Iş Yeri Hekimleri Ne Iş Yapıyor?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında Elif DALKILIÇ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Elif DALKILIÇ

  Elif DALKILIÇ TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar gittiğiniz firmalarda bulunan iş yeri hekimleri neler yapıyor? Yorumlarınızı çok merak ediyorum.


   
 2. Önder İYİCE

  Önder İYİCE TÜİSAG Üyesi

  Özellikle işbaşı yapacak kişilerin işe uygun sağlığa sahip olup olmadıkları ve çalışanların sağlıklarının işe uygunluğunun devam (aslında meslek hastalıkları takibi) edip etmediği konusu ile daha çok ilgili. Örnek olarak izlediğim kadarıyla yoğun yüksek tansiyon problemi var, ağır işlerde ölüme varan tehlikeleri olduğu için bu kişileri tespit edip sürekli takip altında tedavi uyguluyor. Psikolojik problemler çalışanlar arasında çok yaygın, mesela bayanlarda sebepsiz sık bayılmalar görülüyor, psikolojik durumundan dolayı ağır iş stresi yaşayanlar var ki sürekli vakit geçirmeme rağmen ben tespit edemiyorum, doktor tespit edip tedavi uyguluyor. İlginç örnek, kumaş açma dikiş bölümüne işbaşı verilen bir kişinin ayağı sakat çıktı, pedala basacak hareketi yapamıyordu, işbaşı muayenesinden geçemedi. Alerjik rinit yaygın, hastanelere gönderip raporlandırıyor, kimileri çalışamaz durumda çıkıyor haberleri yok vs vs. Bunlar benim pratikte gördüklerim, içiçe olunca çok ciddi, önemli bir işi var anladım.
  Kanunda yazan tanımını zaten biliyorsunuz...

   
  Fatih ÖZKAN bu yazıya teşekkür etti.
 3. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Önder Beye katılıyorum işyeri hekimlerinin görevleri de en az uzman kadar ciddi ve önemli. Çalıştığım yerde işyeri hekimi periyodik sağlık kontrollerini yapıyordu daha sonra raporları hazırlayıp tek tek personellerle görüşüyordu. Yalnızca bu işi bile aylar sürüyordu. Bazen istişare için muayenehanesine gidiyordum adam evraklara boğulmuş bir halde oluyordu. Her işyerindeki hekim farklı mı çalışıyor, bazıları hiçbir şey yapmadan yan gelip yatıyor mu? Görevini tam olarak yerine getirmeyen hekimini zaten işveren çalıştırmaz. Neden bizim daha fazla almamız gerekiyor işin bu kısmını da anlamış değilim. Bari sitem ederken aynı ücreti alalım diye sitem edin de hak yerini bulsun:)

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica