Haber Isag 24 Mayis 2014 Sinav Mağdurlari Için Mücadelesine Devam Ediyor

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi  İSAG 24 MAYIS 2014 sınav MAĞDURLARI İÇİN MÜCADELESİNE DEVAM EDİYOR

  On binlerce iş güvenliği uzmanını şoke eden sınav

  10 Temmuz 2014
  [​IMG]
  1

  Geçtiğimiz 24 Mayıs’ta yapılan iş güvenliği uzmanlığı sınavında hatalı soru ve cevap şıklarının olduğunu iddia eden binlerce kişi, Ankara İdare Mahkemesi’nde yürütmenin durdurulması talebi ile dava açtı. sınav katılımcılarına göre, ilk kez ÖSYM’nin yaptığı sınavda hatalı soru ve cevap şıkları bulunuyor.
  ÖNCE AÇIKLAMA SONRA İPTAL

  A,B ve C sınıfı iş güvenliği belgesine sahip onbinlerce uzmanın katıldığı ‘A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Belge Yükseltme Sınavı’nın sonuncusu 24 Mayıs’ta yapıldı. Daha önce, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın birlikte
  [​IMG]
  yaptıkları sınavı ilk kez ÖSYM (Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi) gerçekleştirdi. sınav sonuçları 6 Haziran akşamı açıklandı. Ancak sınav sonuçları açıklandıktan üç gün sonra üç sorunun iptal edildiği ÖSYM tarafından açıklandı.

  YÜRÜRLÜKTE OLMAYAN TÜZÜKTEN SORULDU
  Binlerce uzman, bazı sorularda hata olduğunu, ÖSYM’nin yürürlükte kaldırılan tüzükten soru sorduğunu belirledi. Yürürlükten kaldırılan tüzükten sorulan sorulardan 2’sinin iptal edildiğini öğrenen uzmanlar diğer iki sorunun neden iptal edilmediğinin ise yanıtını alamadı. Uzmanlar, sınavda sorulan sorulardan birinin 18 Ağustos 2013’teki sınavda da sorulduğunu, söz konusu sorunun mahkemece iptal edildiğine işaret etti.

  ÖSYM’YE İTİRAZ YAĞMURU

  On binlerce uzman, sınav kağıtlarının yeniden ele alınması için ÖSYM’ye başvurdu. ÖSYM’yi soru yağmuruna tutan binlerce uzman yanıt alamayınca dava açma yoluna gitti. Ankara İdare Mahkemesi’nin yürütmenin durdurulması istemi ile çok sayıda kişinin dava açtığı belirlendi.

  'ONBİNLERCE DİLEKÇE VERDİK'

  İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği (İSAG) Başkanı Levent Kavlak, daha önce MEB’in yaptığı sınavların daha güvenli olduğunu, ortaya bir sorun çıkması durumunda Bakanlık ile temasa geçerek sorunun çözüme kavuşturulduğuna işaret etti. Levent Kavlak, ÖSYM’nin soru ve cevap kağıtlarını açıklamamasının ciddi bir sorun olduğuna işaret ederek “ÖSYM’ verilmek üzere on binlerce itiraz dilekçesi hazırlattık. Bu itirazlar sonucunda ÖSYM, C sınıfı iş güvenliği uzmanları için 1 soru, A sınıfı iş güvenliği uzmanları için 3 soru iptale etti. Ancak yapılan iptalleri sınav sonuçları açıkladıktan sonra yaptı. Oysa hatalı olduğunu düşündüğümüz soruların iptalini yaptıktan sonra sınav sonuçlarının açıklanması daha sağlıklı olacaktı. Böyle bir uygulama on binlerce adayın aklında iptal edilen sorular sınav sonucunun yansıtıp yansıtılmadığı şüphesi doğurdu” dedi. Elektrik Müh. İş Güvenliği Uzmanı Nazmi Nalbant, 1 soru ile sınavı kaybetmiş göründüğünü ifade ederek, kendisi gibi on binlerce deneyimli uzmanın mağdur edildiği görüşünde.

  Türkiye genelinde 90 bin kadar C sınıfı, 20 bin kadar A sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı var. En tehlikeli işlerde A sınıfı uzmanlar faaliyet gösteriyor.

  Kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/26777543.asp


   
  Ali Hakan Sagay, isgilo, furkan68 ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. toksoz

  toksoz TÜİSAG Üyesi

  merhaba, bende 41doğru 19 yanlışla sınavı geçemeyen madurlardanım. umarım mahkeme sonuçlandığındabenim ve benim durumumda olan binlerce uzmanın da yüzü güler ve emekleri boşa çıkmaz. sonuçları 4 gözle bekliyorum. bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

   
 3. bahrisakarya

  bahrisakarya TÜİSAG Üyesi

  Mahkemeden başka çıkar yol yok gözüküyor mahkemeye sunulan savunma dava konusu sorular ve bunların dayanakları nın sağlam temelli olması önemli bir de bu davaya sahiplenecek topluluk birlikte olmak için bir araya gelmeliyiz

     

   
  nupelda ve baki karaman bu yazıya teşekkür etti.
 4. kalender allı

  kalender allı TÜİSAG Üyesi

  özellikle C sınıfında 10 kadar hatalı sorunun olduğu herkesin bildiği bir gerçektir.bu sınavda da bu sorular geçmişte olduğu gibi dogru kabul edilirse sorunun çözüleceği kanısındayım.(yok eger isg bir hayli çok deniyorsa bu ayrı)bundan sonrada hataların olmadıgı esaslı sınavlar yapılarak hiç kimse magdur edilmez..

   
  baki karaman bu yazıya teşekkür etti.
 5. smuluca

  smuluca TÜİSAG Üyesi

  24 Mayıs 2014 A Sınıfı Sınavı Sonrası iptal istemiyle toplamda kaç soru için itiraz davası açıldı? Bu konuyu özetleyebilecek arkadaşımız var mı?

     

   
 6. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Benim saptayabildiğim kesin 15 soru dava konusudur.

   
  esevil, AYŞEN ÖZTÜRK ve smuluca bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica