Bilgilendirme Iş Sağliği Ve Güvenliği Iletişimine Bir Örnek: Çalişanlarin Aileleriyle Buluşmak!

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında Makaleleriniz' kısmında Onur Yaltı tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Onur Yaltı

  Onur Yaltı TÜİSAG Üyesi  Multidisipliner bir alan olan iş sağlığı ve güvenliğinin etkin yönetimi birçok alandan beslenir. Bunların her biri başlı başına bir uzmanlık alanıdır. Kimisi analitik yetenekler, kimisi ise insan ilişkilerinin başarılı yönetimini gerektiriyor.

  [​IMG]

  Aşağıda kısaca ana başlıkları paylaşalım:

  • Mühendislik bilimleri
  • risk değerlendirme metotları
  • Kaza araştırması ve kök sebep analizi
  • Değişim yönetimi
  • Denetim & raporlama
  • İnsan kaynakları
  • Psikoloji bilimi
  • İletişim yöntemleri

  Özellikle son maddeyi açmak isterim. Bilindiği gibi iletişim yöntemleri iş hayatının ana araçlarından birisi. İş hayatının hemen hemen tüm süreçleri gibi iş sağlığı ve güvenliği de bu konuyla ilintili ama belkide diğerlerinden çok daha fazla.

  İSG yönetiminde; risk bildirimi, ramak kala bildirimi, iş başı konuşmaları, iş izni sistemleri, İSG filmleri, İSG kampanyaları, eğitimler gibi argümanlar iletişim yöntemleri arasında sayılabilir veya etkin iletişime ihtiyaç duyar. Tıpkı diğer süreçler gibi hepsi ilgi, zaman ve takip gerektirir.

  Dönüşen Adam danışmanlık firması iş sağlığı ve güvenliğindeki bilgi birikimini iletişim yöntemleri geliştirilmesinde ve takibinde etkin olarak kullanıyor. Aygaz ile yürütülen kampanya sürecinin bir parçası olarak ”Tanker Operatörünün Hayatı” isimli iletişim seansında çalışanların eşleri ile buluştuk. Etkinliğin amacı karayollarında gördüğümüz tanker sürücülerinin özel hayatının, iş sürecine iş güvenliği anlamında ne kadar çok etki ettiğine dikkat çekmekti.

  [​IMG]


  Konu onların hayatıydı!

  Önce tanker sürücülerinin tam olarak ne iş yaptığını konuştuk ve bu sırada videolardan da destek aldık. İş tanımlarından özel hayatla bağlantılarını yakalayıp o konuda uzun sohbetler yaptık.

  Sonra uyku (biyolojik ritim, apne hastalığı, uyku borcu, vb.), yemek alışkanlıkları, özel hayatta dikkat edilmesi gerekenler gibi konuları tartıştık.

  Tüm süreçte uluslararası araştırmalar ve bilimsel verilerden destek aldık. Dönüşen Adam’ın kurucusu Nuri Ersan’ın Türkiye’nin en büyük akaryakıt firmalarından birinde karayolu taşımacılığı eğitim koordinatörlüğü tecrübesi, yine firmanın İngiltere İleri Sürüş Enstitüsü IAM’dan akredite eğitmenlerinin katkıları bu etkinliğin hazırlık aşamasında ve başarısında önemli katkı sağladı.

  Etkinlik sonunda sürücü eşlerinin çok sayıda kazanımlarının arasında, Aygaz için tanker operatörlerinin hayatının ne kadar önemli olduğu ve kendilerine düşen görevleri benimsemeleri de vardı.

  [​IMG]

  Yukarıdaki bir kurumsal iletişim örneğiydi. İş güvenliği uzmanı olarak bunun gibi olsun veya olmasın iletişimin değişik yöntemlerinin kullanılmasının önemini size anlatmaya çalıştım.

  İş güvenliği yöneticisi olarak bu benzeri uygulamaları ne sıklıkta yaptığınız, bunun için ne kadar kaynak ayırdığınız, kimlerden destek aldığınız çok önemli. Dünyaca ünlü iş sağlığı ve güvenliği uluslararası sertifika eğitimi NEBOSH’un sadece bir modülünün tamamen iletişim üzerine olduğunu lütfen aklınızdan çıkartmayın.

  Aytül Çalışkan
  Çevre Mühendisi
  İSG Uzmanı & Eğitmeni


   
  Last edited by a moderator: 27 Şubat 2014
  Cevahirim, Gamze, Egemen_01 ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica