Iş Sağlığı Ve Güvenliği Kurulu Iç Yönetmelik | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Iş Sağlığı Ve Güvenliği Kurulu Iç Yönetmelik

Konu, 'İş Güvenliği Kurulları' kısmında Xzenon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Zekir ŞENOL

  Zekir ŞENOL TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar, Ohsas 18001 için hazırlanan El kitabıyla çok fazla paralellik var OHSAS 18001 i olan firmlrda bu iç yönetmelik hazırlamak gereklimi?


   
 2. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  İç Yönergeyi OHSAS 18001 yönetim sisteminin (ekleriyle beraber El Kitabı gibi) özeti gibi düşünün.

   
 3. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  iç yönetmeliği kitapçık haline getiirlip çalışanlara imza karşılığı dağıtmak gerekli. çünkü personel eisg kurallarını yazılı olarak tebliğ etmek yararlı

     

   
 4. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  is
  iç yönetmeliğini kurul hazırlar

   
 5. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi

  "isg iç yönetmeliği "dir.Yönetmeliğin hazırlanmasında kurulun görevi vardır.

     

   
 6. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi  18 Ocak 2013 CUMA

  Resmî Gazete

  Sayı : 28532

  YÖNETMELİK

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI

  HAKKINDA YÖNETMELİK


  MADDE 8 –
  (1) Kurulun görev ve yetkileri şunlardır;

  a) İşyerinin niteliğine uygun bir iş sağlığı ve güvenliği iç yönerge taslağı hazırlamak, işverenin veya işveren vekilinin onayına sunmak ve yönergenin uygulanmasını izlemek, izleme sonuçlarını rapor haline getirip alınması gereken tedbirleri belirlemek ve kurul gündemine almak,

   
  BAŞAK ÜNVER bu yazıya teşekkür etti.
 7. ay_iz

  ay_iz TÜİSAG Üyesi

  kolay gelsin arkadaşlar;
  Bir sorum olacak; alt işveren olarak 50 kişi ve üzeri olan kamu kurumlarında kurul oluşturacağız, kurul iç yönetmeliğini hazırlamak istiyorum.Genel mevzuatları baz alarak hazırlamayı düşünüyorum çünkü biz farklı kamu kurumlarına farklı hizmetler veriyoruz. Onun dışında çalışan personel için görev tanımlarına uygun iş güvenliği talimatları hazırladım. Talimatları eğitim verdikten sonra personele imzalatıp birer örneğini onlara vereceğim. Kurul iç yönetmeliğinde de bu talimatları ek olarak belirteyim diyorum fikirlerinizi almak istedim.

  teşekkürler...
   
 8. gokhan ari

  gokhan ari TÜİSAG Üyesi

  5.1 işçiler başlığını !çalışanlar' olarak düzeltseniz iyi olur.5510 ve 6331 bu ayırımı kaldırıdı   
 9. gokhan ari

  gokhan ari TÜİSAG Üyesi

  -5.1 işçiler başlığını !çalışanlar' olarak düzeltseniz iyi olur.5510 ve 6331 bu ayırımı kaldırıldı
  - Personel Sorumlusu başlığı altında iş kazasının bildirim süresi kazadan sonraki 3 iş günü içinde olmalıdır.

     

   
 10. halilah

  halilah TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar iç yönetmelik hazırlarken acaba bunun içine çalışanların iş ahlakına aykırı davranışları sonucu ceza alacağını, para cezalarını ve bu cezaların miktarlarını ya da şirketin menfaatini korumak amacıyla çalışanlar için harcanmış olan giderlerin bir kısmının yüzde olarak çalışanın kendi isteği ile ayrılması durumunda net ücretinden kesileceği , bu kesintilerin şirketin döner sermayesinde tekrardan çalışanların iş güvenliği ile ilgili ihtiyaçları için kullanılacağına dair vb. gibi maddeler ekleyebilir miyiz ?
  Sizce bu tür maddeler iç yönetmeliğe eklenmeli midir yoksa ayrı bir karar altında yazılı olarak mı oluşturulmalıdır ???   
 11. okhan

  okhan TÜİSAG Üyesi

  İşçilerden kestiğimiz paraların nasıl harcanacağına dair "İŞÇİ ÜCRETLERİNDEN CEZA OLARAK KESİLEN PARALARI KULLANMAYA YETKİLİ KURULUN TEŞEKKÜLÜ VE ÇALIŞMA ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK" vardır. Biz kesintileri bu yönetmelikte yazdığı gibi bankaya yatırırız. Sizin söylediğiniz gibi harcayamayız.   
 12. halilah

  halilah TÜİSAG Üyesi

  Peki çalışanı işini bırakmasından caydırıcı her hangi bir madde ekleyebilir miyiz böyle birşeye yasal dayanak sunabilir miyiz ya da var mı buna benzer herhangi bir yönetmelik ya da kanun örneği nerden bakacağım konusunda bir fikir verebilir misiniz

   
 13. okhan

  okhan TÜİSAG Üyesi

  Çalışan işi bırakmasın istiyoruz bunu anladım ben yazdıklarınızdan yanıtlamaya çalışayım. Birincisi bizimle çalışmak istemeyen işçiyle zaten çalışmayalım, bırakalım gitsin. İkincisi böyle sınırlamalar iş sözleşmelerinde yapılabilir, süre sınırı koyabilirsiniz, benzer iş yapan firmalarda belirli süre çalışamazsın gibi bir madde ekleyebilirsiniz. Ama şunu aklımızdan çıkarmayalım dava konusu olduğunda anayasamızda sanırım "Çalışma özgürlüğü" ile ilgili bir madde var ve bu nedenle biz bu şekilde çalışanlarımızı sınırlandırmamalıyız. Çalışanları işyerinde tutabilmek için başka yöntemler mevcut.
   
 14. halilah

  halilah TÜİSAG Üyesi

  Yani durum şöyle ki şirket çalışanları için iş sağlığı ve güvenliği açısından ne gerekiyorsa yapmaya hazır, yani mesleki sertifikasından tutunda yatacak yerinin konforuna kadar ne gerekiyorsa yapılacak ( ki çoğu şirket bunları yapmaya gönüllü olmadığı gibi bazıları da hiç umursamıyorlar bile...) Ancak ben bu adama bu kadar yatırım yaptıktan sonra ben daha iyi bi iş buldum diyip beni yarı yolda bırakmaması işimi aksatmaması için şirketimi korumak adına ne yapabilirim bunu yasal olarak hangi kanuna, yönetmeliğe dayandırabilirim ve bunu şirketimin iç yönergesine nasıl koyabilirim sonuçta bizim işimiz hem çalışanın sağlığını hem de üretimin sağlığını korumak değil mi durumu şartlar bakımından dengelemek istiyorum ki yarın bir gün hem işveren hem de çalışan zor durumda kalmasın ...

   
 15. Murat Elçi

  Murat Elçi TÜİSAG Üyesi

  Bakanlığın yeni çalışması kurullar hakkında bilgi veriyor. içinde iç yönerge örneği var ama detayları bize bırakmış. copy paste yapmayın demiş :)   

  Ekli Dosyalar:

  6666 ve smuluca bu yazıya teşekkür etti.
 16. mekabe

  mekabe TÜİSAG Üyesi

  Güzel çalışma ,çin teşekkür ederim. İşyeri Sağlık Birimi - İşyeri Hekimi görevleri arasında sayılan "Portör Muayeneleri" kaldırıldı biliyorsunuz. Bunun yerine Hekim gerekli gördüğü lab tetkiklerini, gerekli gördüğü aralıklarla yaptırmaya yetkili kılındı.. Sadece isim değişikli oldu özetle..

   
 17. Şafak SÖNMEZ

  Şafak SÖNMEZ TÜİSAG Üyesi


  Bu dosyanın 3. sayfasında iş veren vekilinin tanımı yapılıyor. İSG Kanunun 3. md. sine atıfta bulunmuş fakat 3. md. de İşveren Vekili diye bir tanım bulamadım.

   
 18. Orkun Köksalan

  Orkun Köksalan TÜİSAG Üyesi

  3. Madde 2. fıkraya bakmanızı öneririm :)

  (2) İşveren adına hareket eden, işin ve işyerinin yönetiminde görev alan işveren vekilleri, bu Kanunun uygulanması bakımından işveren sayılır.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica