Işçi Sağlığı Ve Iş Güvenliği Uzmanları Odasi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Işçi Sağlığı Ve Iş Güvenliği Uzmanları Odasi

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında omerkula tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. omerkula

  omerkula TÜİSAG Üyesi  yaklaşık 3- 4 aydır siteyi takip ediyor ve yapılan yorumları mümkün olduğu kadar okumaya çalışıyorum..
  görüyorum ki herkesin yakındığı bazı konular var. açıkcası bu konular beni de ilgilendiriyor ve siz tüm uzman arkadaşlarıma bir teklif sunmak istiyorum..
  GELİN HEP BERABER ODA KURALIM ve herkes bu büyük kayanın altına elini koysun diyorum.
  nedersiniz.. sizcede güzel olmaz mı kafalardaki bir çok soruya cevap olmaz mı .......


   
 2. ahmet212121475

  ahmet212121475 TÜİSAG Üyesi

  ben yeni sınavı geçerek uzman olmaya hak kazandım ama bu süreçte ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazırım...

   
 3. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  bütün uzmanlar 1000 er Tl vererek bu işe başlayabilirsiniz.

     

   
 4. Mesut KORKMAZ

  Mesut KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  eğer 1000 er tl verilerek bu iş hallolacaksa. Hiç düşünmem

   
 5. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu konu ÇSGB tarafından da (uzman arkadaşlardan gelen istekler doğrultusunda) dile getirilmiş. Fakat bazı işveren sendikaları ve sanırım TOBB tarafından red edilmiş ve şu anda rafa kaldırılmış. Bir seminerde A sınıfı uzman söylemişti.

     

   
 6. alkınasutay

  alkınasutay TÜİSAG Üyesi

  bu gün meydana gelen samsundaki iş kazasından sonra ben şunu gördüm medyada iş kazası sonrası kimi muhatap alacağını bilemiyor ve bazı sendika temsilcilerini alıp konuşturuyor halbuki bir iş güvenliği uzmanları meslek birliği veya odası kurulsa toplumda daha net bilgiler alır bunu hem kendimiz hemde toplumun daha doğru bilgi alması için bir an önce yapmalıyız ben şahsen elimden gelen gayreti göstermeye hazırım

   
  smyraaa bu yazıya teşekkür etti.
 7. MuratDemir

  MuratDemir TÜİSAG Üyesi

  bu konuyla ilgili formda konular var okursanız iyi olur. iyi çalışmalar
   
 8. Bilal54

  Bilal54 TÜİSAG Üyesi

  Ömer Bey çok haklısınız, aynı düşünceyi birçok arkadaşımız paylaşıyor. Devletin yasayla koyduğu kriterleri ve denetim mekanizmasını sağlayabilmesi için iş güvenliği uzmanlarının örgütlenmesi zorunlu. Diğer bir ihtiyaç da örgütlenme sonrası mesleki dayanışma ile beraber meslek içi eğitim ve seminerler yapılması gerekliliği. Devlet ortak noktaysa işverenlerin işlerine gelmese de iş güvenliği uzmanlarının yasal bir örgütlenme çatısı altında toplanmalıdırlar. Ben tabanın böyle bir örgütlenmeye ihtiyaç duyduğu ve hazır olduğu kanaatindeyim. İş güvenliği kültürünün duayenleri bu konu da da bizlere öncülük yapmaları ya da kıvılcım oluşturmaları gerekiyor gibi.   
 9. onurozturk2635

  onurozturk2635 TÜİSAG Üyesi

  Ömer Bey bu ihtiyaç gerçekten uzmanlar için artık göz ardı edilemez bir noktada.Mesleki örgütlenme olmadan ne iş güvenliği uzmanlarının maduriyeti engellenebilir ne de altı dolu bir iş güvenliği kültürü tesis edilebilir.

     

   
 10. omerkula

  omerkula TÜİSAG Üyesi

  bu işin duayenleri pek bu konularla alakadar olduklarını sanmıyorum. eğerki olmuş olsalardı bu iş çoktan çözülmüş olurdu diye düşünüyorum. bir ikinci konu ise dernek olayını yaygınlaştırıp daha sonra oda haline gelinez mi?
  aslında bu konuyu burda açmamım sebebi konu ile ilgili bilgisi olan kişileri ve tecrübelerini ortaya koyarak bizlere yön vermelerini bekliyorum yoksa herkesin bir oda gibi, bir kurumumuzun olmasını ister.
   
 11. MuratDemir

  MuratDemir TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar

  Oncelikle Oda kurulumu ilgili olarak Kanun çıkartılması lazım. Bunun içinde siyasi iradenin bu konuya eğilmesi şart. Buda bir gücün oluşmasını gerektiriyor. Odaların siyasallaşmasından dolayı hükümetin oda kurulumuna sıcak bakmadığını bilmekteyim. Ama bir güç olursa ve kanun taslağı çok iyi oturtulursa bu iş olacaktır.

  saygılar   
 12. inceduygu

  inceduygu TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bu oda mevzusu evet önemli ama şuda var unutmayalım oda kurmaklada bitmiyor ben elektrik -elektronik mühendisiyimodaya göre belli yetkilere sahip imza yetkisi vs olan mühendisler 1500 tl altına çalışamaz ama çalışanı biliyorum yani kurmakla yetmiyor yani çok yönlü düzenlemelerle kurulmalı bence

   
 13. alperenözdemir

  alperenözdemir TÜİSAG Üyesi

  oda olmuyorsa bile sendika kurmamıza karşı gelebilirler mi aynı işlevi sendika da görebilir bence?
   
 14. Selçuk Karstarlı

  Selçuk Karstarlı TÜİSAG Üyesi

  inceduygu'ya katılıyorum. Meslek odalarının koydukları kurala o kadar çok uymayan varki, adeta meslek odaları üyelerince işlevsizleştiriliyor. Örneğin Mühendis asgari ücreti için sigorta pirimleri kontrol ediliyor, fakat sigortası 2300 TL üzerinden ödenen mühendis bankadan aldığı maaşının bir kısmını iade ediyor. Yani oda kurmak sorunları çözmez, bu işi yapanların fiili bir örgütlülüğü olmalı ve dayanışma duygusu yüksek olmalı. Aksi halde kurallar kağıtlara yazılı metinler olmaktan öteye geçmez.

  Saygılarımla

   
  aydan tokalıoğlu bu yazıya teşekkür etti.
 15. Orhan KINDIRA

  Orhan KINDIRA TÜİSAG Üyesi

  Birlikte hareket etmek ve aynı hedefe yönelmek tüm iş sağlığı ve güvenliği uzmanı arkadaşlarımın yararına olacağı görüşündeyim. Arkadaşların bahsettiği gibi oda kurmak için gerekli prosedürler biraz fazla.
  Ama dernek kurarak ya da hali hazırda kurulu olan isg derneğine üye olarak da amacımıza ulaşabiliriz.
  Genel olarak fikrim dernek kurmaktansa kurulu olan derneğe destek vermek, iki başlılık olmaması açısından daha doğru geliyor. Belki de odaya giden yol burdan geçiyodur.   
 16. mesut karakuş

  mesut karakuş TÜİSAG Üyesi

  Oda kurulacak ve oda öncülüğünde gerekirse eylem yapacağız... Haklarımız için oda kurulması şart, yoksa sömürülmeye devam ederiz.

   
 17. Halikarnassos

  Halikarnassos TÜİSAG Üyesi

  Oda mı ? yoksa Sendika mı kurmalı ? Odalar çokca işlevsiz ve üyelerin haklarına sahip çıkmaktan uzak bürokratik
  yapılar değil mi ? İSG uzmanlığı gibi İşveren ile devlet arasında kılıç üstü bir konumda çalışanlar için sendika örgütlenmesi
  daha işlevsel olmaz mı?

   
 18. mesut karakuş

  mesut karakuş TÜİSAG Üyesi

  İSG-SEN kulağa fena gelmiyor :) Sendika olsa, taban ücret belirlense, bakan ile masaya otursa, istenilen şartlar yerine getirilmezse grev yapılsa, bizi işveren ve devlet arasında bırakmasa...

   
 19. AOTURFAL

  AOTURFAL TÜİSAG Üyesi


  Merhaba Arkadaşlar,

  Bursa'da Eylül başında mevcut derneklerin bir çatı altında birleşerek güç birliğine gidilmesi ve aynı zamanda bir meslek odası kurulması ana konularını içeren bir çalıştayı izledim.Ancak üzülerek söyleyebilirim ki, katılım salonda 30-40 kişiydi. Anadolu'nun çeşitli yerlerinden İsg örgütlerinin öncülüğünde organize edilen bu çalıştaydan benim çıkardığım sonuç; mevcut örgütlerin birliğinde ve dolayısıyla karalaştırılan hedefte bir uzlaşma olmadığıydı.

  Bence en önemli konu doğru başlangıç ve derneklerin birleşmesi,konfederasyon,oda,sendika bunlar birer örgütlenme biçimi, ama o örgütü oluşturan meslekdaşlarımızın ve belki de öncülerinin ilk önce örgütlenme ile ilgili bir özeleştiriyi yapmasının daha uygun olacağı kanısındayım.Benim bu konudaki fikrime gelince, ilk önce sağlıklı ve doğru, yerelden merkeze doğru yapılanacak belki bu yüzden de zaman alacak birleşik ve tek dernek, paralel olarak ta meslek odası, ama malum mevcut klasik oda yönetim anlayışında olmayan, pratik, kucaklayıcı ve çözüm getiren, önceliği meslektaşlarının problemlerini çözmek olan bir anlayışla işleyecek bir oda. Güzel günlerin başlangıcı sıkıntılı olur, bunu da unutmayalım lütfen...

  Herkese işlerinde kolaylıklar dilerim...

   
  Levent ACAR bu yazıya teşekkür etti.
 20. gökhan Timur

  gökhan Timur TÜİSAG Üyesi


  Bu konuda zaten Bursada derneklerin bir çalıştayı oldu.6-7 ilin derneği katıldı.Çıkan sonuç ise illerde derneklerin kurulması ve üst yönetimde oda konusunda birleşti.haberiniz olsun.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica