Haber Işe Dönüş Stresi Yıpratıyor - Uz. Dr. Güneş Berk

Konu, 'Yaşamdan Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. Serçin YAPRAK

    Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi    İşe Dönüş Stresi Yıpratıyor

    Hayatın daha yavaş aktığı güneşli ve uzun yaz günleri, aile ve dostlarla geçirilen tatil dönemlerini geride bırakarak yoğun temposu ve sorumluluklarıyla iş hayatına tekrar geri dönmek kişiyi birçok stres faktörüyle karşı karşıya bırakıyor. Özel, iş ve sosyal hayatta yaşanan gerçek veya tahmini her türlü tehdit, zorlanma, engel ve hayal kırıklığının yol açabileceği bir tehlike ise "Tükenmişlik Sendromu" olarak biliniyor.

    Memorial Antalya Hastanesi Psikiyatri Bölümü'nden Uz. Dr. Güneş Berk, "Tükenmişlik Sendromu" hakkında bilgi verdi.

    STRES KİŞİNİN BAŞ ETME GÜCÜNÜ AŞABİLİR

    Yetiştirilemeyen bir sunum, çatışmalı bir aşk ilişkisi, mevki ve mal kayıpları, zamanı yönetememe gibi olumsuzlukların hepsi birer stres faktörüdür. Az miktarda stres dikkati toplamaya, motivasyonun artmasına, çözüm yollan aramaya ve çözüm için insanın kendisini aktive etmesine yarar. Ancak stres kişinin baş etme gücünü aşmaya başladığında bir takım ruhsal, zihinsel ve fiziksel belirtiler yaşanmaya başlanır. Aşın ve uzamış stresin yaratığı duygusal, zihinsel ve fiziksel tükenme haline ise "Tükenmişlik Sendromu" denilmektedir.

    STRES KADAR BEKLENTİLER DE TÜKETİYOR


    Tükenmişlik sendromunun temel nedeni, yapılan işin doğası ve iş yükünün fazlalığıdır. İlk defa 1970'lerde doktor, hemşire gibi sağlık hizmeti sunanlarda rastlanan bir durum olarak tanımlanmasına rağmen günümüzde şirket yöneticilerinden, bankacılara, güvenlik güçlerinden, 1 yıldır tatil yapmamış, tüm ev işleri ve 3 çocuğunun bakım sorumluluğu üzerinde olan anneye kadar herkesin yaşayabileceği bir sendrom olarak tarif edilmektedir.

    Diğer yandan tükenmişliğin tek nedeninin stresli bir çalışma ortamı ve artmış iş yükü ve sorumluluk olmadığı, kişinin dünya görüşünün, yaşam tarzınızın, sorunlan ele alış biçiminin, kendinden, dünyadan ve gelecekten beklentilerinin ve en önemlisi aynntıcı, mükemmeliyetçi, kuralcı, kontrolcü olma gibi bir takım kişilik özelliklerinin bu sendromun ortaya çıkmasında önemli payı olduğuna inanılmaktadır.

    Kaynak: http://www.gazetea24.com/yerel-basin-haber/ise-donus-stresi-yipratiyor_12335271.html


     
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica