Haber İş Sağlığı Ve Güvenliği Okutmanlığı

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Emrah Akkaya tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Emrah Akkaya

  Emrah Akkaya TÜİSAG Üyesi  İş Sağlığı ve Güvenliği Okutmanlığı

  30/06/2012 tarih ve 28339 sayılı resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu" sonrasında ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği konusunda birçok kanuni düzenleme hayata geçirilmiştir.

  Bu çerçevede; 04/04/2015 tarih ve 6645 sayılı Kanunla, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 5 inci maddesinin (ı) fıkrasında yasal düzenlemeye gidilerek, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre iş güvenliği uzmanı olabilecek mezunları yetiştiren fakültelerde "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ" dersi, zorunlu ders olarak kanuna eklenmiştir.

  6331 sayılı Kanunun "Tanımlar" başlıklı üçüncü maddesi ve "İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik'in "Tanımlar" başlıklı 4 üncü maddesinde; "İş güvenliği uzmanı; iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik eleman" şeklinde tanımlanmıştır.

  Teknik eleman olarak ise, teknik öğretmenler, fizikçi, kimyager veya biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları sayılmıştır.

  Bu nedenle, sadece aşağıda yazılı bulunan kişiler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan iş güvenliği uzmanı belgesi/yetkisi alabilecektir;

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişleri ile Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişleri,

  Mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları,

  Teknik öğretmenler,

  Fizikçi, kimyager veya biyolog unvanına sahip olanlar,

  Üniversitelerin meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları.

  2547 sayılı Yükseköğretim Kanununda yapılan düzenleme sonrasında, yukarıda iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığına başvurabilecek mezun adayları incelediğimizde, üniversitelerde Mühendislik, Mimarlık, Teknik Eğitim, Fen Fakülteleri ile İş Sağlığı ve Güvenliği programı olan meslek yüksekokullarında "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ" dersi zorunlu olarak okutulması gerekmektedir.

  Bu kapsamda, yukarıda belirtilen birimlerde "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ" dersi ortak zorunlu ders olarak okutulacağından, bu dersler üniversitelerde "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ OKUTMANLARI" tarafından verilecektir.

  Bu nedenle, iş sağlığı ve güvenliği alanında lisansüstü eğitim görmüş adayların yakın zamanda üniversitelerin açacağı"OKUTMAN"kadrolarında istihdam edilebileceği değerlendirilmektedir.

  Özellikle farklı bir dalda akademik kariyerine devam etmek isteyen adayların "İş Sağlığı ve Güvenliği" alanında Tezli Yüksek Lisans yapmaları kendilerine bu kadrolara başvurmalarında öncelik sağlayacaktır.


   
 2. ömer salih

  ömer salih TÜİSAG Üyesi

  Tezli yüksek lisans diyor demekki tezsiz yapmanın bi esprisi yok. Tezsiz ancak C den B ye daha erken geçmek için bi köprü gibi. yanlışım varsa düzeltin lütfen.

   
 3. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Genel olarak tezsiz yüksek lisans ile akademik kariyer yapamazsınız. Tüm alanlarda böyle. Örneğin x bölümde tezsiz yüksek lisans yaptın diye yine aynı veya farklı bölümde doktoraya başvuramazsın. Yada lisans sonrası doktora olarak başvurursun bunun da şartları daha zor vb.

     

   
  ergunalpin ve ömer salih bu yazıya teşekkür etti.
 4. Tilan Sagora

  Tilan Sagora TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar tezsiz yapanlarda okutman olabilir . Sadece tezli yapanlara öncelik verilir. Yukarıda da anlatılmak istenen bu.

   
  Last edited by a moderator: 2 Eylül 2016
  Fatih TECİR bu yazıya teşekkür etti.
 5. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Benden de alıntı yapmışsınız ama söylediğiniz anlam çıkmaz benim yazımdan. Okutmanlık şartlarını bilmem ama akademik kariyer için doktora şart. Buna örnek olarak Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünün yazısını paylaşıyorum.

  2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı
  Örgün ve II. Öğretim Tezli Yüksek Lisans, Doktora,
  Tezsiz Yüksek Lisans ve Uzaktan Eğitim Programları

  Başvuru Koşulları ve Genel Bilgiler (Yatay Geçiş dâhil)

  Başvuru Hakkında Genel Bilgiler

  • Yüksek Lisans ve Doktora programlarına başvuracak adayların lisans veya yüksek lisans derecesine sahip olmaları veya koşullu ön kabul için lisans veya yüksek lisans öğrenimlerinin son yarıyılında öğrenci olmaları gerekir. Tezsiz yüksek lisans programlarından mezun olanlar doktora programlarına başvuramaz, ancak 6/2/2013 tarihinden önce tezsiz yüksek lisans programlarına kayıtlı olan öğrenciler başvurabilir.


     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica