Duyuru İsag, 18 Aralık 2015 İlo Ve Tepav Tarafından Düzenlenen Ulusal Toplantıya Katılım Göstermiştir.

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi  İSAG, 18 ARALIK 2015 TARİHİNDE İLO VE TEPAV TARAFINDAN DÜZENLENEN ULUSAL TOPLANTIYA KATILIM GÖSTERMİŞTİR.

  Değerli Meslektaşlarım,

  İSAG, İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği olarak meslektaşlarımızın hak ve gelişimleri için yaptığımız çalışmalara İLO (Uluslararası Çalışma Örgütü) ve TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı) tarafından düzenlenen '' Türkiye'de Kömür Madenciliği Sektöründe Sözleşmesel Düzenlemeler '' konulu toplantıların sonuncusuna katılım göstermiş bulunuyoruz.Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, Memur ve İşçi Sendikaları, Sayıştay, MMO, gibi kuruluşlarla birlikte ülkemizin konuyla ilgili resmi ve yarı resmi kuruluşları katılım göstermiştir.

  TEPAV tarafından hazırlanan rapor ülkemiz kömür madenciliğindeki sözleşmesel düzenlemelerin gerçekleşme biçimleri,boyutları,nedenleri, yasal nedenleri ve İSG üzerindeki etkileri üzerinde durarak hazırlanmıştır. İSAG olarak takip ettiğimiz toplantılarda İSG kültürünün oluşması için konuyla ilgili tüm bakanlıkların ,belediyelerin, Sivil Toplum Örgütlerinin ve sendikaların bünyelerinde İSG ile ilgili bir komisyon kurmaları gerektiğini ısrarla dile getirdik. MİGEM (Maden İşleri Genel Müdürlüğü) tarafından maden işletme projelerinde İSG ile yapılacak çalışmaların yeterliliğin ve sürdürebilir İSG uygulamalarının sağlanması için işveren tarafından mutlaka İSG bütçesinin garanti edilmesini dile getirdik.İSG profesyonellerinin mesleki bağımsızlığının önemini, özellikle maden işleri gibi çok tehlikeli sektörlerde ucuz hizmet yerine kaliteli hizmetin ön plana alınması için ön denetlemelerin artırılması yönünde sigortacılık uygulamalarının İSG profesyonellerinin zorunlu mesleki sorumluluk sigortası klozunun açılması ile şekilleneceği görüşünü bildirdik.

  İş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçilmesi için İSG Profesyonellerinin yetkilerinin artırılması gerektiğini ve mesleki bağımsızlığın sağlanmasında ücretlendirme konusunun işveren üzerinden yapılmasının ortaya koyduğu olumsuz sonuçları örnekleriyle dile getirdik. Madenleri işletme gücü olabilecek teknik ve finansal anlamda yeterliliğini ispatlayacak firmalara verilmesi gerektiğini ön plana çıkardık. Maden işlerinde taşeron sisteminde yeterliliğin ve İSG uygulamalarında denetimin etkin hale getirilmesinin sürdürülebilir İSG kavramını ortaya koyacağını ve Türkiye'de İSG kültürünün oluşmasının İSG profesyonellerinin meslek haklarının ve mesleki gelişimlerinin desteklenmesinde geçtiğini üstüne basa basa ısrarla dile getirdik. Tüm beklentilerimiz ulusal rapora yansımış durumdadır.

  İSG kültürü üst düzeyde olmayan bir ülkede bu mücadelenin zorluklarını aşmamız konusunda destekleriniz çok büyük önem taşımaktadır. İlerleyen yıllarda İSG profesyonellerinin mesleki itibarlarının artması bugünkü ulusal toplantılarda bildirimde bulunduğumuz görüşlerle ortaya çıkacaktır. İSAG olarak İSG profesyonellerinin mesleki uygulamalarda başarılı olmaları ve meslek haklarının kazanımı için başlattığımız mücadeleye ulusal ve uluslararası tüm toplantılarda devam edeceğiz. Saygılarımla
  Levent KAVLAK

  İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği

  Yönetim Kurulu Başkanı

  Not:İSAG facebook sayfamıza beğeni yaparak İSG ile tüm gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

  :

  https://www.facebook.com/pages/İSAGİş-Sağlığı-ve-Güvenliği-Profesyonelleri-Derneği/873840019297524

  www.isag.org.tr

  www.facebook.com/groups/leventkavlak

  https://www.facebook.com/pages/Levent-Kavlak/1594093460827671?notif_t=page_new_likes

  www.facebook.com/leventkavlak1

  www.twitter.com/leventkavlak1

  http://www.linkedin.com/pub/levent-kavlak/77/9a7/193

  leventkavlak1@gmail.com

  Gsm:532 232 91 05
  1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG


   
  Last edited: 19 Aralık 2015
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica