İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 6331 MADDE 29

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında isgisg tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. isgisg

  isgisg TÜİSAG Üyesi  MADDE 29 – (1) İşletmeye başlanmadan önce, büyük endüstriyel kaza oluşabilecek işyerleri için, işyerlerinin
  büyüklüğüne göre büyük kaza önleme politika belgesi veya güvenlik raporu işveren tarafından hazırlanır.
  (2) Güvenlik raporu hazırlama yükümlülüğü bulunan işveren, hazırladıkları güvenlik raporlarının içerik ve
  yeterlilikleri Bakanlıkça incelenmesini müteakip işyerlerini işletmeye açabilir.

  Bu madde ye göre Güvenlik raporu veya büyük kaza önleme politikası gerekli oluyor.

  BÜYÜK ENDÜSTRİYEL KAZALARIN KONTROLÜ HAKKINDA YÖNETMELİK
  http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.14218&sourceXmlSearch=&MevzuatIliski=0


   
 2. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Güvenlik Raporu nedir ki? Neye benzer? Bu Acil Durum Planı mıdır acaba? Yangın, Sel, Deprem, Terör Saldırısı, Biyolojik Zararlılar, Salgınlar vbg. risklere karşı alınacak önlemleri söyleyen belge midir? Büyük Kaza Önleme Politikası da ne oluyor ki? İş Güvenliği Politikası deselerdi daha doğru olmaz mıydı? Hedefimiz riskleri kontrol altına almak, sürekli önleyici tedbirleri düşünmek gibi...

   
 3. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  Bu madde ile ilgili yönetmelik çıkacak aşağıda görüldüğü gibi detay düzenlemeler olacak bu konuda (6331/madde30)

  ğ) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile müştereken, büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve etkilerinin azaltılması için alınacak tedbirler, büyük endüstriyel kaza oluşabilecek işyerlerinin belirlenmesi ve sınıflandırılması, büyük kaza önleme politika belgesi veya güvenlik raporunun hazırlanması ve uygulanması, güvenlik raporunun olmaması, incelenmek üzere Bakanlığa gönderilmemesi veya Bakanlıkça yetersiz bulunması durumunda işin durdurulması ve işin devamına izin verilmesi."

     

   
 4. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Ben de bunu araştırıyorum kanun çıktığından beri. 80.000 TL'lik cezası söz konusu. Bu kadar yüksek bir mebla ise aslında çok da kolay hazırlanan bir rapor gibi düşünmüştüm. Yönetmelik çıkar çıkmaz da arkadaşların önemsemesi gereken raporların başlarında geliyor.

   
 5. korkmazyasin

  korkmazyasin TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu konuda yönetmelik var zaten. "isgisg" arkadaşımızın belirttiği BÜYÜK ENDÜSTRİYEL KAZALARIN KONTROLÜ HAKKINDA YÖNETMELİK. bu yönetmeliğe göre bazı hesaplar yapılıyor. alt ve üst seviye diye 2 sınıf var. eğer üst seviye çıkarsa işletme güvenlik raporu ve politika hazırlama zorunluuğu gerekiyor.

     

   
 6. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  isgisg arkadaşımızın belirttiği yönetmelik zaten yürürlükte şuan o konuda bir sıkıntı yok ama çıkacak yönetmeliklerle ilgili 30.madde 6 ay sonra yürürlüğe girecek ve bu konuda yeni bir yönetmelik çıkacağı 30/ğ maddesinde yazıyor.Yeni kanuna göre güvenlik raporunun bakanlıkça önceden incelenmesi, onaylanması onaylanmadan faaliyete geçenlerin kapatılması gibi yeni hükümler yer alıyor o yüzden arada bir fark var.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica