Haber Iş Sağlığı Ve Güvenliği Risklerini Içeren Çalışmalar!

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  İş sağlığı ve güvenliği risklerini içeren çalışmalar!
  [​IMG]

  İş sağlığı ve güvenliği risklerini içeren çalışmalar!

  İş sağlığı ve güvenliği risklerini içeren çalışmalar ve bu işlerde alınması gereken önlemler, Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmelik kapsamında yer alıyor.

  Yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğinde, iş sağlığı ve güvenliği risklerini içeren çalışmaların listesi bulunuyor. Listede, özellikle, yapılan işin ve işlemlerin niteliği veya işyeri alanının çevresel özelliklerinden dolayı, çalışanların toprak altında kalma, bataklıkta batma gibi risklerin fazla olduğu işler yer alıyor.

  İş sağlığı ve güvenliği risklerini içeren çalışmaların listesi, Yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliği kapsamında ek 2'de sıralanıyor:

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSKLERİNİ İÇEREN ÇALIŞMALARIN LİSTESİ

  1–Özellikle, yapılan işin ve işlemlerin niteliği veya işyeri alanının çevresel özelliklerinden dolayı, çalışanların toprak altında kalma, bataklıkta batma veya yüksekten düşme gibi risklerin fazla olduğu işler.

  2– Çalışanın işin yürütümü dolayısıyla maruz kaldığı özel tehlikelere yönelik sağlık gözetimi gerektiren veya kimyasal ve biyolojik özelliklerinden dolayı çalışanların sağlık ve güvenlikleri için risk oluşturan maddelerle yapılan işler.

  3–24/3/2000 tarihli ve 23999 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Radyasyon Güvenliği Yönetmeliği uyarınca, denetimli ve gözetimli alanların belirlenmesini gerektiren iyonlaştırıcı radyasyonla çalışılan işler.

  4–Yüksek gerilim hatları yakınındaki işler.

  5–Boğulma riski bulunan işler.

  6–Kuyu, yer altı kazıları ve tünel işleri.

  7–Hava beslemeli sistem kullanan dalgıçların yaptığı işler.

  8–Basınçlı hava sağlanarak keson içinde yapılan işler.

  9–Patlayıcı madde kullanımını gerektiren işler.

  10–Fiziksel özelliklerine bağlı olarak yüksek ses, titreşim, basınç farkı, toz oluşması gibi risklerin fazla olduğu işler.

  11–Ağır prefabrike elemanların montaj ve söküm işleri.


  Kaynak: http://emlakkulisi.com/is-sagligi-ve-guvenligi-risklerini-iceren-calismalar/198492   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica