İşçiye Ceza Kesme Hakkında

Cem cıvgın

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba arkadaşlar, ben şantiyede isçiyim. Bana 560 TL civarında bir ceza kestiklerini söylediler ama hiçbir uyarı ve ihtar olmadan bunu söylüyorlar bu normal midir ? Değilse nasıl bir savunma yapmam gerekir. Cevaplarinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İşyeriniz Toplu iş Sözleşmesi kapsamında ise; TİS hükümleri dayanak noktası gösterilerek kesinti yapılmalıdır. Ve kesinti hiç bir şekilde 2 gündelik ücretten fazla olamaz. Daha fazla bir kesinti mevcut ise bunu sonraki aya devrederek yapabilir Bu durumda da 3 gündelik ücretten fazla kesinti yapılamaz. Ayrıca sizden kesilen bu ücretin Çalışma Bakanlığı hesabına aktarılması da şarttır.
İşvereniniz kesintiyi TİS hükümlerine dayandıramıyorsa veya 6331 sayılı kanunun 19. maddesi dayanak gösterilmedi ise veya 4857 kanunun 25. maddesi dayanak gösterilmedi ise sizden maddi kesintide yapılamaz. Eğer yapıldı ise size bunu yazılı olarak bildirmesi gerekir. Verilen belgeye göre yazılı olarak itirazınızı yapın. Tüm bunları da zaman geçirmeksizin yapın. İşveren hala diretirse kesinti de iş mahkemesine giderek cezanın iadesi davası açın. Kazanırsınız.

4857 sıra numaralı iş kanunu

- Ücret kesme cezası

MADDE 38
İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez.

İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.

Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye'de kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan birine, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılır. Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya mecburdur. Birikmiş bulunan ceza paralarının nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlık edeceği ve işçi temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanır. Bu kurulun kimlerden teşekkül edeceği, nasıl ve hangi esaslara göre çalışacağı çıkarılacak bir yönetmelikte gösterilir.

Çağla Gürkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Sıva ekibim yaptığım uyarılara rağmen sıva yaparken tahta iskeleyi kullanmaya devam ediyorlar.Dün en son, son bir kere daha gidip ustabaşını uyardım.Verdiği cevap şu :
'' Kimse bize hiçbir ceza kesemez.'' diyerek bana efelendi.Ben de gittim resimlerini çektim şu an tutanak yazıyorum.Bir ayda iki yevmiyeden fazlası kesilemediğinden cezayı ikiyüzelli türk lirası olarak yazdım tutanakta.Hangi iş güvenliği kurallarını ihlal ettiğini de belirttim.Sizce bu doğru mu yoksa yaptığım yanlış bir yer var mı ? Şimdiden teşekkürler.

armaganchn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Cezanın sebebi nedir acaba?

Iraz Beyza Yıldırım

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
belirli kalıbı olan işciler alınan güvenlik önlemlerini hiçe saydıkları gibi kendi canlarını da hiçe sayıyorlar . uyarıları bile ciddiye almadan bide kendi dogrularını yapamazsınız die dile getiriyorlar amaçları para kazanmak paraları kesilirse ancak anlıcaklardır evet en son care olması gerekirken başka seçenek bırakmamaları gerçekten üzücü ... uğrunda çabaladıkları para aslında canlarından önemli olmadığını bi kaza yada bi yaralama olmadan anlamaktansa verdigiz karar hem yapabilicen göstermek için iyi bi karar hemde farkında olmasa da kendi canı için yapması gerekene temel atmış olur inşallah . belirli kalıpları olan insanlara önce güvenliği anlamak gerçekten zor umarım işe yarar bu ceza .

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.