İşçiye Ceza Kesme Hakkında | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

İşçiye Ceza Kesme Hakkında

Konu, 'Diğer Konular' kısmında Cem cıvgın tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. Cem cıvgın

    Cem cıvgın TÜİSAG Üyesi



    Merhaba arkadaşlar, ben şantiyede isçiyim. Bana 560 TL civarında bir ceza kestiklerini söylediler ama hiçbir uyarı ve ihtar olmadan bunu söylüyorlar bu normal midir ? Değilse nasıl bir savunma yapmam gerekir. Cevaplarinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.


     
  2. İşGüvUzman

    İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

    İşyeriniz Toplu iş Sözleşmesi kapsamında ise; TİS hükümleri dayanak noktası gösterilerek kesinti yapılmalıdır. Ve kesinti hiç bir şekilde 2 gündelik ücretten fazla olamaz. Daha fazla bir kesinti mevcut ise bunu sonraki aya devrederek yapabilir Bu durumda da 3 gündelik ücretten fazla kesinti yapılamaz. Ayrıca sizden kesilen bu ücretin Çalışma Bakanlığı hesabına aktarılması da şarttır.
    İşvereniniz kesintiyi TİS hükümlerine dayandıramıyorsa veya 6331 sayılı kanunun 19. maddesi dayanak gösterilmedi ise veya 4857 kanunun 25. maddesi dayanak gösterilmedi ise sizden maddi kesintide yapılamaz. Eğer yapıldı ise size bunu yazılı olarak bildirmesi gerekir. Verilen belgeye göre yazılı olarak itirazınızı yapın. Tüm bunları da zaman geçirmeksizin yapın. İşveren hala diretirse kesinti de iş mahkemesine giderek cezanın iadesi davası açın. Kazanırsınız.
    ___________________

    4857 sıra numaralı 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu

    - Ücret kesme cezası



    MADDE 38
    İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez.

    İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.

    Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye'de kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan birine, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılır. Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya mecburdur. Birikmiş bulunan ceza paralarının nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlık edeceği ve işçi temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanır. Bu kurulun kimlerden teşekkül edeceği, nasıl ve hangi esaslara göre çalışacağı çıkarılacak bir yönetmelikte gösterilir.

     
    m_ocak ve Mehmet Gençoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  3. Çağla Gürkan

    Çağla Gürkan TÜİSAG Üyesi

    Sıva ekibim yaptığım uyarılara rağmen sıva yaparken tahta iskeleyi kullanmaya devam ediyorlar.Dün en son, son bir kere daha gidip ustabaşını uyardım.Verdiği cevap şu :
    '' Kimse bize hiçbir ceza kesemez.'' diyerek bana efelendi.Ben de gittim resimlerini çektim şu an tutanak yazıyorum.Bir ayda iki yevmiyeden fazlası kesilemediğinden cezayı ikiyüzelli türk lirası olarak yazdım tutanakta.Hangi iş güvenliği kurallarını ihlal ettiğini de belirttim.Sizce bu doğru mu yoksa yaptığım yanlış bir yer var mı ? Şimdiden teşekkürler.

       

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica