Haber Iş Sağlığı Ve Güvenliğinde De " Kültür " Şart

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  İş Sağlığı ve Güvenliğinde de " Kültür " Şart

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, iş sağlığı ve güvenliği kültürü, bilinci ve farkındalığı oluşmadığı sürece kazaların önüne geçilemeyeceğini söyledi.

  Etyemez, AA muhabirine, Türkiye'de birçok iş kazası yaşandığını, bunun son örneklerine Soma ve Ermenek'teki madenlerde, İstanbul'daki asansör faciasında rastlandığını hatırlattı.

  Etyemez, hükümetin iş kazalarının önlenmesine yönelik yaptığı çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

  "2012'de İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nı çıkardık. Bu yasa, müstakil olarak çıkarılan ilk yasadır. Daha önce iş kanununun içerisinde 6-7 maddeyle bunu yürütürken 2012'de, bütün kamu kurum ve kuruluşlarını, özel sektörü, devlet kurumlarını ve çalışma şartlarını kapsayan bir yasa çıkarıldı. Bu yasa, Soma ve Ermenek hadiselerinin arkasından tartışılmıştı. AB normlarına ve Uluslararası Çalışma Örgütünün sözleşmelerine de uygun, bunları da kapsayan bir yasaydı. Bunun arkasından 37 yönetmeliği de çıkardık ve şu anda uygulamada."

  "Herkesin sorumluluğunu yerine getirmesi gerekiyor"

  Ölümle sonuçlanan iş kazalarının herkesin canını yaktığını vurgulayan Etyemez, ilgililerden, iş sağlığı ve güvenliği konusunda sorumluluklarını yerine getirmeye özen göstermesini istedi.

  Bu konuda bir kültür oluşması gerektiğine dikkati çeken Etyemez, şöyle devam etti:

  "Ne kadar çok ideal yasa, mevzuat çıkarırsanız çıkarın, yasanın getirmiş olduklarını, iş sağlığı ve güvenliği kültürünü, bilincini ve farkındalığını oluşturmadığınız sürece kazaların önüne geçme imkanınız yok. Bu kazaları nihayetinde yaşıyoruz. En ideal mevzuat ve kanunları çıkarmışız ama iş kazalarını yaşıyoruz. Burada hem işverenin hem çalışanın hem de yönetenin, iş sağlığı ve güvenliği kültürüne ve bilincine sahip olması gerekir."

  Soma'daki maden faciasının ardından "torba yasa" çıkarıldığını anımsatan Etyemez, "Orada bir takım tedbirler alındı. Maden ocaklarında çalışanların şartlarının iyileştirilmesi, çalışma sürelerinin kısaltılması, maaşlarının asgari ücretin iki katından az olmaması, yıpranma payının arttırılması gibi bir takım tedbirler alındı ama bunlar yetmiyor" diye konuştu.

  Kaynak: AA


   
 2. volkan volkan

  volkan volkan TÜİSAG Üyesi

  kültür diye diye 2 bin kişiyi yediniz
  bakan yardımcısı oldu başladı siyasete

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica