Iş Sağlığı Ve Güvenliği Kurulları Hakkında

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Büşra Özen tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Büşra Özen

  Büşra Özen TÜİSAG Üyesi  arkadslar merhaba..ben bir firmada iş guvenliği uzmanı olarak göreve basladım. sözlesmem henüz olmadı. size2 konu hakkında danısmak istıyrm.
  1. biz dısarı guvenlik görevlileri gönderen bir firmayız ornegin bir belediyede 500 calısanımız diger belediyede 250 tane var bunun gibi ayrı ayrı projeler biz alt isvereniz ben sözlesme yaparken tehlikeli sınıfta yer aldıgı için 750 kişiye tam zamanlı uzman olarak mı sözlesme yapıcam yoksa proje basına mı oluyr anlamıs degilm ve aylık c sınıfı uzmanının mak. calsma süresi nedir.
  2. kurul kurarkende 50 kişiyi asan her proje içinmi kurul kurmam gerekir yoksa şirket olarak birtek kurul kurmak yeterlimidir??yardımcı olrsanız cok sevınırım..


   
 2. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Bahsettiğin personeller aynı firmaya mı bağlı? Eğer ortada bir iş yeri varsa bir kurul yeterli olur.

   
  Büşra Özen bu yazıya teşekkür etti.
 3. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Tehlikeli sınıfta yer alan ve 750 personeli bulunan bir iş yeri için tam zamanlı uzman olarak çalışmanız gerekir. Yani ortada bir firma varsa ve bütün personeller bu firmaya bağlıysa durum bu.

     

   
  Büşra Özen bu yazıya teşekkür etti.
 4. Büşra Özen

  Büşra Özen TÜİSAG Üyesi

  biz guvenlik şirketi olarak alt isvereniz. farklı projelere gönderıyrz işçilerimizi bir projedede 50den fazla calısanımız oluyr o yzden her proje için farklı kurul kurulup kurulmaması gerektiğini bilemedim .

   
 5. aragon34

  aragon34 TÜİSAG Üyesi

  Evet, 750 kişi için tam zamanlı uzman görevlendirilmeli. 50 kişiyi aşan her projeniz için İSG kurulu oluşturmak zorundasınız.

     

   
  Büşra Özen bu yazıya teşekkür etti.
 6. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Mehmet Bey 50 yi aşan her proje için derken ben 50 ve üstü işyerleri için diye biliyorum kanunda böyle yazıyor burda bir karışıklık oldu galiba.Yani kanunda proje diye geçmiyor Büşra hanımın da sorduğu soru özellikle bu yönde.

   
 7. aragon34

  aragon34 TÜİSAG Üyesi

  Tabiki de kanunda proje geçmiyor. Büşra Hanım'ın işine vurgu yapmak için onun "proje" ifadesini kullandım.
   
 8. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  mehmet bey haklı, 50 yi aşan her proje için kurul gerekiyor.

  tersten düşünün 50 kişinin görev aldığı alt işverenler kurul kurmak zorunda, yani her 50 yi geçen çalışmada kurul olmalı   
 9. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

  Aynı çalışma alanında çalışmıyorlarsa 50 yi aşan her proje için ayrı kurul oluşturulması gerekir.

  H.Ece ALTINTAŞ
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

     

   
 10. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  750 kişiden mesul olabilirsiniz siz. ve bütün işçiler aynı şirkette çalışıp farklı lokasyonlarda çalışıyorsa tek kurul yeterli.bende aynı şekilde çalışmıştım belediyede oradan biliyorum.ama senin yerinde olsam -ki böyle yapmıştım.- her lokasyondan yada çok çalışanı olan her lokasyondan bir işçi temsilcisi isterdim.işlerini kolaylaştırır.   
  mühendis1985 bu yazıya teşekkür etti.
 11. heracleia

  heracleia TÜİSAG Üyesi

  firmanın ünvanı aynı , faaliyet konusu da aynı fakat farklı lokasyonlarda faaliyet gösteriyorsa. / bu iki işletmenin SGK sicil no ları birbirinden farklı ise 50 dahil üzeri çalışanı varsa isg kurulu ayrı ayrı oluşturulmak zorundadır.
  Böyle bir işletmeye iki ayrı iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi de imzalamak gerekir.   
 12. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Diyelimki A firmasının 1000 personeli var ve 20 ayrı belediyede 50 şer güvenlik personeli görevlendirdi.Bu firmanın 20 adet kurul mu kurması gerektiğini söylüyorsunuz. Yani gönül isterki 20 kurul kurulsun böylelikle iş güvenliği açısından tam verim sağlanmış olur. Fakat bu işveren için zaman kaybı ek masraf vs. olacağı için kabul göreceğini sanmıyorum ikna etmek zor. Bazı arkadaşlar ayrı kurul kurmak zorundadır demiş. Bu zorunluluk mevzuatın neresinde yazıyor bizi bilgilendirirseniz memnun olurum. Sonuçta ortada bir firma var anladığım kadarıyla. Yanlışsa düzeltin lütfen.

   
 13. sungur61

  sungur61 TÜİSAG Üyesi

  bende yukardaki arkadaşların anlattığı gibi biliyorum. senin verdiğin örnekteki gibi 20 ayrı kurul kurmak zorundasınız. çünkü 20 ayrı yerde 20 ayrı SGK nosu farklı iş yerinde 50 den fazla eleman çalıştırıyorsunuz.
   
 14. barisbuyukterzi

  barisbuyukterzi TÜİSAG Üyesi

  1. Aynı SGK numaralı tehlikeli sınıfta yer alan bir işyeri için 750 çalışan bulunuyorsa bir C veya B sınıfı iş güvenliği uzmanı tam zamanlı olarak görev almak zorundadır.

  2. Proje derken tam olarak neyin kastedildiği anlayamadım, fakat kurul kurarken İşyerinde bulunan çalışan sayısının tamamı dikkate alınır...
  Sizin örnekleriniz ile devam edelim
  Belediye A firması olsun, Güvenlik görevlisi gönderen B firması olsun...
  isg kurulları hakkında yönetmeliğe göre, devamlı olarak 50 işçi çalıştıran, altı aydan fazla süreli işlerde, işveren kurul kurmak zorundadır yazmaktadır.

  A firması genel merkezinde 50 çalışanın üzerine çıkıyorsa, genel merkezinde bir kurul kurmak zorundadır. Eğer firma bünyesinde 750 çalışan var, fakat çalışanların sigortası iş yaptıkları yerde gözükmesi gerektiği için, (sigorta A firmasından yatacak ama çalışma alanı B firmasının bulunduğu yerde olacak ), B firmasının bulunduğu yerde yine kurul kurmak zorundadır. İşveren ile orta kurul oluşturulabilir, temsilci gönderilebilir.

  A firması 50 çalışandan fazla çalışanı var ise kendisi kurul kurmak zorunda.
  A firması 50 çalışandan az çalışanı var ise ve B firmasının 50 çalışandan çok çalışanı var ise ( yani alt (taşeron) işveren ise ), B firması isg kurulunu kurar, A firması kurula temsilci gönderir.
  İki firmada 50 çalışandan az ise, toplam çalışan sayısı 50 nin üzerinde ise ortak kurul kurulur ve işveren tarafından yönetilir.

  Eğer sizin çalışanlarınız hep farklı işyerlerine hizmet veriyor ise, her farklı iş yeri için 50 nin üzerinde ise kurul kurmak zorundasınız.

  İnşallah anlatabilmişimdir.

   
 15. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Kurul toplantıları mevzuata göre ayda en az 1 defa toplanmak zorundadır. Örnek verdiğim iş yerinin 20 kurulu olduğunu düşünürsek, bu ayda en az 20 toplantı demektir:) İkinci toplantıları hesap etmek bile istemiyorum. Şimdi siz diyorsunuz ki işveren veya işveren vekili işi gücü bırakıp ayın 20 günü kurul toplantılarına katılsın öylemi (bu asgari toplantı sayısı farkındaysanız). Böyle bir şey mümkün müdür sizce. Realist düşünmekte fayda var. Benim mantığım almadı 20 kurul meselesini. chemistanbul'a katılıyorum. Her lokasyondan bir çalışan temsilcisi bulundurmak şartıyla tek kurul kurulmasını mantıklı buluyorum. Ortada bir firma var. Alt işveren olarak düşünürsek yine aynı yola çıkıyor. Sonuçta bahsedilen işverenin isg kurulu, uzmanı, hekimi var. Kendi personeline eğitimleri veriyor risk analizini yapıyor sağlık kontrolünü yapıyor. Kimse bu işverene senin neden 1 tane kurulun var diyemez. Her lokasyonda bir isg kurulu her an tetikte beklemek zorunda değilki.   
 16. mavidost

  mavidost TÜİSAG Üyesi

  İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmeliğine Göre;

  İş Sağlığı ve Güvenliği Kurullarının Kurulacağı İşyerleri
  Madde 4 — 28/2/2004 tarihli ve 25387 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sanayi, Ticaret, Tarım ve Orman İşlerinden Sayılan İşlere İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre; sanayiden sayılan, devamlı olarak en az 50 işçi çalışan ve altı aydan fazla sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde her işveren bir iş sağlığı ve güvenliği kurulu kurmakla yükümlüdür. İşçi sayısının tespitinde işyerinde çalışan işçilerin tamamı dikkate alınır.
  İşverene bağlı, fabrika, müessese, işletme veya işletmeler grubu gibi birden çok işyeri bulunduğu hallerde elliden fazla işçi çalıştıran her bir işyerinde ayrı ayrı birer iş sağlığı ve güvenliği kurulu kurulur.


  Birden Fazla İşyeri Olan Ve Her İşyeri İçin Ayrı Ayrı İş Güvenliği
  Kurulu Oluşturulmuş Olan İşyerlerinde; Bu Kurullarca Alınmış
  Olan Kararların Her Altı Ayda Bir, Koordinasyonun Sağlanması
  Amacıyla İşveren Tarafından Oluşturulacak Olan Teknik ve Uzman
  Bir Ekip Tarafından Değerlendirilmesi Gerekmektedir.

   
 17. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Sayın mavidost bahsettiğimiz örnekte birden fazla işyeri ve işveren yok. Bir işveren ve farklı lokasyonlara hizmet için gönderilen personeller var. Zaten karışıklık bu noktada oluşuyor. Bahsettiğimiz tüm bu 20 kurulun üyeleri aynı kişiler olacak. İşveren, uzman, hekim, insan kaynakları ve diğerleri. Aynı üyelerden 20 kurul oluşturmanın mantığını çözemedim :) Yani bunu şöyle düşünebilirsiniz bir temizlik hizmeti veren firma farklı noktalara temizlik personeli gönderiyor.Fakat sigortası ve maaşları tek firma tarafından karşılanıyor. Eğer sizin dediğiniz gibi birden çok işyeri olsaydı evet hepsi için ayrı kurul kurulmalıydı.

   
 18. aragon34

  aragon34 TÜİSAG Üyesi

  İşveren vekilini tekil olarak düşünmeyin. Her birimdeki yönetici işveren vekilidir, kurula katılabilir.

   
 19. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Mehmet bey, ben bu konuya takıldım çünkü hala ikna olamadım. Dediğiniz gibi işveren vekili birden fazla olabilir fakat uzman, hekim, insan kaynakları aynı olacaktır.

   
 20. barisbuyukterzi

  barisbuyukterzi TÜİSAG Üyesi

  Bakın mühendis bey, sigortası tek işyerinden yatabilir fakat o işyeri sigortasını çalıştırdığı yerde göstermek zorundadır, şöyle ki, OSGB ler nasıl C sınıfı uzmanı bünyesine alıp, şantiye çalıştırıyorsa ve o şantiyeyi çalıştığı yeri gösterip sigorta yapıyorsa, bu işyeri içinde gönderdiği güvenlik görevlisi arkadaşlar artık diğer işyerlerinde çalışanmış gibi gözükmektedir. Her lokasyonda isg kurulu kurmak zorundadır, fakat lokasyonlarda ki asıl işveren kurul kuruyor ise çalışan temsilcilerini göndererek çözüm bulabilir.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica