İşçiler Neden İntihar Ediyor? - Zehra Koçyiğit

Konu, 'Önerilen Ve Son Çıkan Kitaplar' kısmında ISG-isg tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi  İşe (fazla ve aşırı çalışmaya) bağlı olarak ortaya çıkan intihar, 1980’li yılların ikinci yarısından itibaren Japonya’da görülmüş ve karojisatsu kavramı ile tanımlanmıştır. Karojisatsu, işçinin fazla-aşırı çalışması sonucunda muhakeme yeteneğini kaybetmesi ve genellikle depresyona girmesi sonucunda meydana gelen intihar girişimidir. Bu intiharın fazla-aşırı çalışmaya bağlı olarak gerçekleştiğinin kanıtlanması için işçinin, intihar öncesindeki çalışma saatlerinin şu özelliklerden birinin ya da bir kaçının birlikte olması gerekmektedir:
  a) Günde 10-16 saat arasında çalışmış olmak,
  b) 4 hafta üst üste ortalama 65 saat ve üzerinde çalışmış olmak,
  c) 8 hafta üst üste 60 saat ve üzerinde çalışmış olmaktır.

  Kapitalist ülkelerde 1970 sonrasında esnek istihdam stratejileriyle, günde 12 saati geçen uzun çalışma süreleri, ağır ve aşırı çalışma, yoğun çalışma, iş baskısı, geçici işlerde çalışma, tele çalışma, iş stresi, düşük ücret, ücretsiz fazla mesai, performans sistemi vb. gibi çalışma koşulları işçilerin yaşamını ciddi olarak tehdit etmeye başlamıştır. İş kazaları hızla artmıştır. Halbuki iş kazaları gerekli önlemler alındığında ortadan kaldırılabilir. Yani işe bağlı intiharlar da önlenebilir bir sağlık sorunudur. Ancak önlenebilmesi için öncelikle iş kazası olarak kabul edilmesi gereklidir. İşe bağlı intiharların iş kazası olarak kabul edilebilmesi için ise çalışma ile ilişkili olduğunun ispatlanması gerekmektedir. Bu durumun zorluğu sorunun tanılanmasını ve boyutunu görünür kılmayı engellemektedir.
  İşe bağlı intiharlar uzun mücadeleler sonucu ilk olarak Japonya’da iş kazası olarak kabul edilmiştir. Japonya Anayasa Mahkemesi’ne taşınan ilk örneği de “Dentsu Karojisatsu Davası”dır. Dentsu şirketinde çalışan bir işçi uzun, yoğun çalışma saatleri ve bunun doğurduğu zihinsel, fiziksel ve sosyal tükenme sonucunda, 1991 yılı Ağustos ayında intihar etmiştir. Karojisatsu kurbanının ailesi işyerine dava açmış ve sonucunda uzun çalışma saatleri ile intihar arasındaki ilişki Japonya’da yasal olarak kabul edilmiştir.
  İşe bağlı intihar girişiminde bulunmadan önce kişilerde depresyon, tükenmişlik sendromu, kronik yorgunluk ve muhakeme yeteneğini yitirme gibi zihinsel belirtiler görülmektedir. Bu belirtilerin beraberinde çalışanlarda baş ağrısı, mide ağrısı, diyare, konstipasyon, hafif ateş gibi fiziksel belirtiler de ortaya çıkabilmektedir. Çalışanların hiçbir sosyal faaliyeti yoktur, bütün zamanlarını çalışmaya vermişlerdir. Vakalarının ortak özelliklerine baktığımızda ise; çalışma yaşamındaki herkeste görülebilmekte, günde 11 saat ve üzerinde çalışma, uzun süre ve tatillerde dahi çalışma, yoğun iş stresi olan işçilerde görülmektedir. Fransa, Avustralya, Birleşik Krallık’ta (BK) da, fazla-aşırı çalışma sonucu ortaya çıkan intiharlardan bazıları iş kazası olarak kabul edilmiştir ve BK’ta da her yıl çalışma yaşamına bağlı olarak gelişen 100’ün üzerinde intihar girişimi olduğu tahmin edilmektedir.
  İşe bağlı intiharların görüldüğü ülkelere baktığımızda; fazla-aşırı çalışmaya bağlı intiharların ilk olarak ortaya çıktığı ve kabul edildiği Japonya’da karojisatsu görülme sıklığı, 1999 yılında yüzde 12 iken, 2001 yılında yüzde 33,7’ye yükselerek yüzde 182'lik bir artış göstermektedir ve her yıl yaklaşık olarak 5000 kişinin fazla-aşırı çalışma nedeniyle intihar ettiği tahmin edilmektedir. Avustralya’da 2002 yılında yapılan bir çalışmada 1989-2000 yılları arasında görülen 109 intiharda çalışmanın önemli bir faktör olduğu saptanmıştır. Fransa’da 2007 yılında Renault ve Peugeot araba fabrikalarında, Avustralya’da telekomünikasyon işçilerinde çalışma ile ilişkili olduğu düşünülen intiharlar görülmektedir. Yine Fransa’da 2008–2010 yılları arasında France Telecom şirketinde çalışan 34 işçi ardarda intihar etmiştir. Bu örnekler buzdağının sadece görünen bir kısmıdır. Ülkemizde de medyadan gördüğümüz hekim, hemşire, öğretmen intiharlarını bir de bu yönüyle düşünmeliyiz.
  Sonuç olarak işçilerin büyük mücadeleler sonucunda elde ettikleri; 8 saat, sendikalı, insana yaraşır şekilde çalışma hakkı çalışanların elinden alınmakta ve her geçen gün esnek çalışma koşullarıyla daha da kötüye gitmektedir. Fazla-aşırı, yoğun çalışma, güvencesiz, sağlıksız ve düşük ücretli çalışma koşulları işçileri sağlığından etmektedir. İşe bağlı intiharlar da esnek üretimin, çalışanların sağlığına olan bir yansımasıdır. Bu çalışma koşullarına, bütün işçiler birleşip karşı çıkmadığı sürece iş kazaları veya meslek hastalıkları çalışanları öldürecek ya da akıl sağlığını bozup intihara sürükleyecek, kendisini ve ailesini sağlıklı yaşama hakkından yoksun bırakmaya devam edecektir.
  Zehra Koçyiğit
  Çapa Tıp Fakültesi-Hemşire
  İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Üyesi   
  Kaan SAKA, reaxi ve Mert Fatih Kesgin bu yazıya teşekkür etti.
 2. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  işyerinde tüm intihar olaylarına yargıtay iş kazası kararı veriyor mu?

   
 3. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  neredeyse hepsine iş kazası kararı veriyor

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica