Duyuru - İsag , İsg Profesyonellerinin Mesleki Haklarını Tepav Ve İlo İşbirliği İle Düzenlenen Ulusal Çalışma | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Duyuru İsag , İsg Profesyonellerinin Mesleki Haklarını Tepav Ve İlo İşbirliği İle Düzenlenen Ulusal Çalışma

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi  İSAG , İSG PROFESYONELLERİNİN MESLEKİ HAKLARINI TEPAV VE İLO İŞBİRLİĞİ İLE DÜZENLENEN ULUSAL ÇALIŞMADA RAPORA YAZDIRDI.

  Değerli Meslektaşlarım,

  İSAG, İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği olarak ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği kültürün oluşumunun İSG profesyonellerinin saha uygulamalarında başarısıyla doğru orantılı olduğu inancını ortaya koyarak meslek haklarımızın kazanımı ile ilgili mücadelede başarılı bir adım daha attık.

  Türkiye 13 Mayıs 2014 günü öğleden sonra Manisa'nın Soma ilçesindeki yer altı kömür madeninde meydana gelen maden faciası sonucunda 301 şehidini toprağa verdi. Yaşanan bu dram ülkemizde derin yaralar açtı.

  Türkiye'de bu facianın tekrar yaşanmaması için yeni hukuki düzenlemeler yapıldı ve yakın zamanda kanunlaşan maddeler oldu. Bahsi geçen hukuki düzenlemelerin yapılması aşamasında İSAG olarak gerçekleştirilen Ulusal ve Uluslararası toplantıların bir çoğuna katılarak görüş bildirdik.

  İLO (Uluslara Çalışma Örgütü) Ülkemizde yaşanan iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçilmesi amacıyla ülkemizin imzaladığını uluslararası sözleşmelere dayanarak bir çok kamu kuruluşu ve sivil toplum örgütleri işbirliğinde ulusal İSG toplantıları ve çalıştayları düzenledi.

  İSAG olarak İLO tarafından düzenlenen ulusal toplantıların hemen hemen hepsine katılım gösterdik. Katıldığımız toplantılarda İSG ile ilgili başarıya giden yolda en önemli aktörlerin İSG Profesyonelleri olduğunu ısrarla ortaya koyduk. Bahsettiğimiz bu gerçeği toplantılarda ülkemizin işçi ve işveren sendikalarına, kamu kuruluşlarına ve sektörlere ait sivil toplum örgütlerine kabul ettirme aşamasında ve İSG kültürü olmayan bir ülkede İSG Profesyonellerinin yaptıkları çalışmaların öneminin çalışma yaşamında anlaşılması için oldukça yoğun emek sarf ettik.

  2014 yılında Türkiye İnsan Hakları Kurumu gerçekleştirilen ulusal İSG çalıştayında ortaya koyduğumuz görüşler sonucunda üniversitelerde zorunlu İSG dersleri, İSG profesyonellerinin çalışma sürelerinin artırılması ve İSG profesyonellerinin işverenler tarafından bakanlığa yaptıkları bildirimler sonucunda iş haklarının fesh yapılması durumda tazminat ödemesi gibi maddelerin kanuna girmesine katkı verdik.

  İLO ve TEPAV tarafından düzenlenen ve yaklaşık 2 yıl süren "TÜRKİYE KÖMÜR MADENCİLİĞİ SEKTÖRÜNDE SÖZLEŞMESEL DÜZENLEMELER -Gerçekleşme Biçimleri, Boyutları, Nedenleri, Yasal Nedenleri ve İSG Üzerindeki Etkisi" konulu çalıştayın hepsine katılım gösterdik ve İSG Profesyonellerinin meslek hakları ile ilgili ihtiyaçları dile getirdik. Yaptığımız bu ısrarlı mücadele sonunda geçtiğimiz hafta yayınlanan raporda meslek haklarımızın kazanımı ile ilgili önemli maddeler yer almıştır. Öncelikle beklentimiz mesleki bağımsızlığımızın kazanılması için işverenle ücret bağlarımızın koparılması gerekliliğini,, hukuki anlamda işverenlerin teknik danışmanı olarak çalıştığımız halde yargılanma konusunda işverenlerin sorumluluklarını da alıyormuşuz yanılgısının düzeltilmesi , mesleki sorumluluk sigortası uygulaması ve ücretlendirme bağımsızlığı için sigorta sisteminin sisteme kazandırılması gerekliliğini ve mesleki gelişimler için devletin İSG profesyonellerine yatırım yapmasının önemini rapora yazdırmış bulunuyoruz.

  İSG profesyonellerinin meslek haklarının kazanımı için ulusal ve uluslararası tüm toplantılara katılım göstererek meslek birliğimizin oluşumu ve çalışma yaşamında söz sahibi olabilmemiz için mücadelemize devam edeceğiz. Saygılarımla

  https://drive.google.com/file/d/0B7x3OIol0xHuOXZQNC1vUHdGUVE/view?usp=sharing

  Levent KAVLAK
  İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği
  Yönetim Kurulu Başkanı

  Not:İSAG facebook sayfamıza beğeni yaparak İSG ile tüm gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

  İSAG facebook sayfası:
  https://www.facebook.com/pages/İSAGİş-Sağlığı-ve-Güvenliği-Profesyonelleri-Derneği/873840019297524

  YouTube Adresi:
  www.youtube.com/channel/UCXbTICX72rL8yILCdDUDqmA

  www.isag.org.tr
  www.facebook.com/groups/leventkavlak
  https://www.facebook.com/pages/Levent-Kavlak/1594093460827671?notif_t=page_new_likes
  www.facebook.com/leventkavlak1
  www.twitter.com/leventkavlak1
  http://www.linkedin.com/pub/levent-kavlak/77/9a7/193
  leventkavlak1@gmail.com
  Gsm:532 232 91 05


   
  İşGüvUzman bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica