Makale İş Sağlığı Ve Güvenliğinde Güvenlik Kültürü Ve Sosyal Diyalog

Konu, 'Teknik Makaleler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

İş sağlığı ve güvenliği alanındaki olumsuz tablo; ölüm. yaralanma, meslek hastalığı, cezalar, verimlilik, sosyal güvenlik harcaması boyutlarıyla, başta işçiler olmak üzere, işverenleri ve devleti olumsuz etkilemektedir. İşçiler açısından iş kazalarının ve meslek hastalıklarının maliyeti; işçilerin ve çalışanların sağlıklarının bozulması, hayatlarını kaybetmeleri, ücret kaybı olarak sıralanabilir. İşveren açısından maliyetler ise; üretimde düşüş, verimsizlik, nitelikli işgücü kaybı, kalitede düşüş ve tazminat ödemeleri olarak sıralanabilmektedir. SGK açısından meslek hastalıklarının maliyeti ise sağlık yardımları, geçici kalıcı iş göremezlik giderleri, prim kayıpları ve hak sahiplerine yapılan yardımlardır. Öte yandan ulusal ekonomi de, yetişmiş nitelikli insan gücünün yanı sıra üretim ve kalite kaybına uğramaktadır.

Sağlıklı ve güvenlikli çalışma koşullarının sağlanması, iş kalitesinin artırılması ve buna bağlı olarak iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesi, ölümlerin ve sakatlanmaların azaltılması sadece yasal düzenlemelerle mümkün olamamaktadır. Bu nedenle, ülke gerçeklerine uygun bir is sağlığı ve güvenliği mevzuatının etkin biçimde uygulanması için başta işçi ve işveren kesimi olmak üzere toplumun her kesiminde güvenlik bilincinin ve güvenlik kültürünün oluşturulması hayati bir önem taşımaktadır.

"Güvenlik Kültürü" işçiler ve işverenler için ne anlama gelmelidir? İşçiler yükümlülüklerini yerine getirirken; talimatlara, kurallara, işaret levhalarına uymalı, kişisel koruyucu malzemeleri kullanmalı, iş sağlığı ve güvenliği kurullarında etkin çalışmalı, öncelikle kendi sağlıkları ve güvenlikleri için gerekli önlemleri almalı, aynı zamanda işletmenin verimliliği için, çalışma barışı için güvenlik kültürü edinmeleri gerektiğinin bilincinde olmalıdırlar.

Makalenin devamı aşağıda yer almaktadır. Pdf formatı da ekte yer almaktadır.

TURK_METAL_20160901_31.jpgTURK_METAL_20160901_32.jpgTURK_METAL_20160901_33.jpg

uzmancan, Raskoln ve mekabe bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica