Haber - " Işçi Sağlığı Ve Iş Güvenliği Hizmetleri Kamusal Bir Hizmet Olarak Algılanmalıdır '' | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber " Işçi Sağlığı Ve Iş Güvenliği Hizmetleri Kamusal Bir Hizmet Olarak Algılanmalıdır ''

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  TMMOB Genel Kurulu Sonuç Bildirgesi: " İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Hizmetleri Kamusal Bir Hizmet Olarak Algılanmalıdır ''

  Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğinin (TMMOB) 43. Olağan Genel Kurulu sonuç bildirgesinde, "işçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetlerinin kamusal bir hizmet olarak algılanması gerektiği" belirtildi.

  TMMOB'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, bildirgede, Soma'da yaşanan maden faciasına değinilerek, "mesleğin sorunlarının, ülke ve dünya sorunlarından ayrı olmadığının bilinci ile hareket edileceği" ifade edildi.

  Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına öncelik veren bir enerji politikası gözetilmesi gerektiği kaydedilen bildirgede, standart dışı ve enerji yoğun teknolojilerin ithal edilmesinin önlenmesi, mevcut tesislerde enerji verimliliğini artıracak, çevreyi koruyacak, çevre dostu teknolojiler uygulanmasının önemine işaret edildi.

  Mühendislik, mimarlık, şehir planlamacılığı eğitim ve öğretim programlarının çağdaş teknolojiye ve bilim politikalarına uygun olarak "emekten ve halktan yana" yeniden düzenlenmesi gerektiği önerisine yer verilen bildirgede, "İşçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetleri kamusal bir hizmet olarak algılanmalıdır" denildi.

  İşçi sağlığı ve iş güvenliği eğitimlerinde ilgili meslek örgütlerinin yetkilendirilmesi gerektiği ifade edilen bildirgede, meslek hastalıklarına ilişkin çalışmalar geliştirilmesi, meslek hastalıkları hastanelerinin işlevine uygun olarak yapılandırılması ve yaygınlaştırılması istendi.

  Kaynak: AA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica