Haber " Iş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimine Ilkokuldan Başlanmalı " - Bingöl

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  "İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimine İlkokuldan Başlanmalı"

  BİNGÖL (AA) - ABDULLAH ÇELİK - Bingöl Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Burhanettin Baydaş, Türkiye'de son dönemde meydana gelen iş kazalarının önlenmesi için iş sağlığı ve güvenliği eğitimine ilkokuldan başlanması gerektiğini belirtti.

  Prof. Dr. Baydaş, AA muhabirine, Soma ve Ermenek'te iki önemli maden kazası gerçekleştiğini hatırlatarak, vicdanlarda derin iz bırakan bu kazaların ardından iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin yeniden gündeme geldiğini söyledi.

  İş sağlığı ve güvenliği konusunda hükümetin ciddi çalışmalar yürüttüğüne işaret eden Baydaş, dünyada yılda 2 milyon 200 bin kişinin iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade etti.

  Baydaş, "İş kazaları sık sık gündeme gelmekle birlikte sayısal olarak meslek hastalıklarında hayatını kaybedenlerin sayısı daha fazla olmasına rağmen pek fazla gündeme gelmiyor" dedi.


  İlkokul düzeyinde eğitim

  Türkiye'deki iş kazalarının sayısı 1996'da 97 bin 600 iken 2009'da bu rakamın 64 bine düştüğünü dile getiren Baydaş, şöyle dedi:

  "1996'da iş kazalarından ölenlerin sayısı bin 492 iken, 2009'da ölümler bin 171'e düşüyor. 1996'da 4 milyon 624 bin çalışan varken, 2009 yılında 9 milyonu aşkın çalışan olduğunuz görüyoruz. Dolayısıyla Türkiye'de bu konuda çok ciddi çalışmalar olduğunu bu rakamlarla da görmek mümkün."

  "İş sağlığı ve güvenliğinde eğitimi ilkokul düzeyinde ele alırsak, bu konuda çok daha bilinçli bir toplum yetiştirilmesi mümkün" diyen Baydaş, bu konuda oto kontrol mekanizmasının gerçekleşmesinin de kazaların önlenmesi adına önemli olacağını vurguladı.

  "Eğitimlerin verilmiş gibi gösterilmesinden vazgeçilmeli"

  "İş kazalarının önlenmesi konusunda bazı eğitimlerin verilmiş gibi gösterilmesinden vazgeçilmeli" ifadesini kullanan Baydaş, şunları kaydetti:

  "İş yeri eğitimleri periyodik olarak verilmeli. Bazı sektörlerde bu eğitimler verilmiş gibi gösterilse de hiç yapılmadığı görülüyor. İş yeri eğitimlerinin çok ciddiye alınması gerekiyor. Kazaların genelde insani nedenlerden, yetki ve sorumlulukların belli olmamasından, güvenlikle ilgili yönetim hatalarından ve gerekli hassasiyetlerin gösterilmemesinden kaynaklandığını görüyoruz. Dünyada ve ülkemizde iş kazaları çoğunlukla küçük işletmelerde oluyor. Çünkü büyük işletmelerde insan kaynaklı nedenlerin bertaraf edildiğini görüyoruz. "

  Baydaş, maden kazalarında da benzer gerekçelerin ifade edildiğini aktararak, risk analizlerinin yapılmaması ve denetimlerin yetersiz olmasının maden kazalarının en önemli nedenlerini oluşturduğunu savundu.


  "Kaza, tedbirden daha maliyetli"

  Burhanettin Baydaş, iş yerlerinde gerekli tedbirlerin genelde ekonomik nedenlerle alınmadığını anlatarak, "Maden kazalarının neden olduğu zarar ve maliyet göz önüne alındığında oluşacak zararın çok daha tahrip edici ve yıpratıcı olduğunu görmek mümkün. Yani kaza, tedbirden daha maliyetli" şeklinde konuştu.

  Baydaş, Sağlık Yüksek Okulu bünyesinde açtıkları, iş sağlığı ve güvenliği bölümünde lisans düzeyinde eğitim vererek, geleceğin uzmanlarını yetiştirdiklerini sözlerine ekledi.


  Kaynak: AA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica