Haber Iş Ve Işçi Güvenliği Ana Gündem Olmalı

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  İş ve İşçi Güvenliği Ana Gündem Olmalı

  1.jpg

  Kemalpaşa Sanayici ve İşadamları Derneği (KESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Aytekin Öztaş, Soma'da yaşanan acı olayın Türkiye'nin iş ve işçi güvenliği konusunda yeterli olmadığını gösterdiğini söyledi. İş ve işçi güvenliğinin ülkenin ana gündemi olması gerektiğinin altını çizen Öztaş, denetimlerin yeterli olmaması ve iş ve işçi güvenliğinin sağlanamaması sonucu her yıl birçok iş kazasının yaşandığını vurguladı.

  KESİAD tarafından her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Perşembe Kahvaltıları toplantısında gündemi değerlendiren Öztaş, işletmelerde iş güvenliği konusunda ihmalkarlığın hakim olduğunu kaydetti.

  Kemalpaşa Ramada Oteli'nde düzenlenen toplantıya Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu ile EBSO Meclis Başkanı Salih Esen'de katıldı. Soma'da hayatını kaybeden maden işçileri için 1 dakikalık saygı duruşu ile başlayan Toplantıda alacak sigortaları ile ilgili sunum yapılırken, Kemalpaşa Orman İşletme Şefi Muhammet Ali Keleş'e yaklaşan yaz ayları nedeniyle orman yangınları konusunda sanayicileri bilgilendirerek, uyarılarda bulundu.

  Toplantının ana gündemini Türkiye'yi yasa boğan Soma'daki madende yaşanan kaza oluştururken, iş ve işçi güvenliği sorunu tartışmaya açıldı. Toplantının açılışında konuşan KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aytekin Öztaş, Türkiye'nin bu acıları yaşamaması için gelişmiş ülkelerde olduğu gibi iş ve işçi güvenliği yasalarını katı bir şekilde uygulaması gerektiğini açıkladı.

  22.jpg

  İŞ GÜVENLİĞİNE AZAMİ DİKKAT

  Yaşanan facianın sadece kader olarak yorumlanmasının çok yanlış olduğunu anlatan Öztaş şöyle konuştu: “Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği konusunda son yıllarda olumu adımlar atıldı. Ancak toplum olarak demek ki iy güvenliği konusuna yeteri kadar başarılı olamamışız. Fabrikalarda 'önce iş güvenliği' tabelaları vardır ama yaşanan acı olaylar iş güvenliğine önem verilmediğini gösteriyor. İş güvenliği artık kağıt üstünde kalmamalı. Eğitimler yapılmalı, devletimiz denetimleri daha da etkinleştirmeli. Özellikle maden, inşaat ve gemi inşa sektörlerine azami dikkat gösterilmeli. Aksi takdirde bu acılar bizim için son olmayacaktır.”

  Toplantıda KESİAD üyeleri iş güvenliği konusunda daha duyarlı olunması gerektiğini, bu konuda tedbirlerini almayan işletmelere en ağır cezaların verilmesi gerektiğine işaret etti. Toplantının sonunda konuşmacılara teşekkür plaketleri takdim edildi.

  Kaynak: IHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica