Haber İş Sağlığı Ve Güvenliği Yasasında 1 Yıl Erteleme- Başbakan Yıldırım Teşvik Ve Destek Paketini Açıkl

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. kamuda az tehlikeli sınıfa erteleme

2. Murat Yondem

Murat Yondem TÜİSAG Üyesi

İSG katip'de duyururlara bakarsak bir erteleme yok. Kamu kuruluşlarının da nasıl sözleşme yapacağı orada tariflenmiş. İSG katip üzerinden değil, kurum ile uzman ve doktor arasında bir sözleşme imzalancak. Sözleşme denetçi geldiğinde gösterilecek. İSG Katip uygun olduğunda girişler oraya yapılacak. Eğer http://t24.com.tr/haber/is-guvenligi-yasasinin-kritik-maddeleri-yine-ertelendi,348697 bakarsak sadece uygulama olanağı henüz olmayan bir kaç madde ertelenmiş. Başbakan da zaten altyapısı olmayanlar erteleniyor diyor.
    İSG katip'de duyururlara bakarsak bir erteleme yok. Kamu kuruluşlarının da nasıl sözleşme yapacağı orada tariflenmiş. İSG katip üzerinden değil, kurum ile uzman ve doktor arasında bir sözleşme imzalancak. Sözleşme denetçi geldiğinde gösterilecek. İSG Katip uygun olduğunda girişler oraya yapılacak. Eğer http://t24.com.tr/haber/is-guvenligi-yasasinin-kritik-maddeleri-yine-ertelendi,348697 bakarsak sadece uygulama olanağı henüz olmayan bir kaç madde ertelenmiş. Başbakan da zaten altyapısı olmayanlar erteleniyor diyor.

volkankim ve Fikret Çakır bu yazıya teşekkür etti.
  3. Sancak

Sancak TÜİSAG Üyesi

Aynen katılıyorum. başbakan alt yapı yetersizliğinden bahsediyor. az tehlikeliler ertelenecek diye bir durum çıkarmamak lazım. zaten bir kısmı ertelenecek demiş. kamu ve az tehlikeli işlerden başka bir şey 1 temmuz 2016 da yürürlüğe giren bir şey olmadı. eğer az tehlikeliler de ertelenecek olsa tamamı ertelendi derdi.

4. Fikret Çakır

Fikret Çakır TÜİSAG Üyesi

TBMM'nin sitesinde komisyonda olan aşağıdaki şekilde bir açıklama mevcut.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi
    Teklif ile, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilebilmesi amacıyla ondan az çalışanı bulunan işyerlerinin tamamının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından desteklenmesi öngörülmektedir.

murat isg bu yazıya teşekkür etti.
  5. yakup uA

yakup uA TÜİSAG Üyesi

iş güvenliği uzmanı olan yerlerde şu an ölüm olmuyor mu
    geçin bu işleri devlet sırf iş imkanı yaratmak adına böyle bi işe girdi
    iş veren rest çekti ceza falan ödemem dedi
    devlette ne yapacağını şaşırdı
    bu arada faydalınan faydalandı o kadar
    zaten o kadar gereksiz bi şey ki her şey formalite icabı

6. ömer salih

ömer salih TÜİSAG Üyesi

Üstünüze alındığınıza göre ya patronsunuz, ya baron, ya da işveren. iş güvenliği uzmanı olan yerde olmayan yere göre çok çok daha az ölüm yaralanma vb olayı oluyor. Devlet iş imkanı yaratmak için girmedi bu işe kazada ölen, yaralanan, meslek hastalığına yakalanan vb kişilerin ssk ödemeleri devletten fazlasıyla çıktı ve çıkmaya da devam edecek.
    işveren kim oluyor da devlete rest çekiyor sıkar biraz.
    size göre gereksiz olabilir ama inşaatın 20 . katında çalışan adam için gayet gerekli.

şerife bilir, arkozgur, Sümre Kiriş ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
  7. TAHİR HAKAN KASAPOĞLU

TAHİR HAKAN KASAPOĞLU TÜİSAG Üyesi

sevgili Fikret Bey,
    ilgili haberin linkini paylaşabilir misiniz?
    teşekkürler,

8. TAHİR HAKAN KASAPOĞLU

TAHİR HAKAN KASAPOĞLU TÜİSAG Üyesi

buldum, teşekkürler,
    ancak muhalefet m.vekili verdiği için umutlanmamak lazım sanırım
    iyi çalışmalar,

9. yakup uA

yakup uA TÜİSAG Üyesi

Hem baronum hem patronum hem işverenim hem uzmanım hem de işçiyim
    Anlayabilirmisin bilmiyorum hepsi mevcut bende
    Uzmanlık işi çıktıktan sonra bak bakalım hangi ölüm azalmış madenlerin hepsinde uzman vardı hatta uzman da öldü:) neden bahsediiyorsun sen
    Devlet işverenin tepkisinden korkmasaydı bu yasa bu kadar ertelenmezdi bu kaçıncı kez ertelenme hiç bi şey hazır değil hızlı para çevirme için kaz lazımdı çok güzel yoldular
    Allah aşkına asgari ücreti kaç kira yapacağı konusunda ne kadar yardım edeceği konusunda oturup işverenle pazarlık yapan devlet mi işvereni takmayacak gülünç olmayalım lütfen
    Bu iş tutmadı yaptıran da yok zaten ellerinde patladı onca yasa sonuç herşey kağıt üzerinde bu U herkes biliyor
    Ama siz neden kabullenemiyorsunuz anlamak mümkün değil

10. mekabe

mekabe TÜİSAG Üyesi

İş Sağlığı Güvenliği uygulaması bir süreçtir. Önce yasalar değişir, yasalara uyuldukça uygulama da değişir. Ama zihniyet aynı kaldıkça, bu değişime direndikçe, dahası hafife alınıp alaycı bir üslupla "uzmanlık işi çıktıktan sonra hangi ölüm azalmış, madenlerin hepsinde uzman vardı" zihniyetiyle ölümlere (ya da iş cinayetlerine) kayıtsız kalındıkça, daha sittin sene de geçse yerimizde saymaya devam ederiz. Ölümleri uzman azaltmayacak, uygulama azaltacak. Bu uygulamayı da işveren yapacak. Bu kadar basit bir gerçek neden tartışılır, neden direnç gösterilir hiç anlayamam?

Emre Demirci, şerife bilir, arkozgur ve 10 kişi daha buna teşekkür etti.
  11. Cengiz Karaca

Cengiz Karaca TÜİSAG Üyesi

İSG düşüncesi ve uygulamaları konusunda kısır döngünün kırılması lazım. Davranış kültürünün değişimi uzun bir sürece dayanacaktır. Önlem alma kültürünün yayılımı toplumda birçok olumsuzluğunda önüne geçebilecektir. Ancak, bizden birşey olmaz , herşey yine aynı kalacak ya da vurdum duymazlık gibi davranış ve düşünceler süreci sadece uzamasına neden olacaktır. Değişim kaçınılmaz ama bir yıl ama on yıllar.

arkozgur, Sümre Kiriş ve ömer salih bu yazıya teşekkür etti.
  12. dilekaltinok

dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

İnsanların ölümleri kişilerde gülümsemeye sebep olmamalıdır bu sebeple yazınızı birey olarak kınıyorum ne olursanız olun, ister patron, ister uzman isterseniz de işçi......

13. ömer salih

ömer salih TÜİSAG Üyesi

Dostum sen şaka mı yapıyorsun yoksa bizi trollüyor musun ? Senin mantığına göre matbaaya ne gerek var elle yazmaya devam edelim.

OGÜN., arkozgur, Sümre Kiriş ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  14. Genco

Genco TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Bu işe inanmayan, gönül vermeyen meslektaşlarımızın kendilerini daha fazla oyalamalarına gerek olmadığını düşünüyorum. İnanmayanlar boş yere makam işgal edip, bu işe gönül veren ve çalışmayı dört gözle bekleyen insanları engellemesinler.
    Bu düşünce yapısı ne kadar azalırsa, iş güvenliği kültürü o derece artar ve ölümler azalır.
    Kağıt üstünde risk analizi yapıp, acil durum planı hazırlayıp hiç bir çaba göstermeyen uzmanlar ve bunlara çanak tutan osgbler olduğu müddetçe hiç bir yere varamayacağımız açıktır.

mekabe, YFŞ, Sümre Kiriş ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  15. mervezit

mervezit TÜİSAG Üyesi

Bu fikirde olan biri bu sitede ne yapıyor merak ettim. Birde ekteki resme bakmanızı rice ediyorum umarım iş güvenliğinin önemini biraz anlatabilir istatistiki veriler

Ekli Dosyalar:

TAHİR HAKAN KASAPOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
  16. yakup uA

yakup uA TÜİSAG Üyesi

Haklısınız özür dilerim ama orada latife vardı uzman olunca ölüm olmayacak gibi bi şey ithafen yazılmıştı ben de ona cevap verirken hiç yakışmayacak bi gülümseme yapmışım farkında bişe olmadan önce sizlerden sonra da isg ailesinden özür dilerim

17. yakup uA

yakup uA TÜİSAG Üyesi

Aynen katılıyorum ben de bundan bahsettim zaten copy paste risk analizleri acil eylem planları yapılıyor herşey kağıt üstünde en ufak destek vermek yok uzmanı bişe görmeden sistemde bak abi işte burada görüyorlar diyorlar amaç??? Ne değişir bu mantıkla??? Ha 1-2 tanesi değil yüzde 99 U böyle çalışıyor isteyen kendini kandırmaya devam edebilir

18. yakup uA

yakup uA TÜİSAG Üyesi

Bu ne lahana bu ne perhiz
    Senin anladığın mantıkla sana cevap vereyim devlet elde yazmanın matbaa ya göre daha karlı bi iş olduğunu bilsin sana matbaa imkanı tanımaz bile

19. yakup uA

yakup uA TÜİSAG Üyesi

Anlayamadığınız belli oluyor zaten

20. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Karşılıklı inceden inceden atışmalarınıza son vermenizi rica ediyorum. Aksi halde mesajlarınız ya kırpılacak ya da tamamen silinecek. Herkes düşüncelerini daha hoş bir ifade ile dile getirirse memnun olurum.
    Hepinize iyi akşamlar diliyorum...

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica