Haber Iş Yeri Hekimi Ve Iş Güvenliği Uzmanı Olmayan Berber Yandı

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  İş Yeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı Olmayan Berber Yandı

  1.jpg

  İskenderun Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nurettin Tabaş, düzenlediği basın toplantısında iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgi çıkan yasanın kendileri için de geçerli olduğunu söyledi. Başkan Tabaş yaptığı açıklamasında esnafını bilgilendirirken dikkat etmeleri gereken konuları aydınlattı.

  Tabaş, İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmet Zorunluluğu, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereği berberler ve kuaförler tehlikeli iş sınıfı koluna alınmıştır. Bu kanun gereği kendisi dışında bir sigortalı çalışanı olan berber ve kuaförler, bir iş güvenliği uzmanı, bir işyeri hekimi ve bir işyeri personeli ile anlaşma yapmak zorundadırlar.

  Berberler ve kuaförler, bir makas, bir oda, bir koltuk ve ustura değil! Tehlikeli gibi görünmüyor. Ancak berberlerin hepsi hijyen kurallarına uyuyorlar mı? Bunu bilemiyoruz. Birçoğu dikkat ediyor. Ama etmeyenler de var. Mesela bir AIDS hastalığı taşıyan vatandaş geldi. Manikür veya pedikür yaptırdı veya traş oldu. Eğer bu kişide kesik oluşirsa ve alete kan bulaşırsa bu kan bir başka vatandaşa bulaşır. Bundan daha tehlikeli ne olabilir?

  İş sağlığı ve güvenliği hizmete almayan işyerlerine yasaya göre 14 bir TL ceza uygulanacağı belirtilmiştir. İş yeri hekimi olmayanlara 5 bin TL, sağlık memuru çalıştırmayanlara 2 bin 400 TL iş güvenliği uzmanı çalıştırmayanlara ise, 5 bin 300 TL ceza uygulanacak” diye konuştu.

  Kaynak: http://www.iskenderunhaber.com/2014/07/08/yeri-hekimi-ve-guvenligi-uzmani-olmayan-berber-yandi/


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica