Haber Iş Sağlığı Ve Güvenliği Genel Müdürü Özer'den Açıklama

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Özer'den Açıklama
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na (ÇSGB) bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'nce 21 Aralık 2013'te İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı sınavında, soruların bir dershane zinciri tarafından kendi personeline dağıtıldığı yolundaki haberimiz üzerine İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, bir açıklama yaptı. Özer'in açıklaması şöyle:

  Haberde; 'İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'nde oluşturulan bir komisyon tarafından hazırlanan soruların bir dershane zinciri tarafından kendi personeline dağıtıldığı' iddia edilmektedir.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Yasal görev ve yetkileri kapsamında; İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı sınavlarına ilişkin soruların hazırlanması için üniversite öğretim üyelerinden oluşan bir komisyon kurarak soruları hazırlatmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile yapılan protokol gereği; Komisyonca hazırlanan sorular (soruları hazırlayan öğretim üyelerince zarfın kapatılan bölümü imza edilmek suretiyle) kapalı zarf ile MEB'e teslim edilmektedir. Bu sürecin hiçbir aşamasında hazırlanan soruların Genel Müdürlük personeli tarafından görülmesi mümkün bulunmamaktadır.

  Haberde; 'Dönüşümü planlanan dershanelerde çalışan öğretmenleri yüksek maaşlı kadrolara yerleştirmek için sınav sorularını kimlerin sızdırdığı yetkililerce inceleniyor.' iddiaları yer almaktadır.

  6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili yönetmelikte İş Güvenliği Uzmanı olabilme koşulları net bir şekilde açıklanmıştır;

  İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı ifade etmekte,

  Teknik eleman ise; Teknik öğretmenler, fizikçi, kimyager veya biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını ifade etmektedir.

  Üniversite sınavlarına hazırlık amacıyla hizmet veren dershanelerde çalışan öğretmenlerden yalnızca fen edebiyat fakültesi fizik, kimya ve biyoloji bölümü mezunları Genel Müdürlüğümüzce yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından eğitim alarak C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına girebilme hakkını elde edebilirler.

  Üniversite sınavlarına hazırlık amacıyla kurulmuş olan dershanelerin İş Güvenliği Uzmanı veya İşyeri Hekimi eğitimi verme yetkileri bulunmadığı gibi yukarıda sayılan koşulları sağlamayan dershanelerde görevli eğitim personelinin sınavlara alınması dahi mümkün değildir.

  Haberde; 'MEB personelince İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana illerinde gerçekleştirilen sınavlar sonucu başarı düzeyine göre belirlenecek 7 bin 500 aday, aldıkları sertifika ile kamu personeli olarak istihdam edilecek.' iddiaları yer almaktadır.

  sınav sonucu belge almaya hak kazanan iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimleri işyerlerinde veya özel olarak kurulmuş bulunan OSGB (Ortak sağlık ve Güvenlik Birimi)'lerde görev alabilmektedir. Kazanacakları sertifika ile kamu personeli olarak atanmaları söz konusu değildir. Kasım ÖZER

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü


  Kaynak: http://yenisafak.com.tr/gundem-haber/is-sagligi-ve-guvenligi-genel-muduru-ozerden-aciklama-2.1.2014 0-600535


   
  uzmancan ve murti çe bu yazıya teşekkür etti.
 2. mehmet ali ayaz

  mehmet ali ayaz TÜİSAG Üyesi  peki kasım bey.benim anlamadığım 23 şubat sınavında başarılı olamadık.çünkü soruları okumaya zamanımız yetmedi.şimdi ise soru sayısı düşürülüyor ve zaman kısaltılmıyor.bu haksızlığın vebalini nasıl vereceksiniz.ben mesela 1 tek doğru cevaptan kaybettim.ben hakkımı helal etmiyorum.bu haksızlığı nasıl gidermeyi düşünüyorsunuz.c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım.ama a sınıfına geçmek istiyordum.ama maalsef nasip değilmiş olmadımı diyelim.bu vebali kim üstlenecek.merak ediyorum.bu insanlara en azından bir sınav hakkıda verilmesi lazımdı.şimdiden teşekkür ederim.
  peki kasım bey.benim anlamadığım 23 şubat sınavında başarılı olamadık.çünkü soruları okumaya zamanımız yetmedi.şimdi ise soru sayısı düşürülüyor ve zaman kısaltılmıyor.bu haksızlığın vebalini nasıl vereceksiniz.ben mesela 1 tek doğru cevaptan kaybettim.ben hakkımı helal etmiyorum.bu haksızlığı nasıl gidermeyi düşünüyorsunuz.c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım.ama a sınıfına geçmek istiyordum.ama maalsef nasip değilmiş olmadımı diyelim.bu vebali kim üstlenecek.merak ediyorum.bu insanlara en azından bir sınav hakkıda verilmesi lazımdı.şimdiden teşekkür ederim.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica