İş Yönetmeliği İmzalamamak

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba;
Hazırlamış olduğumuz ve İSG Kurulu tarafından oy birliği ile kabul edilen ve tüm personele imzalı olarak 1 nüshası dağıtılması yine İSG kurulunda oy birliği ile kabul edilen İşletme İş Sağlığı ve İş Güvenliği İç Yönetmeliği'ni bazı personeller imzalamaktan çekiniyorlar. Bu konuda ne yapılabilir. Personelin iç yönetmeliği kabul etmemesi durumunda ne yapabiliriz.

Şua

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
?
Bu iç yönergenin tüm personele imzalatılması mı gerekiyordu. Benim işyerlerimden birinde 500 çalışan var

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
İSG kurulunda alınan karar gereği tüm personele imza karşılığı bildirilmesi gerekliliği kabul edildi. İSG Kurulları Hakkında Yönetmelik -çalışanların yükümlülüğü -madde 12 -

Çalışanlar sağlık ve güvenliğin korunması ve geliştirilmesi amacıyla iş sağlığı ve güvenliği kurullarınca konulan kurallar, yasaklar ile alınan karar ve tedbirlere uymak zorundadırlar.
Bu sebepten dolayı biz firma olarak tüm personele imzalı olarak bildirmek zorunda kalıyoruz.

Ayrıca her koşulda )şahsi fikrim); İç Yönetmelikteki kurallar yasaklar uyarılar vb. çalışanlara bildirilmelidir.
Çünkü İç yönetmelik firmanın anayasasıdır. Çalışanlarınız bilmelidir.

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
?
Bu iç yönergenin tüm personele imzalatılması mı gerekiyordu. Benim işyerlerimden birinde 500 çalışan var

İç yönerge tüm çalışanlara imzalatılmayacak. Hazırlanan iç yönergenin tüm çalışanlar tarafından bilindiğinin, okunduğunun ispat edilmesi ve çalışanların yönergede yazılı kurallara uyacağını taahhüt ettiğini göstermek açısından iç yönerge hakkında bilgilendirilen her çalışandan imza alınır. Eğer bu yapılmazsa ileride iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili iç yönergede yazılı bir konuda herhangi bir anlaşmazlıkla karşılaşılması halinde çalışan, "Benim bu kuraldan ve bu yönergeden haberim yok." diyebilecektir.

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
imza vermeyen personele ne yapacağız???????????????????????

lugesya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
satır satır okutup aklına takılan yerleri sorup ikna etmeyi deneyim madem =)

Şua

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
tutanak :D

Şua

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ben insan kaynakları departmanına bildiricem, onlar imzalatabilir ancak.

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
imza vermeyen personele ne yapacağız???????????????????????

6331 sayılı Kanun ve ona bağlı mevzuata ait hükümlerin uygulanmasında çalışanlara herhangi bir yaptırımda bulunmak mümkün görünmüyor. Bu kanunda işveren, iş sağlığı ve güvenliği personeline ise çeşitli cezalar bildiğiniz gibi mevcuttur. Çalışanlara uygulanabilecek ücret kesme cezası ve işverenin haklı nedenle iş akdinin feshi imkanı için 4857 sayılı Kanun hükümleri uygun durumlar oluşması gerekmektedir. Eğer bir yaptırımda bulunmak gerekiyorsa 4857 sayılı İş Kanunu'nun 25. ve 38. maddesinde yazılı şartlar oluşmalıdır.

Çalışanların bu konudaki yükümlülüklerini içeren mevzuat maddelerini içeren bir belge hazırlayıp, sizin de belirttiğiniz yönetmeliğin 12. maddesi kapsamında; çalışanın kendisine bildirilen kurul talimatlarını yerine getirmediği için 4857 sayılı Kanun'un 25. maddesinde yazılı
"h) İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi."
haline devamında iş akdine derhal son verileceğini bildirebilirsiniz. Israr durumunun oluştuğunun ispatı için farklı zamanlarda kendisine yapılan bu yazılı bildirimlerin imza altına alınması bir zorunluluktur. Bu bildirimler de yine çalışan tarafından imzalanmıyorsa, şahitler ile bildirim yapıldığı imza altına alınır. Zaten çalışan hala imzalamak istemiyorsa işine son vermekten başka bir seçenek yoktur. Kendisi de bunu farkındadır.

Ücret kesme cezası ise genelde KKD kullanmayan çalışanlara uygulanan bir yaptırım olarak tercih edilmekle birlikte iş sözleşmesinde yazmayan herhangi bir konuda uygulanamaz. İç yönergeyi imzalamaktan imtina eden çalışan büyük ihtimalle böyle bir madde içeren iş sözleşmesini de imzalamamıştır.

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Kurul üyeleri tarafından oluşturulan zaptı rapt alına alınan sayfalarca dolusu iç yönergeyi yüzlerce kişiye dağıtıp imza alınması uygulanabilir değil ayrıca böyle bir zorunlulukta yoktur. Ana prensip olarak çalışanların katılım, görüş alınması ve bilgilendirilmesi kısmında bu görevinizi yerine getirmelisiniz. Bu nu İç yönerge başlığı altında diğer eğitim konularına ilave edin. Eğitim sonucunca benzer eğitimlerde olduğu gibi eğitim katılım, tutanak vb yöntemlerle iç yönergenin çalışanlara aktarıldıgı anlatıldığı sürece çalışanları bilgilendirme, görüş alma katılım sağlama görevini yerine getirmiş olursunuz.

aydın çavana

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İç Yönergenin yüzüne karşı okunduğuna dair ve imzadan imtina ettiğine dair tutanak tutun ve yetkili departman amiri veya işveren temsilcisi vs. beraber imzalayın

Melih Bülke

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
bu konuyla paralel bişey sormak istiyorum işçiye ücret kesintisi cezası uygulamam için ne yapmam lazım bakanlığa nasıl bildirimde bulunacam

Damla.Duru

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
bu konuyla paralel bişey sormak istiyorum işçiye ücret kesintisi cezası uygulamam için ne yapmam lazım bakanlığa nasıl bildirimde bulunacam
işçiye ücret kesintisi yapmanın şartları var. sözleşmede belirtildi mi kesinti yapılacağı veya bilgilendirme yazısı vs var mı?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.