi yapsak sorun olur mu? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Erhan41

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba.
İş yeri hekiminin değerlendirmesine kalacak bir durum diye tahmin ediyorum.
Şöyle düşünürsek, 2 aylık bir süreçte solunum yollarında, kan değerlerinde, kişinin kalbinde bir takım sorunlar belirebilir yani gayet yeterli bir süre. Eğer ben işyeri hekimi olsaydım kesinlikle tekrarlanmasını isterdim. Sorunu bende merak ediyorum.

Göğem Öykü HEPSARIGÜL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Taramalarda akciğer filmide olduğu için ve çalışanların radyosyan almaması için yazılabilir diye düşünüyorum. ancak tehlike sınıfına göre çok tehlikeliler 1yıldır sağlık raporu altına yapım tarihinden itibaren 9 ay geçerlidir ibaresi koyabilirsiniz taramalar yapılalı 3 ay olduysa 2 ay olduysa yapım tarihinden itibaren 10 aydır yazabilirsini. Sürekli iş değiştiren çalışanlar fazla radyasyon almış olur yılda alınabilicek değer belli çünkü.

Göğem Öykü HEPSARIGÜL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
2 aylık sürede kan değerlerinde sorun olabilir evet ama işe girebilir raporu yazdıktan 1 hafta sonrada olabilir bu tabiki en iyisi yakın zamanda yazmak ama sürekli iş değiştiren çalışanlar için zor bir durum bence sürekli kan vermek ve radyasyona mağruz kalmak.

Erkan Erdem

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İşyeri Hekimi
Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar. Bu işyeri belediyenin temizlik firması. Tehlikeli sınıfta. Ben de 2 aylık bir tetkikin tekrarlanmaması daha uygun olur diye düşünüyorum ama mevzuat ilgili bir problem yaşar mıyım diye düşündüm ama buna yönelik bir ibare yok sanırım mevzuatta. 250 çalışanı olan bir iş yerinde tüm tetkiklerin yenilenmesini istemek de mali açıdan ciddi külfet yaratacak. O yüzden kararsız kaldım.
Asıl problem önceki işyeri hekiminin tetkikler yapılmasına rağmen çalışanların yarısının muayenesini yapmaması, yaptıklarının muayene formlarını da giderken götürüp iş yerine vermemesi. İşyerinin arayıp bu yapılanın suç olduğunu belirtmesine rağmen kişinin özlük dosyasında kalması gereken evraklara el koyan kişilerin bu sektörde olması da çok üzücü.

Çiğdem Çiğdem

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Merhaba, İşe giriş muayenelerinde istenen tetkiklerin muayene yakın tarihte olması şart mı? Ya da bunun belli bir zaman sınırı var mı? Yeni devraldığımız bir iş yerinde işe giriş muayenesi olmamış fakat istenen tetkikleri yaptırmış çalışanlar var. Tetkikler yapılalı 2-3 ay olmuş. Bu tetkiklerle işe giriş muayenesi yapsak sorun olur mu? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.
Sorunuzun cevabına çalışan özelinde yanıt vermek daha doğru olur diye düşünüyorum. 2 ay önceki tetkiklerinde herhangi bir şüpheye mahal veren bir sorunu olan çalışanın o tetkiklerinin yinelenmesini talep etmeyen işyeri hekimi risk almış, tabii ki çalışanı da risk altında bırakmış olur. Ben çok tehlikeli sınıfta bir işyerinin hekimiyim; bahsettiğiniz durumda örneğin göz muayenesi veya işitme değerlendirmesinde sorunu olmayan tetkikleri yineletmiyorum; bununla birlikte kişinin muayene ve sağlık meyanı bilgileri ile paralel değerlendirerek değişim göstermesi muhtemel parametrelerinin yeniden tetkik edilmesi gerektiğini belirtiyorum. Ayrıca çok tehlikeli iş yerlerinde yılda bir periyodik muayene gerektiği için; 2 aylık tetkiki kabul etmiş isem; İşe giriş muayenesi formunun üzerine, 9 ay sonra periyodik muayeneye çağrılacak diye de not düşüyorum. Sevgili işyeri hekimi arkadaşlarım; emin olunuz ki herhangi bir hukuki süreçle karşılaşıldığı durumda hiçbir işveren "işyeri hekimi, işyerinin üstleneceği mali külfeti önemsedi" diye sizi takdir etmez; tam tersi "çalışanımın canından kıymetli miydi! işeri hekimi çalışanımı riske attı!" diye sizi suçlar...

Erkan Erdem

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İşyeri Hekimi
Sorunuzun cevabına çalışan özelinde yanıt vermek daha doğru olur diye düşünüyorum. 2 ay önceki tetkiklerinde herhangi bir şüpheye mahal veren bir sorunu olan çalışanın o tetkiklerinin yinelenmesini talep etmeyen işyeri hekimi risk almış, tabii ki çalışanı da risk altında bırakmış olur. Ben çok tehlikeli sınıfta bir işyerinin hekimiyim; bahsettiğiniz durumda örneğin göz muayenesi veya işitme değerlendirmesinde sorunu olmayan tetkikleri yineletmiyorum; bununla birlikte kişinin muayene ve sağlık meyanı bilgileri ile paralel değerlendirerek değişim göstermesi muhtemel parametrelerinin yeniden tetkik edilmesi gerektiğini belirtiyorum. Ayrıca çok tehlikeli iş yerlerinde yılda bir periyodik muayene gerektiği için; 2 aylık tetkiki kabul etmiş isem; İşe giriş muayenesi formunun üzerine, 9 ay sonra periyodik muayeneye çağrılacak diye de not düşüyorum. Sevgili işyeri hekimi arkadaşlarım; emin olunuz ki herhangi bir hukuki süreçle karşılaşıldığı durumda hiçbir işveren "işyeri hekimi, işyerinin üstleneceği mali külfeti önemsedi" diye sizi takdir etmez; tam tersi "çalışanımın canından kıymetli miydi! işeri hekimi çalışanımı riske attı!" diye sizi suçlar...
Cevabınız için teşekkürler.. Kesinlikle haklısınız, tetkik tarihlerini tekrar inceleyerek 2 ay sürede değişebilecek tetkikleri tekrar ettirerek muayeneleri yapacağım, gereksiz riske girmenin bir mantığı yok.

ilkinpeker

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Takip edilmesi gereken halen yürürlülükteki mevzuatta tetkiklerin neler olduğu ve hangi aralıklarla tekrar edilmesi gerektiğine dair bir ayrıntı bulunmamaktadır.
Tüm takdir bu işleri yapacak olan işyeri hekiminin "hekim kanaatine" bırakılmıştır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.