İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim ve Danışmanlık firması kurmak ?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında metalurjist55 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. bakırcı02

  bakırcı02 TÜİSAG Üyesi  merhabalar siteye yeni üye oldum özel güvenlik işi yapan bir firmadayım çalıştığımız kurumların bir kaçı iş güvenliği hizmeti veriyormusunuz dıye bır soru yönelttiler bizlere. acaba iş güvenliği hizmeti verebilmek için neler gerekli yada kurulu bir şirketin olması gerekiyor mu şimdiden teşekkür ederim sizlere


   
 2. murat44

  murat44 TÜİSAG Üyesi

  mesul müdür olan bir kişi hem bir firmada uzman hemde OSGB de mesul müdür nasıl oluyor? OSGB de mesul müdür tam zamanlı sözleşme imzalamalıdır.baska bır yere bakamaz

   
 3. browland

  browland TÜİSAG Üyesi

  Bakanlığa bildirim yapmazsanız elbette olur (Şantiye mesela - mesul müdürlük görevimi bıraktım. Bireysel çalışmaya devam wdiyorum)

     

   
 4. Ozcan Yılmaz28

  Ozcan Yılmaz28 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, benim kafama takılan soru danışmanlık şirketleri verdikleri hizmetlerden yasal olarak sorumlu mudur?

   
 5. worgreymon

  worgreymon TÜİSAG Üyesi

  Sayın browland şahıs olarak danışmanlık firması kurmadan ve başka bir yerde çalışırken bu işi yapabilirmiyiz ?

     

   
 6. nusquama

  nusquama TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar. danışmanlık firması kurma gibi bir düşüncem var. kafama takılan soru şu, danışmanlık firmasında iş yeri hekimi hizmeti de verebilir miyiz?

   
 7. tekin491

  tekin491 TÜİSAG Üyesi

  öncelikle bu siteyi yapanlara tşkler. ben 18 agustos 2013 sınavını geçtim . danışmanlık bürosu açmak istiyorum şartları ve prosedürünü bana yazabilirmisiniz? tarhanbey
   
 8. sevinç gülercan

  sevinç gülercan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba.benim tecrübeli arkadaşlara birkaç sorum var.
  1- şahıs şirketi açmak istiyorum bunun için ilk olarak neler yapmam gerekiyor?
  2- şuanda c sınıfı uzman piyasada ortalama ne kadar ücret istiyor günlük mesela?   
 9. nusquama

  nusquama TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaslar ben bıreysel hızmet vermek ıcın bır kac yerle anlastım kısmı surelı olarak ama benden hızmet bedelı olarak fatura ıstenıyor danısmanlık fırması kursam (sahıs fırma ) onun uzerınden fatura kessem oluyor mu ??? ıkıncı olarak işyerı hekım partnerım var oda kısmı surelı calısacak onunda hızmetını danısmanlık uzerınden faturalandırabılır mıyım ?? bıde danısmanlık kurunca benımde hekımde ayrı sıgortası nı mı yatıracagım danısmanlık fırması uzerınden ?? soru sayısı cok oldu :)cevaplayan arkadaslara sımdıden tesekkurler...

     

   
 10. browland

  browland TÜİSAG Üyesi

  Merhaba sorularınıza yardımcı olmaya çalışayım.

  1 - işveren sizden fatura istiyorsa danışmanlık firması açar serbest meslek makbuzu kesebilirsiniz. İşvereniniz gider olarak gösterebilir.
  2 - Keseceğiniz fatura ya da makbuz üzerine "iş güvenliği uzmanlık hizmeti" yazmayın. Yerine "İş güvenliği danışmanlık hizmeti" yazın. arasında çok fark var. Doktor içinde yapılabilir.
  3 - Gelelim en önemli soruya SİGORTA;

  Danışmanlık firması açıp kendinizi ve doktor arkadaşı sigortalı yapmanız size hiç bir fayda sağlamaz. Çünkü bakanlık üzerinden sözleşme yapabilmeniz için ya OSGB olmalı ya da firmada sigortalı çalışan olmalısınız. Yani iş veren sizin ve doktor arkadaşının hizmet süresi kadar sigortasını yatıracak .

  4 - Ticari olarak fatura kesecekseniz vergi ödeyeceksiniz faturanıza %18 kdv sağlık için % 8 kdv eklemelisiniz. Aksi halde zarar edebilirsiniz.
  5- Kestiğiniz fatura üzerinden vergilendirileceğiniz için ya ödeyeceğiniz vergi miktarını faturaya eklemelisiniz ya da başlangıçta hesap ederek fiyat vermelisiniz.

  Örn:
  1000 tl üzeri anlaştınız

  Fatura 1000 + % 18 KDV + % 20 gelir vergisi = 1416 tl olmalı. (Gelir vergisini faturaya yazmıyorsunuz hizmet içine ekliyorsunuz 1200 + %18 KDV = 1416)

  Aksi durumda 1000 - 200 (gelir vergisi) - 180 KDV = 620 tl kazancınız olur.

  6 - İlave olarak firma açtığınızda işletme giderlerini de düşünmelisiniz (Kira + Elektrik + su + Telefon faturası + kırtasiye v.s ) Kaba olarak 1000 tl lik anlaşma için herşey dahil (otel promosyonu gibi oldu :))1500 tl fiyat vermelisiniz.

  Umarım yardımcı olmuşumdur.   
  Fatih Petek, ayşegül d., PEMPEYALÇIN ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 11. Sinem Duvan

  Sinem Duvan TÜİSAG Üyesi

  Merhaba; bende c sınıfı uzmanım danışmanlık firması kurmak istiyorum.Bunun için ne yapmak gerekli şuan araştırma aşamasındayım beni bilgilendirir misiniz? Mesela en çok merak ettiğim şey iş yeri tehlikeli sınıftaysa ve tam süreli iş güvenliği uzmanı istihdam etmek zorundaysa firmadan nasıl hizmet alabilir yani isg katipten sözleşme yapmaya gerek var mı yoksa bunun içinde sadece fatura kesmek yeterli midir? Genel olarak neler gerekli ne yapılmalı?Paylaşırsanız sevinirim   
 12. imsiyat

  imsiyat TÜİSAG Üyesi

  Firma kurmada biraz sıkıntı var ,

  1 - Sigortayı işveren yatırmalı ki bu da işverene ek masraf demek
  2 - Piyasada doktor sıkıntısı çekiliyor onlara verilecek ücrette / ortaklık isg uzmanının kazancını düşürüyor
  3 - Danışmanlık firması kurmak ek masraf getiriyor
  4 - işverenler cidden piyasada hepsi bir arada OSGB seçeneğini tercih ediyor .
  5 - sağlık personeli de maaş isteyince cidden kazanç düşüyor


  ben kurmayı çok istedim ama piyasada ki fiyatlar ve işverenlerin hepsini OSGB den almak istemesi ve doktor sıkıntısı + sağlık personeli derken hevesiniz kalmıyor .

  Bence danışmanlık firması sonrasında OSGB ye dönmek daha mantıklı .

   
 13. Sinem Duvan

  Sinem Duvan TÜİSAG Üyesi

  merhaba,danışmanlık firması açtığımızda az tehlikeli iş yeri için eğitim vereceğimiz zaman işverenle isg katipten sözleşme yapıp işverenin sigortamızı ödemesi mi gerekiyor yoksa bu danışmanlık firması üzerinden fatura kessek yeterli midir?
   
 14. Emre YA

  Emre YA TÜİSAG Üyesi

  Danışmalık firması kurup, katipten hekim ve uzman sözleşmelerini yapıp fatura keserek hizmet vermenin ne gibi sıkıntıları olabilir ?

  İşverenler sigorta yapmayacak diğer bir deyişle os gb mantığıyla çalışsak ne olur ?

  İSG Hizmetleri yönetmeliğine aykırı bir durum ama sakıncaları sizce neler olabilir. Cezai durum, ihtar puanı vs.

  görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

   
 15. turanmst

  turanmst TÜİSAG Üyesi

  danışmanlık firması kurduğunda isg katipten göremezsin ki en başta, yabni OSGB mantıgı ile çalışamazsın sen işverene istek gonderemezsın, bireysel olarak çalışma mantıgına göre yapabilirsin onda da sigortan otomatik yatar zaten. cezai duruma gelinirse kurdugun danışmanlık firması baska bir OSGB nın yetki belgesini kullnıyorsa bu seferde orası OSGB subesi olarak geçer ki yinede ruhsat almalısın yoksa denetimde ceza yersin   
 16. Emre YA

  Emre YA TÜİSAG Üyesi

  sn. @turanmst sözleşmeler bireysel olarak yapılacak. işveren ssk yapmayacak. danışmanlıkta sadece fatura keseceğiz.

   
 17. turanmst

  turanmst TÜİSAG Üyesi

  bana göre...bireysel olarak sözleşme yaptıgınızda işveren SGK ödemek zorunda sistem zaten otomatik sizi SGK lı çalışan olarak atar ama atama yapmazsa SGK yı kontrol etmek sizin yükümlülüğünüz çünkü sgknız yatmadan verilen sertifika ve eğitimlerin gecerliliği olmaz çünkü siz OSGB değilsiniz. ama danışman olarak çalışmanızda herhangibir sakınca yoktur, çalışabilir ve bu şekide fatura kesebilirsiniz tabi bu durumda iş müfettişleri denetime geldiklerinde bakanlık logolu sözleşmeleri olmadıgından işyer ceza yer ve sizde müşterileriniz gözünde üçkağıtçı olursunuz.... kısacası bireysel çalışıyorsan SGK yatmak zorunda yada OSGB ruhsatı üzerinden işlem yapmalısın başka yolu yok, eğer danışman olarak basit bi şirketle bu iş yapılabilse kimse OSGB ile ugrasıp bosa harç paraları ve denetlemelerle uğraşmaz

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica