Soru : İş Sağlığı Ve Uzmanlığı İçin Mimar Ya Da Mühendis Olmak Şart Mı?

Muhammet Kaan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba arkadaşlar, Adım Muhammet. Mesleki açık lisede okuyorum meslek olarak son senem. Meslek bittikten sonra sınavlara girip üniversite için çalışmayı düşünüyorum. Sorum şudur; üniversitede yüksek puan yapıp 4 yıllık İş Sağlıgı Ve Güvenligi okuyucam bu benim için bir engel oluştururmu? Oluşturmaz ise mezun olduktan sonra uzman olabilmek icin mimar yada mühendis olmak şart mı? Yoksa okudugum 4 yıllık üniversite uzman olmamızı sağlar mı acaba?

Muhammet Kaan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bilen var mı acaba?

senerji

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
2 yıl ata aöf oku acıktan uzmansın

Muhammet Kaan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
2 yıl ata aöf oku acıktan uzmansın
4 yıllık fakülte,yüksekokul okusam uzman olamazmıyım acaba? Açıktan kötü olur 4 yıllık ile rahat öğrenirimde mesleği.

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Lisans mezunu herkes İG uzmanı olmalı hatta önlisans mezunları da bu kapsam içine alınmalı....

Gül Bahar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
4 yıllık fakülte,yüksekokul okusam uzman olamazmıyım acaba? Açıktan kötü olur 4 yıllık ile rahat öğrenirimde mesleği.
Merhaba Muhammet Bey, mesleği içine girmeden öğrenemezsiniz. 4 yıl okuyunca tek fark lisans mezunu olup sınava kursa gitmeden girme hakkı kazanıyorsunuz.

Muhammet Kaan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba Muhammet Bey, mesleği içine girmeden öğrenemezsiniz. 4 yıl okuyunca tek fark lisans mezunu olup sınava kursa gitmeden girme hakkı kazanıyorsunuz.
Merhaba gül abla, mesleğin içine girmek çok isterim. Sadece meslek yüksek okul okuyan uzman olabilirmi onu sordum cevabınız için çok teşekküre ederim, İsg gibi bir mesleğik olmasını çok severim İnşAllah'da Olur.
Lisans mezunu herkes İG uzmanı olmalı hatta önlisans mezunları da bu kapsam içine alınmalı....
4 yıl Myi okuyan isg uzmanı olamıyormu ki?

Gül Bahar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhaba gül abla, mesleğin içine girmek çok isterim. Sadece meslek yüksek okul okuyan uzman olabilirmi onu sordum cevabınız için çok teşekküre ederim, İsg gibi bir mesleğik olmasını çok severim İnşAllah'da Olur.
4 yıl Myi okuyan isg uzmanı olamıyormu ki?
4 yıl okusanız da sınava girmek zorundasınız . dediğim gibi tek fark lisans mezunu oluyorsunuz. Lisans yapıp ardından yüksek lisans yapabilirsiniz. İnş herşey gönlünüzce olur :D

Muhammet Kaan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
4 yıl okusanız da sınava girmek zorundasınız . dediğim gibi tek fark lisans mezunu oluyorsunuz. Lisans yapıp ardından yüksek lisans yapabilirsiniz. İnş herşey gönlünüzce olur :D
İnşAllah Yüksek Lisans dahi yapmak isterim.

isciaky

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Avukat
Gerek yok diye biliyorum bende.

Muhammet Kaan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
iki yıllık isg mezunu ise olur.
Efendim şimdi ben meslek açık lise öğrencisiyim mezun olmama daha var. Mezun olduktan sonra 2 yıllık aöf isg yada 4 yıllık meslek yüksekokul,fakülte okusam uzmanlık sınavına girmeyi haketmişmi oluyorum? Yoksa mühendis,mimar olma zorunluğu var mı? İnternette 4 yıl isg okuyan uzman olabilir diyor.
@trapezuslu

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
6331 sayılı kanunu okursan daha emin olursun. Birinci bölümde iş güvenliği uzmanı kimdir ve teknik eleman kimdir tarif ediyor. Onlar olabilir. 2 ve 4 yıllık farketmiyor isg mezunları olabilir.

conquerror66

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bence 18 yaşını dolduran herkes olmalı. Sorumlulukları da çalıştığı alanda yürütmeli.... Şöyle ki; bir tezgahta çalışan baş uzman, geri kalan da ayrıca hen sorumlu çalışan hem de o konuda uzman olur dokümantasyon baş uzmanda toplanır. Böylece çekirdekten bu işler halledilmiş olur. Üst yönetimin görevlendirdiği müdür, şef vs o sahada genel denetim yapar. Böylece fazladan 1 meslek de ortaya çıkmamış olur. Herkes kendi işini yapar böylece iş güvenliğine katılım çalışanlar arasında %50-60 a ancak ulaşır. Bu haliyle genel katılım negatif gibi görünmekte :).

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Hocam mimar mühendissen git mesleğini yap ne işin var iş güvenliğinde bitti bu iş.

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
@volkancoskun abi, mimar mühendis değilim, açık lise mezunuyum o yüzden tercih edicem. Olmadı üni için 4-5 yıl para biriktircem hemşire için.
Valla kardeş 3-4 sene önce bu iş çok iyiydi ama şuan yapılacak en son meslekler arasında.Dibi gördü c ler asgari ücrete bile iş bulamıyor.Osgblerde hertürlü pislik sahtekarlık dönüyor.Uyduruk bir meslek oldu iyice.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.