Iş Sağlığı Ve Güvenliği Işbaşı Eğitimi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Iş Sağlığı Ve Güvenliği Işbaşı Eğitimi

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığına Giriş' kısmında A. Aytuğ KADIOĞLU tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar, işbaşı İSG eğitimleri için kullandığınız özel bir sunum ya da benzeri bir doküman var mı? Ben 3 saatlik İSG Eğitim sunumumu hızlandırılmış şekilde anlatıyorum yeni başlayanlara fakat pek verimli olmuyor. Bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir?


   
  Mehmet Nafiz AKEL bu yazıya teşekkür etti.
 2. HüseyinK

  HüseyinK TÜİSAG Üyesi

  Kendime ait özel bir sunumum var,ayrıca çeşitli internet sitelerinden indirdiğim değişik iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili videolar,iş kazaları var..

  2 saat olarak ayarladım ben eğitimi..Önce temel isg eğitimini veriyorum..Herkesin anlatabileceği bildik şeyleri..Sonra yaşadığım gördüğüm duyduğum olayları paylaşıyorum..Eğitim esnasında sürekli sorular soruyorum..Diyorum mesela iş kazası geçiren varmı,çevresinde geçiren varmı,ya da siz hiç yüksekten düşen adam,yanan adam gördünüz mü diyorum,iş güvenliği nedir vs vs bir çok soru sorup katılmalarını sağlıyorum..

  Daha sonra eğitici videolardan izletiyorum,iş kazası videoları izletiyorum..Burda ne olmalıydı,ne eksik,ne uygun diye soruyorum..Bu çok verimli oluyor doğrusu..

  Dün 3 kişiye verdim eğitimi 2 si 95 birisi 80 aldı mesela..

  Bence videolar izlettirin,ayrıca eğitime sorduğunuz sorularla katılmasını sağlayın..Verim artacaktır..

   
 3. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Hocam peki 2 saat yeterli oluyor mu? ya da fazla mı işbaşı için? Benim de kendi hazırladığım sunumum var fakat 3 saatlik bir sürede tamamlıyorum. yangın eğitimi ve tatbikatlar ile toplam 4- 4.5 saat gibi sürüyor. İşbaşı eğitiminde tatbikat yaptırmıyorum. Bir de biz gıda firması olduğumuz için yeni başlayanlar gıda güvenliği, haccp, iso 22000, çevre güvenliği gibi bazı diğer eğitimleri de alıyorlar. Yani işçi vasıfsız da olsa bu eğitimler tabi tutuluyor ve biraz bunalıyorlar. Ben daha çok görsel ve video ağırlıklı anlattığım halde 3 saat sıkıcı gelebiliyor. Ki anlatımımın akıcı, sıkmadan ve keyifli olduğunu düşünüyorum. Yine de işbaşı eğitimleri daha kısa olabilir bence.

     

   
 4. sukru_ozgur

  sukru_ozgur TÜİSAG Üyesi

  6666, mervea., altunkaya.c ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. HüseyinK

  HüseyinK TÜİSAG Üyesi

  İşbaşı eğitimlerinin kısa olması makbuldur zaten,burada temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verilmelidir diye düşünüyorum..
  Ben bu işi 2 saatlik sürede hallediyorum..Sıkıntı duyanı duymadım daha,yada böyle bir tepki hiç almadım..
  Sizin eğitimleriniz bence daha sonra verilmesi gereken oryantasyon eğitimleri..Bu eğitimleri daha sonra ayrıca vermeniz daha uygun olacaktır..
  İşe yeni başlayacak birisinde direk tüm bilgileri bir anda vermeye çalışmak verimsiz bir çalışma olacaktır..
  İşe yeni başlayacak İş Sağlığı ve Güvenliği,HACCP,14001 ya da neyse bunları vermeye kalkarsanız,aslında bişey veremezsiniz..
  Sizle alakalı değil benim içinde herkes içinde bu durum aynıdır..
  Biz bile HACCP yada 14001 eğitimlerini ayrı ayrı zamanlarda almıyormuyuz?
  Tamam üstünkörü üzerinden geçiyorsunuzdur ama bence iş başı eğitimde gerek yok..

     

   
  uzmancan ve A. Aytuğ KADIOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
 6. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Eğitimler sürekli olmalı ama işe başlayanlara öncelikle oryantasyon eğitimi verilmeli. Şirketi tanıtacak, şirketteki sistemleri tanıtacak, iş güvenliği, çevre, kalite gibi konulara vurgu yapacak 1 saati aşmayan bir eğitim olmalı bu. Daha sonraki eğitimler planlı eğitimler olmalı ve daha spesifik başlıklarda olmalı.

   
  hande kuyumcu ve A. Aytuğ KADIOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
 7. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Mrblar,
  İş başı eğitim süreleri sektöre göre farklılık gösterebilir.
  Ayrıca 2-3 kişiye eğitim vermek farklı, bundan daha fazla kişilere eğitim vermek farklıdır. Gene de belli bir standartta olmasına gayret göstermek gerekir. Konulara hakimiyeti kaçırmadan katılımı bol olan eğitimlerin, videoları çok fazla sayıda tutmadan sunumla olması daha yerindedir diye düşünüyorum. Bunun için iletişim kanallarının tamamen açık olması gerekmektedir. İletişime geçen kişinin de tavrı ve yaklaşımı çok önemlidir.
  Zaten şantiyelerde her sabah, fabrikalarda ise haftada en az 2 kez yapılan toolbox eğitiminde personel ile katılımcı toplantılar yapılırsa, bir süre sonra insanlarla diyalog kurmakta ve iletişimde aşamalar kaydedilmektedir diye düşünüyorum.

  Bizlerin, çoğumuzun formasyon eğitimi almadığını düşünürsek (hoş, eğitim alanların bazılarını da biliyoruz) iletişim konusunda özellikle yeni başlayan arkadaşların sıkıntıları olabilmektedir. Biraz da empati yoluyla "nasıl bir eğitim almak hoş olurdu" şeklinde düşünülürse faydalı olabilir.

  İş başı eğitimlerinde hemen tüm bilgilerin verilmesi pekala yapılabilmektedir. Benim görüşüm ise iş başı eğitiminde şirketinizin oluşturduğu ve ya oluşturmak istediği disiplini, iş güvenliği hassasiyetini ve ciddiyetini vurgulamaktır. Bunu zaten sunumlarda yer alan olaylarla ve kurallarla sık sık anlatabilirsiniz. Bir de aralara iş güvenliği ile ilgili gülünebilecek fotoğraflar da eklenebilir.
  Arkadaşlar bir de üzerinde hassasiyetle durmak istediğim konu, İş Yeri Hekimlerinin de bu eğitimlerde yer alması. İş Yeri Hekimleri birçok firmada İSEÇ şefliğine yani İSG Uzmanına bağlı olarak çalışmaktadır. Kendilerinin de bence iş başı eğitimlerinde yer alması gerekmektedir.
  Çoğu firmada bu konu atlanmaktadır. Tavsiyem kendilerinin de bu eğitimde yer aldırılmasının sağlanmasıdır.

  İyi günler herkese.
   
  uzmancan, stoneage, Ertuğrul ASLAN ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. gepp

  gepp TÜİSAG Üyesi

  bakanlık ve öze kurumlar "eğiticilerin eğitimi" programında daha etkili eğitimin nasıl verileceğini yanlış hatırlamıyorsam 45 saatlik bir eğitimle iş güvenliği uzmanlarına eğitim veriyorlar ama benim tavsiyem eğer eğitim konusunda daha kapsamlı bilgi edinmek istiyorsanız formasyon eğitiminde gösterilen "öğrenme, öğretme kuram ve yaklaşımları, sınıf yönetimi, özel öğretim yöntemleri" gibi ders kitaplarına vakit oldukça göz atmanız.   
  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 9. tumay

  tumay TÜİSAG Üyesi

  Hüseyin Bey merhaba;

  Elinizde bulunan eğitim sunumunu paylaşmanız mümkün mü acaba?

     

   
 10. HüseyinK

  HüseyinK TÜİSAG Üyesi

  Merhaba;

  Sadece eğitim sunumunu mu?

  Akşam yada yarın müsait bir zamanda paylaşayım,yada size özel göndereyim.. ;)   
 11. poli

  poli TÜİSAG Üyesi

   
 12. poli

  poli TÜİSAG Üyesi

  merhaba, acaba bana da eğitim sunumu yollayabilir misiniz? İş yerimde eğitim vericem ve elimde örnek slayt olsun istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

   
 13. samed

  samed TÜİSAG Üyesi

  elinizde döküman varsa paylaşır mısınız ben çok yeniyim de :(
   
 14. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu yazılanları görünce size özeniyorum. Bizde işçi gelir işe girer, bana işte çalışmaya başladı die bir zahmet haber verilir, veya ben "yeni bir yüz aha kim bu" derim. Sonra adamı alırım şantiyenin yemekhanesine veya mühendis arkadaşların ofislerine geçeriz, 10dk ancak konuşabiliriz, zaten o arada adama ha bire yapacağı işle ilgili mesai arkadaşlarımız bişiyler söler dururlar (saygısızlığın önde gideni diyorum ben bu duruma). Sonra benim kafam atar tamam güzel kardeşim kendine dikkat et, tehlikeli bi durum görürsen oradan uzaklaş veya çöz (kesik kablo varsa uzak dur haber ver, kırık camlı falan projektörün fişini çek at iş makinasının altına, eski sapanları kes ama hepsini isgci yani ben yaptım bana atın suçu derim). Acı bir durum biliyorum. Neden yazıyorum belki işveren veya vekili kişiler de bu yazıyı okur da kendilerine pay çıkarırlar veya vay be daha kötüsü de varmış deyip daha da ii olmaya gayret ederler.

   
  tbdkk, seher, buketdemir ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
 15. HüseyinK

  HüseyinK TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar örnek döküman isteyen varsa bana özelden yazın, göndereyim..
  Burada paylaşmıştım ancak sonradan sildirme gereği duydum bazı nedenlerden dolayı..   
 16. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  siz silinmesini istemeden önce ben çoktan kaydetmiştim :D OLEY!

   
  akif46 bu yazıya teşekkür etti.
 17. samed

  samed TÜİSAG Üyesi  şimdiden teşekkur ederim.

   
 18. Bayram ÇELİK

  Bayram ÇELİK TÜİSAG Üyesi

  bana da gönderirseniz memnun olurum.

   
 19. MehmetZengin

  MehmetZengin TÜİSAG Üyesi

  Farklı döküman görmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Mümkünse dökümanı görmek isterim. Teşekkür ederim şimdiden.

   
 20. FİLİZ AKBULUT

  FİLİZ AKBULUT TÜİSAG Üyesi

  Hüseyin Bey ; banada gönderirseniz sevinirim.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica