Iş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimi Hk.

krmbz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar, kafama takılan bir soruyu sizinle paylaşmak istedim, belki bilgisi olan veya bu konuda daha önceden bir tecrübesi olan vardır.

Son dönemde bir çok firmaya isg konusunda eğitim vermeye başladım. Ancak bunların tamamını danışmanlık firması üzerinden gerçekleştirdiğim için, faturalandırma ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşamadım çünkü çalıştığım danışmanlık firması, eğitim ücretine karşılık fatura kesiyor.

Benim aklıma takılan soru ise şu, danışmanlık firması üzerinden değilde, şahıs olarak, bir işletmeye eğitim verecek olsam, faturalandırma yapamayacağım gayet net (aldığım eğitim ücreti için herhangi bir fatura kesme şansım olmayacak). Böyle bir durumda, nasıl bir yol izleniyor? Herhangi bir makbuz/fatura kesmem gerekiyor mu? Ya da, forumda sürekli rastladığım ve yabancı olduğum "Serbest Meslek Makbuzu" mu kesmem gerekiyor?

Meltem Yıldırım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Şahıs olarak bu işi yapıp para kazanman için vergi mükellefi olman gerekir. Eğer durumun böyleyse muhasebecinle konuşup, matbaaya adına kayıtlı serbest meslek makbuzu bastırırsın. Makbuzun açıklama kısmına da eğitim ücreti dersin.

krmbz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Şahıs olarak bu işi yapıp para kazanman için vergi mükellefi olman gerekir. Eğer durumun böyleyse muhasebecinle konuşup, matbaaya adına kayıtlı serbest meslek makbuzu bastırırsın. Makbuzun açıklama kısmına da eğitim ücreti dersin.

Sanırım firmalar buna pek sıcak bakmaz.

Avukat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
15.madde
İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde; uzmanlık konularına göre, iş güvenliği ile görevli mühendis veya teknik eleman ile işyeri hekiminden yararlanılacağı gibi, verilecek eğitimin çeşidine göre, bu hizmeti veren veya vermeye yetkili kurum, kuruluş ya da firmalardan, eğitim amaçlı merkezlerden, işçi veya işveren kuruluşlarınca kurulan eğitim vakıflarından, işveren ve işçi kuruluşları veya bunlar tarafından birlikte oluşturulan ortak eğitim merkez ve birimlerinden, iş sağlığı ve güvenliği konularında İş Müfettişi olarak görev yapmış olanlardan yararlanılabilir.

Bu maddeden benim anladığım kadarıyla uzman veya hekimin eğitim verebilmesi için işyerinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili görevli olan uzmanveyahekim olması gerekiyor. görevli olmadığınız bir iş yerinde eğitim veremezsiniz. Bu durumda serbest meslek erbabı olmadığınızdan, çalışan olduğunuzdan dolayı makbuz kesmeniz gerekmez. brüt ücret içerisinde vergi kesintileriniz zaten yapılmaktadır.
iş sağlığı ve güvenliği konularında iş müfettişi olarak görev yapmış birisi iseniz, şahıs olarak eğitim vermek için vergi açılışınızın olması gerekir. Her gelirinizi de belgelendirmek durumundasınız.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.