Haber " Iş Sağlığı Ve Güvenliği Maliyet Değil Kazanım "

Konu, 'Basında TÜİSAG' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  "İş sağlığı ve güvenliği maliyet değil kazanım"

  headline.jpg


  İSAG Başkanı Kavlak:

  ANKARA (AA) - ÖZCAN YILDIRIM - İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği (İSAG) Başkanı Levent Kavlak, bazı işletme sahiplerinin iş sağlığı ve güvenliği hizmetini artı bir maliyet olarak gördüklerini belirterek, "Bu hizmetin kendileri için ne kadar faydalı olduğunu ilerleyen yıllarda daha iyi anlayacaklar. Çünkü, iş sağlığı ve güvenliği maliyet değil kazanımdır" dedi.

  Kavlak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının tarihçesinin Osmanlı İmparatorluğu'na kadar uzandığını hatırlatarak, 1865'te yayınlanan Dilaver Paşa Nizamnamesi'nin bu alanda yapılan ilk hukuki düzenleme olduğunu söyledi.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 30 Haziran 2012'de resmi gazete'de yayımlandığını ve 1 0cak 2013 itibarıyla yürürlüğe girdiğini anımsatan Kavlak, bu yasanın Osmanlı'dan itibaren iş sağlığı ve güvenliği adına yapılan düzenlemelerin sonucu olduğunu dile getirdi.

  -"İş sağlığı ve güvenliği uzmanları verimliliği de artırıyor"

  Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre, her yıl yaklaşık bin çalışanın iş kazalarından yaşamını yitirdiğine, binlercesinin de iş göremez duruma geldiğine dikkati çeken Kavlak, şunları kaydetti:

  "Yaşanan bu olumsuz tabloyu yapacakları bilimsel çalışmalarla değiştirerek, çalışanları yaşamda tutacak iş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri olacaktır. Meslektaşlarımız, sadece çalışanları yaşamda tutmakla kalmayıp oluşturdukları pozitif yaşam koşullarıyla verimliliği de artırıyorlar. Böylece hem işletmelere hem de ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacaklar. İşletme sahipleri, bugün artı bir maliyet olarak gördükleri iş sağlığı ve güvenliği hizmetinin kendileri için ne kadar faydalı olduğunu ilerleyen yıllarda daha iyi anlayacaklar. Çünkü, iş sağlığı ve güvenliği maliyet değil kazanımdır."

  Kavlak, Türkiye'de iş kazalarının ve meslek hastalıklarının en önemli nedeninin çalışma yaşamında ve toplumun genelinde iş güvenliği kültürünün oluşmamasından kaynaklandığını savunarak, "Yayımlanan yasalar iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşmasına önemli katkılar sağlıyor. İş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri de iş yerlerinde oluşabilecek iş kazalarına ve meslek hastalıklarına dur demek için ciddi sorumluluklar almaktadırlar'' diye konuştu.


  Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/459994/
  http://www.memleket.com.tr/is-sagligi-ve-guvenligi-maliyet-degil-kazanim-312144h.htm
  http://www.akithaber.com/haberoku.p...-guvenligi-maliyet-degil-kazanim-2534605h.htm
  http://www.haberahval.com/is-sagligi-ve-guvenligi-maliyet-degil-kazanim.html


   
  Last edited: 10 Mart 2014
 2. HÜSEYİN AĞAÇLI

  HÜSEYİN AĞAÇLI TÜİSAG Üyesi  Levent bey çok güzel bir konuya değinmiş.İş güvenliği uzmanına bu sizin söylediklerinizi yapmaya kalkarsak biz iş yapamayız diyen işverenlerin sayısı azaldıkça sistem yerine oturacaktır.Sadece biraz daha zaman gerekli.
  Levent bey çok güzel bir konuya değinmiş.İş güvenliği uzmanına bu sizin söylediklerinizi yapmaya kalkarsak biz iş yapamayız diyen işverenlerin sayısı azaldıkça sistem yerine oturacaktır.Sadece biraz daha zaman gerekli.

   
  Hakan ÖZTÜRK bu yazıya teşekkür etti.
 3. Ş.ERIŞIK

  Ş.ERIŞIK TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği sistemi nin anlaşılması için iş güvenliği kültürünün oluşması gerekmektedir.

     

   
  uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
 4. Ömer Ayberk

  Ömer Ayberk TÜİSAG Üyesi

  Kaleminize sağlık. Fakat ülkemizde İş Güvenliği vb. konular maalesef birilerinin canı yanmadan önemsenmiyor. Mevcut durumda denetimde de aksaklıklar var. Öncelikle mantalite değişikliği gerekiyor. Zamanla bu konu da önemsenecektir tabiki ama geçen sürede bazı işverenlerin cezalar ile canının yanması gerekiyor. Ardından hemen önlemler alınacaktır.

   
 5. keskinkilic

  keskinkilic TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar eğitimde bir çalışan bana ,şahsıma değil fakat bir önceki uzmana itafen...:baret tak diyen uzman,arabaya binince önce kendi kemer taksın dedi..

     

   
  uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
 6. Ş.ERIŞIK

  Ş.ERIŞIK TÜİSAG Üyesi

  İşgüzar bir çalışan topluluğumuz var.Birşeyler yapmaya çalıştıkça hemen bir bahane uyduruyorlar.Bu tiplere göz açtırmamak gerekiyor.

   
 7. Barış Şenoğul

  Barış Şenoğul TÜİSAG Üyesi

  ***KESİLDİ***, olay dönüp dolaşıp aynı yere geliyor. Devlet uzman olmak için harcanan paraları topluyor, işveren de ne kadar düşük ücretli uzman bulabilirim peşinde koşuyor. Bu esnada da sadece eğitim kurumları kazanıyor, olan bizlere oluyor. Devletin önce bilinci arttırması lazım. Ardından denetimleri arttırıp kontrolü sağlaması ve herkese hakkını teslim etmesi gerekiyor. Mevcut mantık ile iş güvenliğinin kazanım olduğunun bilincine varabilecek işletme sayısı çok az.
   
  Last edited by a moderator: 24 Mart 2014
 8. celal kılınç

  celal kılınç TÜİSAG Üyesi

  işyeri kuruluş aşamasında belirli standarlar oluşturmadan yol almak çok zor.bolca patinaj yapıp yol alamayız   
 9. mamussi

  mamussi TÜİSAG Üyesi

  Yaptığımız işin hala siz ''SİGORTACIMISINIZ?'' tarzında anlayanlar var. Siz açıklama yaptıkça anlamakta zorluk çeken ''BU NE ŞİMDİ SIRF DEVLETİN İŞVERENE ZULMÜ'' olarak hala anlamamakta zorluk çeken işverenler var. Olabildiğince sakin ve kısa cümlelerle anlatmadıkça hala soru işaretleriyle size bakanlar var.

     

   
 10. mamussi

  mamussi TÜİSAG Üyesi

  Konu hakkıında Devletin ciddi anlamda çalışması şart, yoksa işimiz inanın zor. Bu tür zorluklarda hep bizim önümüze seriliyor   
 11. Ş.ERIŞIK

  Ş.ERIŞIK TÜİSAG Üyesi

  Bakanlık müfettişleri işi ciddiye almalı,denetimler sadece iş kazası olunca yapılmamalı,cezalar olması gereken şekilde uygulanmalıdır.   
 12. aygunercan

  aygunercan TÜİSAG Üyesi

  En güzel tepki şu oluyor, biz sizin dediklerinizi yaparsak iş yapamayız... gülüyorum sadece...

  Yapılacaklar önemli, kesinlikle yazılı olmalı...

   
  Last edited by a moderator: 28 Nisan 2014
 13. saral

  saral TÜİSAG Üyesi

  Değerli arkadaşlar, çalışma anında tehlikeli harekete müdahale ettiğimde, çalışanlar hemen neden yemeklerden şikayet ediyo?
   
 14. aylaayfer

  aylaayfer TÜİSAG Üyesi

  sağlığımızı düşünüyorlarsa öncelikle
  yemeklerimizi düzeltsinler demek istiyor olabilirler :)

   
 15. turgay şahin

  turgay şahin TÜİSAG Üyesi

  merhaba, arkadaşlar çalışanların grev ile ilgili yasal hakları ( süre olarak) nelerdir, hangi yönetmelikte geçiyor,   
 16. İrem D.

  İrem D. TÜİSAG Üyesi

  Aslina bakildiginda calisanlar da is guvenliginin sadece yasal zorunluluklar nedeniyle firmada "varmis gibi" yapildiginin son derece farkindalar!!! Verilen egitimlerin prosedur oldugunu ve sadece is guvenligi uzmaninin firmada bulundugu sirada herseye "dikkat ediliyormus" gibi yapildigini cok cok iyi biliyorlar maalesef.. Firmada kendileri icin hicbir sey yapilmadigini bildikleri icin, isveren ya da vekili bir is guvenligi uzmani kadar kendilerini "adam yerine koyup muhattap olmadiklari" icin, onlarla konusan ve sorunlarla ilgili gordukleri is guvenligi uzmanina onlar icin is guvenliginden cok daha onemli olan konulari bu sekilde dile getiriyorlar maalesef..

   
  aysima bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica