İş Yerlerinde Cep Telefonu Kullanımının Yasaklanması Hk.

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında mahircem tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. mahircem

  mahircem TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar,
  İşletmede cep telefonu kullanımı ile ilgili yasaklama getirmek istiyorum. Bu konu daha önce iletişim hakkına müdahale gerekçesiyle 2010'da yasal bulunmamış ancak 2011 kasımda çıkan haberleri inceledim Yargıtay 9. Hukuk Dairesi işletmelerde cep telefonu kullanma yasağını onaylamış. (Bence de doğru olan budur. Çünkü iş güvenliği açısından ciddi sıkıntılar oluşturmaktadır.)
  Bunla ilgili görüşlerinizi merak ediyorum.
  İç yönetmeliğe eklenebilir diye düşünüyorum ama bunun dışında bu yasaklama ile ilgili talimatı ya da prosedürü olan paylaşırsa çok sevinirim. ( İşyerinde cep telefonu kullanma talimatı gibi. )

  Yasağın onaylanması ile ilgili haber;
  http://haber.mynet.com/is-yerinde-cep-telefonu-yasaklaniyor-603280-guncel/

  Konu ile ilgili Naponun videosu;
  http://www.isgfrm.com/media/napo-cep-telefonunun-zararları.174/


   
  Şahin Hamarat bu yazıya teşekkür etti.
 2. mahircem

  mahircem TÜİSAG Üyesi

  Hiç kimsenin görüşü yok mu bu konuda :şaşırma:

   
 3. hknnzn

  hknnzn TÜİSAG Üyesi

  bence iş yerindedeğil iş esnasında ve işin devam ettiği yerlerde konuşmayı önlerseniz hem gereken tedbiri almış olursunuz hemde üzerinize antipati toplamamış olursunuz.
  Saygılarımla

     

   
  FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
 4. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  hknnzn beye katılıyorum ki bizde işin yürüdüğü bazı kısımlarda yasaklamış bulunuyoruz ama bunu bir prosedür veya doküman halinde yayımlamadık

   
 5. meminoz

  meminoz TÜİSAG Üyesi

  Konu ile ilgili çalışanlara açık bir şekilde İSG açısından risk teşkil ettiği anlatılmalı. Telefon ile konuşma yapılacaksa bunu makine başında değil başka bir yerde (yemekhane, soyunma odası, çay içme alanı vb.) yapabileceği ifade edilip konu çözüme kavuşturulmalı diye düşünüyorum.. Ancak telefon konuşmalarını işini aksatacak duruma gelmişse bu idari bir konu olur ve ayrıca ilgilenilmeli.

     

   
 6. nurnur

  nurnur TÜİSAG Üyesi

  Risk değerlendirmesinde cep telefonunun kullanılmasına ait risk tespit ettiyseniz, önleyici faaliyete kullanım yasağını ekleyebilirsiniz. Personele duyurulması amacı ile üretim sahasına giriş kurallarını içeren talimatınız varsa bunu talimata ekleyebilirsiniz, uyarı levhası kullanabilirsiniz ve eğitimlerinize personelin bilgilendirilmesi için bu uygulamayı ekleyebilirsiniz. Ayrıca bir prosedüre gerek yoktur,

  Kolay gelsin,,

   
  akın kurt ve FeLis_Leo bu yazıya teşekkür etti.
 7. Otomasyoncu

  Otomasyoncu TÜİSAG Üyesi

  Bence direk engellenmeli cep telefonu kullanımı. Sadece mola zamanlarında kullanıma izin verilmeli. Çalışma sahasına yaklaştırılmamalı.
   
 8. sümeyra

  sümeyra TÜİSAG Üyesi

  çalıştığım şirkette enjeksiyon makieleri tehlikeli makineler olduğu için, oryantasyon eğitiminde personellere cep telefonunun yasak oldğunu dile getirmekle beraber, iş başı kuralları talimatında ve tüm makine kullanma talimatlarında cep telefonu uyarı yazısı ekledim. bende yasaklabmasını destekliyorum.   
  esat1903 ve FeLis_Leo bu yazıya teşekkür etti.
 9. EROL BÖLEK

  EROL BÖLEK TÜİSAG Üyesi

  -İşin genel akışı içinde cep telefonu kullanımı iş güvenliğini riske atıyorsa ve /veya işi aksatıyorsa işveren tarafından yasaklanabilir.
  -Cep telefonu yasaklama kararı alındıktan sonra çalışan personel bu karara uyum göstermiyor ise iş akdini feshetmekte işveren haklıdır.
  -Eğer çalışan cep telefonu kullanarak iş kazasına sebebiyet verdi ise ve bu iş kazası sonucu diğer bir çalışanı yaraladı ise bilinçli taksirden ceza alır.
  -Cep telefonu kullanımı işin gereği nedeniyle personel statüsüne göre ayrım yapılarak yasaklanabilir, örneğin ustabaşlarına serbest bırakılıp diğer çalışana yasaklanabilir.
  -Personel acil durumda beni nasıl arayacaklar, çocuktan haber bekliyorum vb gibi nedenlerle size itiraz edebilir, bu durumda fabrikanın normal hattından aranabileceklerini belirtirsiniz. Eskiden cep telefonu yoktu.

     

   
 10. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bence cep telefonunun kendisi risk teşkil etmediği sürece yasaklayamazsınız. Örneğin: Trafo odasında elektrik atlaması yapabilir bu sebeple trafo içine girmeden cep telefonu ve tüm elektrikli cihazları yasaklayabilirsiniz. Ama iş sırasında konuşuyor bu yüzden dikkat dağılıyor diye yasaklayamazsınız, ancak uyarı ve cezai yaptırım uygulayabilirsiniz bence. Bu özel hayata müdahele olur ve acil durumlarda kişilere ulaşılmasını engellemiş olursunuz. Otopark içinde kaza oluyor ya da olacak diye arabayla işe gelmeyi de yasaklayabilir misiniz yalnızca servisle gelinecektir diye? Ki böyle daha çok örnek verilebilir. Sizin yapmanız gereken çözümü göstermek, tamam cep telefonu yasaklansın, iletişimi nasıl sağlatıcaksın çözümün ne??   
 11. EROL BÖLEK

  EROL BÖLEK TÜİSAG Üyesi

  İşçinin asil görevi verilen işi yapmaktır. İş saati içerisinde cep telefonu ile görüşmek işi aksatmak olarak değerlendirilebilir. İş sırasında işi yapmak yerine cep telefonu ile konuşmak kesinlikle özel hayata müdahale olarak değerlendirilemez. Acil durumda kişiye ulaşmak isteyen rahatlıkla fabrika telefonu ile ulaşabilir. Ki acil durumda işletme dışında ambulans, itfaiye vb aranacaktır. Fabrika içerisindeki kişinin işletme dışında vuku bulan acil duruma müdahalesi beklenemez. İş dinlenme molalarında ise kişilere serbest bırakılabilir.   
 12. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  bence de despot bir şekilde kullanmayacaksın demek olmaz.alternatif sağlamanız lazım.ancak işle alakalı bir tehlikeli durum söz konusu ise yasaklayabilirsiniz. mesleki sırların çalınması, patlama tehlikesinin bulunması gbi durumlarda yasaklanabilir.yasakladım da.ancak ofis ortamında veya çalıştığım diğer gıda firmasında bunun ösz knusu olma ihtimali yok.çünkü telefonun neden olabileceği bir tehlike yok.

   
  ediko bu yazıya teşekkür etti.
 13. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi


  Erol Bey fazla katısınız bence hatta anlattığınız göre bir yerde çalışmıyorsunuz da çünkü çalışma saatlerinde foruma yazmak da işi aksatmaya girebilir sizin dediğinize göre :) Bu arada işletme dışındaki acil duruma müdahelesi beklenir. Mazeret izni dedikleri iş kanunda da geçen iznin bir sebebi de iş dışında olabilecek ailesel vb. acil durumlarda iş yerini terketmektir.
   
  FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
 14. EROL BÖLEK

  EROL BÖLEK TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşların karıştırdığı bir durum mevcut.

  Cep telefonu yasaklama sadece işin tehlikeye düştüğü durumlar ve mesleki sırların çalınma riski olduğu durumlarda uygulanacak bir durum değildir. Eğer çalışan personel cep telefonu ile konuşarak işi yapmıyorsa, işi olması gerekenden daha yavaş yapıyorsa, hata oranı artıyorsa da yasaklanabilir. Bazı ofislerde ofis çalışanlarında facebook vb sosyal ağlarında yasaklanması aynı sebeptendir. -(işi aksatmayan ama kısıtlanan ofislerinde sayısı az değil)

  Çalıştığım gıda firmasında işi aksatma nedeniyle yasaklamaya gittik. Metal firmasında iş güvenliğini tehlikeye düşürdüğü için yasaklamaya gittik. Fakat sadece formenlerde serbest bıraktık, diğer çalışanlar acil durum vb olduğunda formenler vasıtasıyla görüşebiliyor. Diğer bir gıda firmasında mesleki sır nedeniyle sadece kameralı olan telefonları yasakladık.Fakat kamerasız telefona sahip olan kalmadığından herkese yasak gibi oldu. Bir başka firmada belirli personele telsiz verdik. İdari büro yada beyaz yaka kesimine mesleki sır riski haricinde yasaklama yapmadık.

   
 15. EROL BÖLEK

  EROL BÖLEK TÜİSAG Üyesi  Ben forumlara yazmanın, yazdıklarınızı, görüşlerinizi okumanın kendime bir çok şey kattığı, bazı şeylerin daha doğrusunu öğrenmemi sağladığı için okumaktayım. Aslında çok katı değilim, hem işveren hem işçi olarak iki tarafta da bulunmaktayım, o sebepten dediğim sebeplerden yasaklanmayı doğru buluyorum, forumdaki bir çok arkadaş beyaz yaka -mühendis vb olduğu için cep telefonu yasaklamayı gereksiz -saçma bulabiliyor. Beyaz yaka çalışan olarak çalıştığım işyerlerinde bende gereksiz buluyorum çünkü özellikle bu sektörde-iş sağlığı ve iş güvenliği- çalışanların her zaman iletişim halinde olması gerekir.

  Çalışma saatinde foruma yazmak yapmam gereken asıl görevi yapmamı engelliyor veya yavaşlatıyorsa işi aksatmaya girer. Şu an için öyle bir durum mevcut değil neyse ki:)

  Mazeret izni ise iş sözleşmesinde başka bir durum belirtilmemiş ise çalışanın birinci derece akraba vefatı veya eşin doğumu üzerine verilen izindir. Böyle bir durumda ise cep telefonu yasak bir fabrikadan çalışana ulaşmakla -cep telefonu ile ulaşmak arasında en fazla 1-2 dakika oynar. Haberi aldıktan sonra çalışan yönetime gider mazeretini bildirir ve kanuni iznini alır.   
 16. Gökhan Uzun

  Gökhan Uzun TÜİSAG Üyesi

  Bir çok kişiyi meseleyi iletişim özgürlüğü kapsamında ele almış. Ben, 3 dokuma tezgahını kontrol etmesi gereken dokumacıyı (ki görev tanımında bu var) tezgah başında ve mesai saati içerisinde elinde cep telefonuyla "okey oyunu" oynarken yakaladım. Hatta bu konuda ne yapılabilir diye araştırırken bu mesajları gördüm. Cep telefonları ilk çıktığı zamanlardaki gibi sadece kablosuz iletişim, telefon - sms özelliğinde değil. Her biri birer bilgisayar oldu. Yani onunla yapılabilecek işlerin sayısı ve çeşidi arttı. Çeşitli iletişim kanalları (bluetooth, WIFI..) ile başka elektronik sistemleri etkileyebilecek hale geldi. Hatta çok güzel oyun cihazlarına dönüştü. Olay sadece "telefonda uzun süre konuşmak" değil. Telefonda oyun oynayarak işin aksatılması, çalışanlar arası dengenin bozulması (onu gören iş arkadaşları da oluyor).. vb boyutları da düşünülmeli.

  Çalışma saatleri içinde forumda yazmaya bir arkadaş eleştiri getirmiş. İnternette yaptığım işler işimin bir parçası olduğu müddetçe sıkıntı olmaz. İşle ilgili bir problemin çözümü için forumda soru soruyorsam veya soruma karşılık verilmiş cevap ve eleştirileri okuyorsam görevimi aksattığım söylenemez. Çünkü işle ilgili bir konuda zaman geçiriyorum. Ama gidip de forumdaki "biraz da eğlenelim" kısmındaki fıkraları okuyorsam ve yorum yazıyorsam bu durumda ben de mesai saatleri içerisinde işimi aksatmış olurum.

   
 17. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  Buraya yazılanlardan çıkan sonuç iş etiğidir. Çalışanlara riskler ile birlikte etik eğitimi verilmesi gerekir. Kaliteyi arttırmak için her işletmenin gereklerinden biridir bu. Benim şahsi görüşüm ise üretim alanında yasaklanabilir ve küçük cezalar ile yaptırım uygulanabilir fakat bunun dışında yasak getirilmesi çalışanın kendisinin bir robot veya makine ile eş tutulmasına benzer. Psikolojik olarak etkilenir, iş stresi faktörü baskınlaşır, motivasyon düşer, verim de buna bağlı olarak azalır.

  Her konuda eğitim şart ve gerekiyorsa tekrar tekrar verilmeli. Motivasyon için kurallara uyanlara ödüllendirmeler yapılmalı. Uygulamalı olarak iyi ve kötü örneklerini bazı işletmelerde görüyorum. Bu kanaate varmama sebep oldular.

  Saygılar.

   
  ediko bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica