İş Sağlığı Ve İş Güvenliği Teknikerlerine Yapılan Haksızlık Gerekli Düzenleme Yapılarak Giderilmeli

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında leyla tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. leyla

  leyla TÜİSAG Üyesi  Bilindiği gibi ülkemizde iş güvenliği alanında akademik olarak sadece 2 yıllık meslek yüksek okullarının iş sağlığı ve iş güvenliği bölümü bulunmaktadır.

  Türkiye’mizde iş sağlığı iş güvenliği alanında çalışan mühendis ve teknik elemanlar(isg teknikerleri) bakanlığın yetkilendirdiği kuruluş ve üniversitelerden 220 saat alınan eğitim sonrasında yapılan sınav neticesinde sınavda başarılı olanlara A- B – C sınıfı olarak adlandırılan iş güvenliği uzmanlığı sertifikası verilmekte, kişiler ancak bu sertifikalar ile işletmelerde iş güvenliği uzmanı olabilmektedirler.

  Şimdi soruyoruz İSG MYO (iş sağlığı iş güvenliği meslek yüksek okulu) dan mezun olanların, mezun olduktan sonra tekrar 220 saatlik eğitime girmeleri gereklimidir.Eğer bakanlığın yetkilendirdiği kurumlarda verilen 220 saatlik eğim içeriği 2 yıl eğitimi olanİSG MYO Okulu eğitim müfredatın da yok mudur?
  Bakanlığın eğitim içeriğini kendisinin belirleyerek yetkilendirdiği eğitim kurumları ile İSG MYO nınverdiği eğitim içeriğinde fark var mı?
  Var ise bu farklar neden İSG MYO müfredatına eklenmiyor da mezun olan öğrenciler 2000 tl ile 3000 tl arasında bir ücret ödeyip 220 saatlik eğitim zorunluluğu getiriliyor.
  Müfredat aynı ise İSG MYO mezunları iş güvenliği uzmanlığının ilk aşaması olan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına hem milyarlarca ücret ödeyip hem de 220 saatlik eğitime tabi tutuluyorlar.İSG MYO mezunları İş Güvenliği Uzmanlığı Sertifika Sınavına direk olarak katılmaları gerekmez mi?
  Okuldan yeni mezun olmuş işsiz güçsüz öğrencilere çalışıp para kazanmaları ve iş hayatına girebilmeleri için yapılan haksızlık değimli.
  İSG MYO mezunları İş Güvenliği Uzmanlığı Sertifika Sınavının ilkine tekrar 220 saat eğitim zorunluluğu kaldırılmalı ve direkt olarak bu sınava girmeye hakları olması gereklidir.
  Lakin eğer İSG MYO mezunu ilk sınavda başarısız olursa ikinci sınav için belirtilen 220 saatlik eğitimi zorunluluğu getirilmesi daha doğru olmaz mı?

  Biz yapılan mevcut uygulamanın İSG MYO mezunlarına haksızlık yapıldığını düşünmekteyiz ve bu haksızlığın yapılacak düzenleme ile ortadan kaldırılmasını talep etmekteyiz.

  www.isguvenlikciler.com


   
 2. Züleyha

  Züleyha TÜİSAG Üyesi

  İSG teknikeri olarak sizlere destek veriyorum arkadaşlar...

   
  TuğRuL bu yazıya teşekkür etti.
 3. fuat

  fuat TÜİSAG Üyesi

  Leyla hnm,
  Ben İG Uzmanıyım ama tekniker değilim. Katıldığım bir toplantıda moderatöre İSG Kanunu 30. maddede neden "ünvanlarına göre kimlerin hangi sınıf belge alabileceği" ifadesi yer almakta diye sormuştum. Moderatör ise TMMOB nin teknikerler için bir planı olduğunu söylemişti.
  Aramızda tekniker olmadığı için planı da açıkladı. "Bu ifadeyi TMMOB kanuna koydurdu, sebebi ise teknikerlerin Uzmanlık sınıfında ilerlemesini engellemek için" demişti. Yönetmelik çıktığında sizleri büyük bir sürpriz bekliyor. Üzülerek söylüyorum, Asıl haksızlığı o zaman yaşayacaksınız. Bence yönetmelik çıkmadan önce derneğiniz vasıtasıyla bu duruma müdahele etmelisiniz.

     

   
 4. ozdemir

  ozdemir TÜİSAG Üyesi

  Geçmiş dönemde benzer sıkıntıyı yaşıyan Çevre Mühendisleri için Çevre görevlisi eğitim ve sınavı kadırılmıştı..Ben aynı şekilde tekniker arkadaşlarında direk sınava giriş hakkı kazanacaklarına inanıyorum..ancak sınav şartı kaldırılmasına olumlu bakmıyorum.Üniversitelerdeki eğitimin kalitesi yetersizliği göz önünde bulundurursak sınav şart olmalı..nede olsa insan hayatı söz konusu...

   
 5. Züleyha

  Züleyha TÜİSAG Üyesi

  mühendislere 220 saat eğitimin sonunda sınava girme hakkı tanınıyorsa İSG teknikerlerine de 2 yıl boyunca verilen eğitimlerin yeterli olacağını düşünüyorum. En azından önce bir sınav yapılsın sınavda başarılı olmayanlara eğitim zorunlu olsun. Bizlerde eğitim almadan sınava girelim hepimiz İSG uzmanı olalım demiyoruz zaten.

     

   
  TuğRuL bu yazıya teşekkür etti.
 6. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

  Ben İSG teknikeriyim, isg Mühendisliği diye bir bölüm açılana dek bu tartışma uzun yıllar sürer. Çünkü mühendisliği olmayan tek bölüm bu bölüm.

   
  TuğRuL bu yazıya teşekkür etti.
 7. süperman

  süperman TÜİSAG Üyesi

  Şimdi teknikerlerin ilerlemesinden kasıt sertifika seviyesi ise bu konuda haklılar. Sonuç olarak mühendis ile 2 yıllık mezun arasında farklar olmalı. Aynı şekilde Yüksek lisans yapanlar içinde geçerli. Yoksa olaya tek taraflı bakmış oluruz. Mühendis boşuna okumuş kafa patlatmış olur. Aradaki seviye farkının korunması taraftarıyım. Hiçbir meslekte iş sadece tecrübeye dayandırılmamalı.

  Leyla hanım,, Tek sınavda başarılı başarısız durumuda doğru değil. Ya eğitim en başta verilir öyle sınava girilir , yada hiç eğitim verilmeden sınırsız sınav hakkı tanınır. Sonuçta adayın sınavı psikolojik olarak yada fiziki nedenlerden dolayı kötü geçebilir. Böyle bir durumda eğitim almasının anlamı yoktur.
   
 8. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar,
  İş Güvenliği Teknikerlerine bariz bir haksızlık var, orası kabul. Yalnız ülkemizdeki lisans düzeyindeki eğitimin seviyesi ise tartışılır. Öyle ki C Sınıfı sertifikası sınavını geçemeyen 2 yıl eğitim almış İş Güvenliği Teknikerleri'nin olması sizce de düşündürücü değil mi?

  3-4 ay önce bazı sanal ortamlarda çoğunlukla İş Güvenliği Uzmanı olan mühendislere neredeyse ağza alınmayacak hakaretleri görünce açıkçası şaşırdım. Belki bilmiyorum o ortamdaki mühendisler de o kadar ak sütten çıkmış kaşık olmayabilir. Uzun uzun okumadan çıktım zaten. Bir çok meslekte çekişmeler vardır, Psikologlar ile Psikiyatrisiler, Fizik Tedavi Uzmanları ile Fizyoterapistler hatta Jeoloji Mühendisleri ile İnşaat, Jeofizik, Maden Mühendisleri arasında da ufak tefek çekişmeler olmuştur, olur da ancak bu kadar kin güdülen ve seviyesi düşük bir ortam ben görmedim. Bir kere bu kadar kin güdülmesi de, ayrımcılık yapılması kadar kabul edilemez. Anlaşılması gerek konulardan biri de ayrımcılığın saçma olduğudur.

  İş güvenliği teknikerlerinin önünü mühendisler kapamamaktadır. Bunun da anlaşılması gerekir. Bir maden mühendisi için C sertifikası zaten gereklidir, bir şantiye şefi için de bu böyledir. Uzmanlık yapan teknik eleman ve mühendisler için ise herkesin kendi tasarrufudur. Kimi vardır şantiyelerde çalışmak istememiştir, şehirde çalışmak istemiştir C sertifikasını değerlendirmiştir, kimi vardır kendi branşında istediği işlerde çalışma imkanı bulamamıştır C sertifikasını değerlendirmiştir, pekala değerlendirebilir de. Ancak benim kanaatim yeni mezun mühendislerin veya teknik eleman diye bahsedilen Fizik, Kimya mezunlarının İş Güvenliği Uzmanlığı'nı iş kapısı olarak görmemesinin sağlanmasıdır. Bu nasıl sağlanır? Hayatında hiç bir iş tecrübesi olmayan bir mühendis mezun olur olmaz İş Güvenliği Uzmanlığı yapmasının kısıtlanması bana göre makul olandır. Mesela en az 1 yıl SGK dökümünde ağır ve tehlikeli işler sınıfına giren alanlarda çalıştığını gösteren teknik elaman ve mühendislere C Sınıfı için sınav hakkı tanınabilir. Bu benim kanaatim. Çünkü hiç bir iş tecrübesi olmayan bir mühendisin, şantiyede, inşaatta veya ağır ve tehlikeli işlerde iş güvenliği uzmanı olması mantıklı değildir. Zaten mesela 220 saatlik eğitim içinde staj süresi de var. Bu stajın ne kadar naylon olduğunu söylememe gerek var mı bilemiyorum tabi. Ha belki de 40 saat değil de 500 saatlik bir staj yapılması da staj yapılacak alanlarının arttırılmasıyla kabul edilebilir. Çünkü bu ciddi bir iş. Öyle mevzuatları kahve yudumlayıp okumaya, sağdan soldan risk analizi bulup yazmayla olmuyor. Şunu da ifade edeyim hemen her meslekte risk vardır, doktor da olsanız, mali müşavir de olsanız, şantiye şefi de olsanız. Amaç üzüm yemek ise, ülke çapında değerli bir iş güvenliği kadrosu oluşturmak gerekmektedir.

  Konuya tekrar dönersem bana kalırsa doğrusu İş Güvenliği Teknikerlerinin lisans eğitimi alması C Sertifikası için olmasa da, sınava girmesi için yeterlidir. İş Güvenliği Teknikerleri'nin tekrar eğitime tabi tutulması ve 2.000 TL gibi ücret ödemeleri gerçekten haksızlıktır. Ancak pekala sınava girmeleri makuldür. Yani kısacası Ön Lisans mezunu İş Güvenliği Teknikerleri'ne şartsız sınav hakkı verilmesi gerekmektedir.

  Ek olarak da bu mesleği yapan arkadaşların maaşlar hakkında sanal ortamlarda rakam vererek yorumlarda bulunmasını da en başından beri yadırgıyorum. Bana mı öyle geliyor bilemiyorum, hiç bir meslek grubunun maaşlar konusunda bu kadar yorum yaptığını ben duymadım, okumadım. Para konusu bence biraz daha özel kalmalı.
  Syg.

  Ps.: Son paragraftakini İş Güvenliği Teknikerlerinin ön lisans eğitimi alması ile değiştiriyorum.   
  KadirCoskun ve TuğRuL bu yazıya teşekkür etti.
 9. Erol

  Erol TÜİSAG Üyesi

  Herkese merhaba,
  Bende isg teknikeriyim ve c sertifikalı uzmanım. Sınava girmeden önce aldığımız 220 saatlik eğitim bizim üniversite de aldığımız eğitimin üçte biri bile değildi. Üniversitede bize bu işin içeriği öğretilirken, bu işe gönül verenler olarak eğittiler. Lakin eğitim kurumunda aldığımız eğitim tam bir fiyasko, hiçbir özelliği yok. Eğitim veren hocalar iş tecrübelerini anlattılar geçtiler.
  Harcanan paralara yanıyorum, Ankara'ya eğitime gittim 2000 tl eğitim ücreti + orada ettiğimiz masrafta cabası.
  Arkadaşlar, yapılan bir haksızlık var oda bizim doğrudan sınava girmememizdir. İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ başlı başına gönüllülük işidir bence,
  kimseyi mühendismiş, teknikermiş diyerek ayırmamak gerekiyor. Sonuçta yürüttüğümüz meslek, insanların yaşamlarıyla ilgili. Tabiki heryerden pastadan pay almak isteyen olacak. Bence herkesin bir olup yürüttüğümüz mesleği layikiyla yerine getirmesi gerekiyor.

     

   
  Züleyha bu yazıya teşekkür etti.
 10. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  şuan Görüşlerinize katılıp katılmadığım hakkında yorum yapmayacağım. söyledikleriniz tartişılacak konular. doğru veya yanlış. bu konuda çok farklı fikirler mevcut.

  ben tarafsız olarak şunu söyleyeceğim: bakanlığın düşüncelerinden biri de sizinde bahsettiğiniz yeni mezunlar konusu idi. bunun için c sınıfı için 2 yıl çalışma şartı getirilecekti. taslak yasalarda vardı. sonradan çıkartıldı. belkide şuanda iş güvenliği uzmanı eksiğinden dolayı, kaldırıldı. ki iş güvenliği uzmanı eksiği olduğunu ben göremiyorum. yana yakıla uzman arayıp bulamayan şirket duymadım ama yana yakıla iş arayan uzman çok.

  yeni mezun arkadaşların C sınıfı uzmanlık için 2 yıl deneyim şartı ilerde tekrar gündeme gelebilir diye düşünüyorum.   
 11. TuğRuL

  TuğRuL TÜİSAG Üyesi

  LEYLA hanim gerçekten çok iyi bir yazi yazmışssınız tebrik ederim. Bu konulari sık sık gündemde tutmalıyız her birimiz bende isg teknikerligi okuyorum ve bunlari buradan ögrendim. Çok güzel düşüncelere sahipsiniz . Acilen bu duruma el atilmasi lazim gerçekten   
 12. leyla

  leyla TÜİSAG Üyesi

  Tuğrul bey öncelikle şunu söylemeliyim yazıyı ben yazmadım.Ama eğer ki ben yazmış olsa idim çok farklı şeyler olmazdı bunlar.Okula başladığım ilk günden son güne kadar en çok konuştuğumuz konu bu idi.Zaten 2 yıl bunun eğitimini gören biz teknikerlerin bir dünya para vererek 220 saat eğitime tabi tutulmamız bana görede yersiz.Mühendisler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Kendi branşlarında aldıkları eğitime hiç kimsenin lafı yok.Ancak en basitinden 2 yıl boyunca tüzüklerin yönetmeliklerin içinde boğulduk.Çok detaylı olmasada her konuda fikir sahibi olduk.
  Eski cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel 'in bir cümlesine atıfta bulunarak ''Bu bölümün mühendisliği vardı da biz mi okumadık '':D ya da yüksek lisana fırsatımız oldu da biz yok mu dedik..Ben ister tekniker ister mühendis bu işi layıkıyla yapılmasından yanayım.Bu iş ile uğraşan ve bu yola baş koyan herkese başarılar diliyorum.Kazasız günler

   
  smyrna, Seylan Aygün, mervea. ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. TuğRuL

  TuğRuL TÜİSAG Üyesi

  Ben bu durumun bu kadar vahim oldugunun farkında bile degildim. inş bu gidişat bir an önce düzelir. yazilarinizin ve bu tür bilgilerin daha cok paylaşılmasi dileği ile iyi geceler ben GALATASARAY mencistir macina baglaniyorum :)) buradan GALATASARAY imiza şampiiyonlar liginde de başarılar diliyorum :) bb
   
 14. gkhn305

  gkhn305 TÜİSAG Üyesi

  Bende bu sene Namık Kemal üni. Çerkezköy meslek yüksek okulu İSG bölümünden mezun oldum Şuanda Belediyede tekniker olarak çalışıyorum şimdi uzmanlık için kursa gideceğim ama denildiği gibi boş bişey anlatılmıyor kurslarda en azından bizim için stajlarıda naylon bi para veriyosunuz sınava kendiniz çalışıyorsunuz tek farkımız 2 yıl okuyup sınava hak kazanmaktan başka bişey yok malesef ama keşke dedikleriniz olsaydı...

   
 15. Burak Durgun

  Burak Durgun TÜİSAG Üyesi

  Ben Süleyman Demirel Üniversitesi İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği yeni mezun oldum ve yarın staja başlayacağım. Stajda neler göreceğim nelerle karşılaşacağım biraz tedirginim açıkçası. Staj bittikten sonra mayıs sınavına yetişiyormuşum. Fakat bölümden mezun olmama rağmen iş sıkıntısı çekeceğimi düşünüyorum. Maaş konusuna girmiyorum bile. İşi çok ayağa düşüren kişiler olduğunu duyduk okuldayken. Bu konu hakkında fikirleriniz nelerdir acaba? Ayrıca okullarımızda çok iyi eğitim verilmiyor ve bu konuda en kısa sürede önlemler alınması gerekiyor.   
 16. Elif Çolak

  Elif Çolak TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar merhabalar bölümü bitirmiş olup da elinde ders kitapları olan var mı ?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. iş sağlığı ve güvenliği önlisans mezunları ne iş yapar

  ,
 2. is guvenligi onlisans

  ,
 3. is sagligi ve guvenligi onlisans

  ,
 4. iş sağlığı ve güvenliği önlisans mezunları hemen işe başlar,
 5. b sinifi is guvenligi uzmani teknisyen olabilirmi,
 6. isg onlisans mezunu b sınıfı sınav
Yandex.Metrica