Soru Iş Yeri Dışından Gelen Bir Şahıs Bir Işçiyi Darp Ederse Iş Kazası Mıdır?

Konu, 'İş Kazaları Hakkında' kısmında okanoo28 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. okanoo28

  okanoo28 TÜİSAG Üyesi  Değerli Arkadaşlar Merhaba,

  İSG Uzmanlığını yaptığım iş yerinde bir personel, daha önce özel hayatında husumeti olan birisinin dün işyerine gelmesi, personeli dışarıya çağırması, işletme dışında darp edilmesi ile sonuçlanan bir olay yaşadık...

  Bu durum iş kazasına girer mi?


   
 2. Gülşen ÇETİN

  Gülşen ÇETİN TÜİSAG Üyesi

  İş kazasına girer. Çünkü kursta bizim hoca buna benzer bi olay anlatmıştı.

   
  okanoo28 bu yazıya teşekkür etti.
 3. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

  Açıkçası ben çelişki içinde kaldım.

  İşyerinin dışında gelişmiş olduğu için bu olay bana girmez gibi geliyor. Çünkü adam mesai saati içerisinde olması gereken işbaşında değil ve herhangi bir görevlendirme olmaksızın işyerini terk etmiştir. O esnada işyeriyle hiçbir alakası yoktur. Bu sebeple değildir. Ancak mesai saatleri içerisinde bu adamın görevlendirme yazısı olmadan dışarıya çıkmamasının gerekliliği ve adamın mesai saatleri içerisinde olay olduğu için de iş kazasından sayılmalı diye düşünüyorum.

  Kararsız kaldım ama ben iş kazasından saymazdım herhalde.

     

   
  okanoo28 bu yazıya teşekkür etti.
 4. serkan bilgin

  serkan bilgin TÜİSAG Üyesi

  5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na göre

  MADDE 13- İş kazası;

  a) Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada

   
  barutçu ve okanoo28 bu yazıya teşekkür etti.
 5. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Usulen olması gerektiği gibi Dışarı çıkarken izin formu v.s. doldurarak çıktıysa işverenin otoritesinden çıkmıştır. İş kazası olmaz...

  FAKAT kontrolsüz dışarı çıkmış ise ; halen çalışmakta görünen bir çalışanın prosedür uygulanmadan çalışma alanını terk etmesine izin verilmesi de bir risktir.İşverenin çalışanların izinsiz çalışma alanını terk etmesine izin vermesi ve bu konuda önlem almaması nedeni ile işveren kusurludur ve olay iş kazası olur....

  Olay kavga/darp değil araç çarpması sonucu zarar görme şeklinde de gelişebilirdi iş kazası tanımlaması açısından farkı yok. Tek fark araç çarpmasında kazazedenin kusuru büyük ihtimalle aranmazdı , kavga olayı için kazazedenin kusur oranı da göz önünde bulundurulur.

  Konu ile ilgili kanun maddeleri gayet açık ''İşverenin otoritesi altında iken kazazedeyi hemen veya sonradan bedence veya ruhça arızaya uğratan olay'' iş kazasıdır , ''İşveren çalışanların iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tüm tedbirleri almakla yükümlüdür''.

     

   
  okanoo28 ve Gülşen ÇETİN bu yazıya teşekkür etti.
 6. okanoo28

  okanoo28 TÜİSAG Üyesi

  Gülşen Hanım yorumunuz işin teşekkürler. Ancak;

  5510 sayılı SSGSK 3. Bölüm Madde 13'te İş Kazası tanımı;

  Hizmet Akdiyle veya Kendi Adına ve Hesabına Bağımsız Çalışan Sigortalıların Tabi Olduğu Kısa Vadeli Sigorta Hükümleri

  İş kazasının tanımı, bildirilmesi ve soruşturulması

  MADDE 13- İş kazası;

  a) Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada, (İŞ YERİNDE DEĞİL)

  b) (Değişik: 17/4/2008-5754/8 md.) İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle, (İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle değil, kendi adına ve hesabuna bağımsız çalışmıyor)

  c) Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda, (Görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmemiş, işletmeyi izinsiz terk etmiştir. İş yeri güvenlik zafiyeti söz konusu!)

  d) (Değişik: 17/4/2008-5754/8 md.) Bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda, (Olayla alakası yok)

  e) Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında, (Herhangi bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş-geliş söz konusu değil)

  meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen engelli hâle getiren olaydır. (2)

  şeklinde... Bu tanımlamalardan hiçbirisine uymuyor... Dolayısı ile iş kazasına girmez olarak yorumluyorum...

  Bir de bu açıdan yorumunuz ?

   
  Gülşen ÇETİN bu yazıya teşekkür etti.
 7. Gülşen ÇETİN

  Gülşen ÇETİN TÜİSAG Üyesi

  O zaman bundan sonra savcıya kalmış derim. Bana göre is kazasasi. Neden derseniz? Bu çalışan elini kolunu sallayarak nasıl dışarı çıkar ? Çıktıysa güvenlik neden izin kağıdın var mi diye sormadi ? Yani ben 300 kişilik fabrikada çalıştım. Bi saatlik bi yere mi gidcez sorumlu müdürümüzden izin kağıdı alirdik güvenlige bırakırdik öyle cikardik. Burda tamamen sorumsuzluk, kuralsizlik var. Calisana bu sorumlulul bilinci verilmemis. Vardiya amiri varsa oda suclu. Ayrica bu olay işyerinde ne kadar uzaklikta oldu ?
   
 8. servet yortumluk

  servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ,
  iş kazası değil diyemeyiz, işveren kusuru gibi bir durumu da göz ardı edemeyiz ,
  ayrıca kusursuzluk diye bir kavram da yok biliyoruz,
  her türlü tedbiri aldığı halde iş kazası vuku bulduğunda yine işverene pay çıkmaktadır ,
  bu yüzden çalışanın her türlü güvenliğinden iş veren sorumludur ve iş kazası olarak değerlendirilebilir,
  kolay gelsin,   
  okanoo28 bu yazıya teşekkür etti.
 9. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Olayın aslen detayını tam bilmiyoruz. Olay için çalışanın ; ''işyeri ile ilgili husumet vardı , amirim işyerine girmesin git dışarıda konuş dedi ben de dışarı çıktım ve beni darp etti'' şeklinde ifade verdiğini varsayın o zaman bu olay kesin iş kazası olur . Yani olayın aslında işyeri dışında olması tamamen iş kazası kavramını çürütmez. Çalışanın yukarıda ki gibi beyanı durumunda işverenin/vekilinin otoritesi altında olarak tanımlanır. Ayrıca çalışanın kusuru (çalışma alanını izinsiz terk etmesi) iş kazası tanımlamasının yapılmasına engel değildir sadece çalışanın kusur derecelendirmesini etkiler/artırır. Ayrıca çalışanın işyerini terk ederek dışarı çıkmasına göz yummak , engellememek , tutanak altına alınmaması bir nevi alandan ayrılmasına izin vermek olarak nitelendirilebilir. Unutmayın mahkemeler bu tip olayları değerlendirirken ve kanun maddelerinin yoruma açık olanlarını irdelerken öncelikle sigortalı çalışan tarafından olaya bakıp lehine düşünmeye çalışırlar.

  Şahsi yorumum olay (kavga olayı) kişisel ise ve çalışan bu yönde beyan verirse iş kazası olarak tanımlanmaz ama mahkemeye sevk olunması durumunda farklı değerlendirmeler yapılabilir !!!

     

   
 10. okanoo28

  okanoo28 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar olayın detayları şu şekilde netleşti:

  Olayın çıkış sebebi 1 gün önce trafikte meydana gelen bir laf atma olayı, sonrasında laf atılan kişinin plakayı alıp yakınlarına şikayeti ve hesabını sormak için gelen bir kaç şahsın çıkardığı olay!

  1. Personele bir telefon geliyor ve adres istiyorlar. O da adresi veriyor.
  2. Gelen kişiler İşletme saha kapısının açık olduğu bir anda bir kamyonun arkasından İşletme sahasına araçla giriş yapıyorlar.
  3. O sırada işletme personeli ve güvenlik o alana geliyor.
  4. Yabancı şahıslar personeli yüzleştirmek 50 metre yukarıda bir üst sokağa gitmek için araca bindiriyorlar. Bu sırada güvenlik görevlisi müdahale etmek istiyor ancak kişilerin ve bizim personelin "sorun yok geliyorum" demesi üzerine çekimser kalıyor, hemen İşletme amirine haber veriyor. (İşletme amiri bu sırada bir görev nedeniyle dışarıda, Sorumlu Müdür'e bilgi veriliyor)
  5. Bu sırada bu yabancı şahıslar, personeli araca bindirip işletme sahasından ayrılıyor.
  6. 10 dakika sonra gayet normal bir şekilde, herhangi bir sorun olmadığı gözlemlenerek, bir yanlış anlaşılma olduğu düşünülerek geri dönülüyor.
  7. 15 dakika sonra şahıslar tekrar geliyor ve personeli tekrar fabrika kapısına çağırıyor. Bu sefer personeli fabrika sahası dışına çekip, zorla araca bindiriyorlar ve 400-500 metre mesafede tenha bir sokakta araçtan indirip dövüyorlar.
  8. O esnada çevredekilerin ihbarı üzerine Polis olay yerine geliyor. Kavgayı ayırıyor. Personele şikayetçi olup olmadığını soruyor. Personel'de şikayetçi değilim deyince Polis ortamı sakinleştirip herkesi gönderiyor.
  9. Personelin sol gözü morarmış ve sol kulak bölgesinde ciddi morluk şeklinde darp edildiği ortada. Savcılık soruşturması başlatmak istedik ancak personelin kişisel çekincelerinden dolayı bundan da vazgeçildi. İş Kazası olmadığı yönünde de karar verdik.

  Değişik bir vaka olduğu için tecrübeleriniz arasında bulunmasında fayda var! Henüz 7. İSG Uzmanlığı günümde böyle bir olay ile karşılaştım. Zor meslek!   
 11. Gülşen ÇETİN

  Gülşen ÇETİN TÜİSAG Üyesi

  Kusura bakmayin ama nasıl bi isyeri personel bi gidip bi geliyor. Yine de orda başta sorumlu müdürde güvenlikte sorumsuzluk var yada umursamazlik.   
 12. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Bana göre iş kazası değildir.
  İş kazası olması için bazı kriterleri sağlaması gerekmektedir. Çalışanın iş yerinden izin almadan ayrılması iş kazası olmasına engel teşkil etmektedir. Bu adli bir olaydır.
  Yoksa diğer şekilde elini kolunu sallayan çıksın dışarıda biri ile kavga çıkarsın dövsün yada dövülsün gidip rapor alsın işe gelmesin.
  Emin olun bununla baş edemezsiniz.
  İş kazası hükümlerini sağlamadığı için de iş kazası olarak değilde ADLİ OLAY olarak değerlendirilmelidir.

   
 13. leventsert

  leventsert TÜİSAG Üyesi

  En iyisi bir iş güvenliği uzmanına sorun
   
 14. Halit Çiçek

  Halit Çiçek TÜİSAG Üyesi

  Olay mesai saatinde ve işyeri alanında olduysa iş kazasıdır.

   
 15. hgokalp

  hgokalp TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar kişisel yorumum; bu olayın iş kazası sayılamayacağı yönündedir. Olay iş yeri sınırları dışında gerçekleşmiştir. Fatih Bey' inde belirttiği üzere adli olaydır. Eğer işçi iş kazası diye işvereni mahkemeye verirse, hakim işverene güvenlik zafiyeti nedeniyle eleştiride bulunabilir. İşçide izinsiz işyerini terk ettiği için sorumlu tutulur.
  Eğer işveren, çalışanlarına işyeri dışına giriş çıkış talimatını imzalatmış ve tebliğ etmişse ve bunun üzerine işçi yinede habersiz çıkmışsa, o zaman işçi tüm sorumluluğu üzerine almış demektir.

  Anlayacağınız iş mahkemelik olursa hakim iki taraflı da değerlendirebilir:

  İş Kazasıdır diyebilir : İşveren iş sağlığı ve güvenliği ile alakalı tüm önlemleri almalıydı, buna güvenlik de dahil, işveren işçiyi mesai saatinde dışarıya çıkmasını her durumda engellemeliydi diyebilir...
  İş Kazası değil diyebilir : Olay işyeri sahası dışında ve işverenin bilgisi dışında olmuştur. İşçi habersiz işyerini terk ederek tüm sorumluluğu üzerine almıştır.

  Yalnız şunu atlamayalım eğer şahıslar işçiyi güvenliğin müdahalesine rağmen zorla dışarı çıkarıp götürdülerse o zaman adam kaçırmaya girer, olayın boyutu çok değişir...

  İyi çalışmalar...   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica