İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUN TASARISI ALT KOMİSYON RAPORU...

isg27

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
ALT KOMİSYON RAPORU:

Ekli dosyalar

• yasa_tasarisi-komisyon_gundemi.pdf
    2.1 MB · Görüntüleme: 104

isg27

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar yasanın son halini inceleme fırsatı buldum. örneğin; işveren artık bağlı bulunduğu işletmenin uzmanı olamayacak aynı anda iki iş yapılamayacağı belirtiliyor.
"Gerekli vasıflara sahip olması şartıyla işverenin işyeri hekimliği veya iş
güvenliği uzmanlığı görevini bizzat yürütebilmesinin, bu görevlerin mesleki
bağımsızlık içinde yürütülebilmesi ilkesi de dikkate alındığında birden fazla
unvanın aynı kişide birleşmesinin amaca hizmet etmediği için yedinci fıkranın
madde metninde çıkarılması gerektiği,"
yani fabrikada başka bir görevi olan bir çalışan aynı anda uzmanlığı da yürütemeyecek yani başlı başına farklı bir kol olacak uzmanlık..

Anıl AŞKIN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
çok güzel olmuş ayrıca ev işlerinde de isg kanun kapsamına alınması gerektiği vurgulanmış. bunlarla beraber bakanlıklar ayrı ayrı değil de kamu için merkezi bir isg kuruluşunun oluşturulması bizler için çok iyi özel sektör çok genişledi ve kamuya da açılabileceğiz inşallah bu yasa bu önerilerle çıkarsa paylaşım için teşekkürler...

isg27

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
rica ederim kardeşim avm'lerden tutunda hastanelere kamu binalarına kadar heryerde çalışma zorunluluğu getiriliyor inşallah 30 hazirandan önce çıkacak bakanına açıklamasına göre çünkü daha fazla can kaybı istemiyorum diye açıklama yaptı hepimiz için hayırlısı olsun..

bahrig

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
@isg27 gönderdiğiniz dökümanda sayfa 29'da kabul edilen metin aynen şöyle:

İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
MADDE 6-
(1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik
çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli
görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması halinde,
bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak
yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması halinde, tehlike
sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
Buna göre taslağın son halinde
işverenin kendi işyerinde iş güvenliği uzmanlığı veya işyeri hekimlği yapmasına bir engel bulunmuyor.

isg27

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
sayın bahrig dikkatli okursanız "çalışanları arasından" deniliyor yani kendisi işveren yapabilir denmiyor vede şöyle bişey var bağlı olduğu şirkette bu niteliklere sahip olan bi çalışanı olduğunu varsayalım artık bu çalışan hem kendi işini hemde uzmanlığı yapamayacak dendiği gibi birden fazla ünvan bir kişide toplanamayacak..

Mesut DİNÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler peki kanun çıktıktan sonra işverenlerin ne kadar zamanı olacak yani kanun yürülüğe girdikten sonra uygulanması için ne kadar süre tanınacak teşekkürler

kazım akkaya

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler peki kanun çıktıktan sonra işverenlerin ne kadar zamanı olacak yani kanun yürülüğe girdikten sonra uygulanması için ne kadar süre tanınacak teşekkürler
Selamlar, 1 yıl olacak diye hatırlıyorum ama yanlış hatırlıyor olabilirim. Saygılarımla,

isg27

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Mesut bey;
Yürürlük
MADDE 40- (1) Bu Kanunun;
a) 6, 7 ve 8 inci maddeleri, bir ilâ dokuz çalışanı bulunan işyerlerinden;
1) Tehlikeli veya çok tehlikeli sınıfta yer alanlar için yayımı tarihinden itibaren iki
yıl sonra,
2) Az tehlikeli sınıfta yer alanlar için yayımı tarihinden itibaren üç yıl sonra,
b) 31, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40 ile geçici 4, 5, 6, 7 ve 8 inci maddeleri yayımı tarihinde,
c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,
yürürlüğe girer.

gördüğünüz üzere 1-9 arası çalışanı bulunan işyerleri için iki yıl ve üç yıl sonra yürürlüğe girecek, ancak 10 çalışan üzeri işyerlerinde ise bir yıl sonra yürürlüğe girecek..

replican

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bu yasa meclis tatile girmeden geçecek deniliyordu son durum nedir? yasa ne zaman geçer meclisten?

isg27

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar 13 haziranda iş sağlığı ve güvenliği kanun tasarısı genel kurulda görüşülecek hayırlı olsun inşallah

kimyager_29

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
ARKADAŞLAR BEN ÖDEME BİLDİRİM FORMU DİYE BİR ŞEY BULAMADIM
BULAN VARSA BU KONUDA BANA YARDIMCI OLABİLİR Mİ TEŞEKKÜRLER.

Ali GÜLEN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
@isg27 gönderdiğiniz dökümanda sayfa 29'da kabul edilen metin aynen şöyle:

İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
MADDE 6-
(1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik
çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli
görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması halinde,
bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak
yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması halinde, tehlike
sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
Buna göre taslağın son halinde
işverenin kendi işyerinde iş güvenliği uzmanlığı veya işyeri hekimlği yapmasına bir engel bulunmuyor.

kırmızı yazılı yere dikkate derseniz işveren ancak bu şartlarda kendi işyerinde bu görevi yerine getirebilir. Tehlike sınıfını pek anlamadım ama sayı herhalde şuan 50 diye düşünüyorum. yoksa kanunda yer alan 1-9 la alakalımı bilemıyorum.

çarşamba günü göreceğiz nedir ne değildir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.