İş Yeri Ambulansı

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında meminoz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. meminoz

  meminoz TÜİSAG Üyesi  Merhaba
  İş yeri ambulansı ile ilgili detaylı bilgiye ihtiyacım var. Ağır ve tehlikeli işler yapan bir fabrikada kaza geçiren kişilerin veya diğer acil durumlarda hastaneye ulaştırılması için ambulans olarak tahsis edilmiş bir araca ihtiyaç var mı? Gündüz 6 ya kadar şirketin diğer araçları var ama gece vardiyasında şirket araçları kalmıyor, çalışanların araçları var. Bu bir probleme neden olur mu?
  Teşekkürler


   
 2. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

 3. Birsen

  Birsen TÜİSAG Üyesi

  İSG TÜZÜĞÜ
  Madde 105 - Sürekli olarak 50 den fazla işçi çalıştıran işyerlerinde hastalanan
  veya iş kazasına uğramış işçilerin, işyerine en yakın sağlık tesislerine
  taşınmaları için gerekli araç ve gereçler bulundurulacaktır.
  Madde 106 - İlk yardım odaları, ilk müdahale odaları ve ilk yardım
  İstasyonları ve ilk yardım istasyonlarının bakım, temizlik ve alet muhafazaları için,
  bir hemşire veya sağlık memuru görevlendirilecek, bunların sağlanamadığı
  hallerde,bu görevleri yapacak ilk yardım kursu görmüş yeterli bir eleman
  bulundurulacaktır.
  Madde 107 - Ağır ve tehlikeli işlerin yapıldığı işyerlerinde, bir sağlık memuru
  veya hemşireden başka ilk yardım ve kurtarma kursu görmüş en az
  bir kişide bulundurulacaktır.
  Madde 108 - Gece ve gündüz sürekli çalışan işyerlerinde, ilk yardım
  odaları, ilk müdahale odaları ve ilk yardım istasyonları, geceleri de görevli personeli ve araç ve gereçleri ile her an kullanılır halde hazır bulundurulacaktır. İşveren bu yönden, gerekli tedbirleri almakla yükümlüdür.

  Bu maddelerden yorumlar yapabilirsiniz. Benim anladığım ambulansı zorunlu kılmıyor ama gerekliliğine siz karar verebilirsiniz. İşyerinizin durumuna göre tedbir almak zorundasınız.

     

   
  meminoz bu yazıya teşekkür etti.
 4. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  İyi çalışmalar,
  Aslında yasalara bakıldığında bununla ilgili bir zorunluluk görülmemekle beraber işyerinin acil durum planlarının olmasını, sağlık ve ilkyardımın organize edilmesini yani acil durumlara hazırlıklı olunmasını vurguluyor.
  Eğer ambulans bulundurulmak istenirse buna yönelik Sağlık Bakanlığından gerekli izin ve (ambulans yönetmeliğini bir okumanızı öneririm) ve ruhsatların alınması, uygun personelin istihdamını sağlamak gerekecektir. Yada yakın civarda ambulans kullanan firmalardan destek alınması durumunu araştırmanızı öneririm.
  İşyerinde acil durum planlarının içinde iş kazalarını değerlendirdiğinizde taşıma işlemi tanımlanmış mı? Yazınızda gece mesailerinde sıkıntı olduğunu belirtmişsiniz, ama acil durumların bildiğiniz gibi gecesi gündüzü maalesef bulunmamakta :(.

   
  Aytuğ, Miraç Emre YILDIRIM ve meminoz bu yazıya teşekkür etti.
 5. meminoz

  meminoz TÜİSAG Üyesi

  Teşekkürler
  Maalesef yok. Ama gündüz iş yerinde sürekli olarak şirket arabaları bulunmakta. Ambulanstan kastım tam teşekküllü, içinde her türlü ilk yardım malzemesinin falan bulunduğu bir araç değil. O an için işçiyi hızla acile, hastaneye götürecek bir araç. Bu aracın şirketin üzerine kayıtlı olması şartı var mıdır?
  Tüzükte ....işyerine en yakın sağlık tesislerine
  taşınmaları için gerekli araç ve gereçler bulundurulacaktır deniliyor. Ben de buradan ambulans bulundurulması gerekir sonucunu çıkarmıyorum. İş yerinde bulunan her hangi bir aracın bu görevi yerine getireceği kanaatindeyim. Yanlış mı düşünüyorum?

     

   
 6. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  İşyerinizde kaç çalışanınız var? Yazınızda ağır ve tehlikeli iş yapıldığını yazmışınız. Bunlar hep birer kıstas mutlak bir iş yeri hekiminiz vardır, bence bu bilgileri ondan detaylı bir şekilde almanız daha uygun olur.
  Ayrıca şunuda belirteyim iş kazası geçiren bir çalışanınızı özel bir araç ile hastaniye götürmeniz zor olur ve kanuni mesuliyeti size aitdir. Bu konuda iş vereninize talepte bulunup talepte bulunduğunuz yazıyı saklayınız. Ayrıca size yakın bir ambulansı bulunan bir şirket veya OSGB yada başka bir birimdele anlaşıp Ambulans hizmeti alabilirsiz.

   
  meminoz bu yazıya teşekkür etti.
 7. meminoz

  meminoz TÜİSAG Üyesi

  583 çalışan var. O özel araç ile ilgili kanuni mesuliyetten kastınız nedir? Aslında tam da tartışmak istediğim husus bu. Acile/hastaneye şirket aracı veya özel araç ile götürmede oluşacak farklar,problemler nelerdir?
   
 8. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  ambulans olmak zorunda değil. ancak çalışanlarınız özel araçlarıyla götürmek zorunda değilller. ve o gün araçsız gelinmiş de olabilir. O yüzden bu riski almamanızı öneririm.
  Madde 105 - Sürekli olarak 50 den fazla işçi çalıştıran işyerlerinde hastalanan veya iş kazasına uğramış işçilerin, işyerine en yakın sağlık tesislerine taşınmaları için gerekli araç ve gereçler bulundurulacaktır.
  Yukarıdaki madde uyarınca bir araç bulundurmanız gerekliliği belirtiliyor. Her vardiyada en az 1 adet şirket aracı bulunmalı ve bu araç insan taşıyabilecek bir araç olmalı, yani kamyon vs gibi araçlar kabul edilmeyecektir. Hatta o araç o an yedeği yoksa başka bir işi için de mümkün olduğunca gönderilmemeli. o an bir yaralanma yaşanırsa, sorun olabilir.

  Bir de arkadaşlar hazır konu açılmışken dikkatimi çeken bir şey var. Çeşitli kazaların ardından "500 kişilik fabrikada ambulans bulunmamasına akıl ermiyor" gibi basın açıklamaları yapan kişiler oluyor. Bu bence abartı. 500 kişilik hatta 4000 kişilik köylerde bile ambulans yok.   
 9. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Kanunda Ambulans bulundurulması gibi bir zorunluluk yok ,yukarıda sevecan arkafaşımız kanunun ilgili hükmünü yazmış. Kanuni zorunluluk olmayın ca tabiki sizide bağlayıcı bir durm söz konusu olamaz. Siz sade böyle Ağır ve Tehlikeli bir iş yerinde Ambulans bulunursa da yararlı olabilir diye tavsiyede bulunabilirsiz. Özel arçlarla hastanın taşınması sizi bağlamaz. Size sorumluluk da getirmez.

     

   
 10. DRHK

  DRHK TÜİSAG Üyesi

  Acil olan her türlü hasta kırmızı şeritli acil yardım ambulansı ile taşınır. Şirketinizde bulunan araçla kesinlikle taşınmaz. Bence hayati bir sorun varsa mutlaka sağlık bakanlığı 112 acil ambulansını çağırın veya aynı hizmeti veren ambulans şirketi / hastanelerden hizmet satın alın.. Peronelinizin % 10 u yasal olarak ilk yardım eğitimi almış olmalı. Ambulans gelinceye kadar bu personelin hertürlü müdahele yetkisi vardır. Bu arkadaşlar mutlaka gece vardiyasında bulunmalı..   
 11. meminoz

  meminoz TÜİSAG Üyesi

  Katkıları için herkese teşekkürler.
  ilk yardım ekipleri, ADME, İSG kurulu, İSG çalışmaları vb. hususlarda sıkıntımız yok. Ancak 105. maddedeki hususun ucu biraz açık, net bir sonuç çıkarılamıyor, yoruma açık. Dolayısıyla karar vermekte sıkıntı yaşadım. Burada bile işin ehli olan arkadaşlarımızın arasında fikir ayrılığı yaratan bir durum.
  Uygulamaya yönelik durumlar nedir acaba? Bilen, gören, uygulayan varsa deneyimlerini paylaşmasından memnuniyet duyarım.   
 12. Xeloda

  Xeloda TÜİSAG Üyesi

  112 yi aramanız yeterli zaten telefon görüşmeleri kayıt altında . Ortalama şehiriçi 6 dakika şehirler arası 10 dakika da ulaşıyorlar bu da oldukça hızlı açıkçası. İlave masrafa gerek yok derim. Detaylı bilgileri sağlık müdürlükleri 112 şube md. ile görüşebilirsiniz. Ambulans mevzuatı çok ayrı ve külfetlidir ..

   
 13. Sıraç Acar

  Sıraç Acar TÜİSAG Üyesi

  Ambulans Bulundurulma zorunluluğu yeni yasaya göre belirtilmiş mi acaba?
   
 14. Hakan MİLLİ

  Hakan MİLLİ TÜİSAG Üyesi

  Organize sanayi Bölge Müdürlükleri Ambulans bulundurarak, hizmet vermek zorundamıdır?

   
 15. f.kevser

  f.kevser TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,
  İSİG tüzüğü kaldırıldıktan sonra madde 105 yürürlükten kaldırıldı ve bu maddeyi güncelleyen yeni mevzuatta herhangi bir madde bulamadım. tüm yönetmelikleri inceledim, gözden kaçırmış da olabilirim. Bu konuda Genel müdüre bilgi sunmam gerekiyor.
  Kesin bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim. Yani hastanın nakli için herhangi bir madde varmı mevzuatta.. Teşekkürler   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica