Haber İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanı Olarak Görevlendirenler İçin Önemli Kazanım

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yardımcısı
Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli hemşire üyemizin iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak çalıştırıldığı dönemlere ait ilave ek ödemelerini talep etmesinin hastane idaresi tarafından reddedilmesi üzerine sendikamız tarafından dava açılmıştı.

Davayı görüşen Trabzon İdare Mahkemesi verdiği kararında idarenin ilave ücreti ödememe gerekçesi olarak iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğunun ertelenmesini öne sürdüğünü belirtti. Mahkeme iş sağlığı ve güvenliği uzmanı çalıştırılmasına ilişkin hükmün uygulanmasının ertelendiği ama yasanın yürürlükte olduğuna dikkat ve çekerek idareler tarafından iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak görevlendirilenlere Kanun uyarınca ek ödeme yapılması gerektiğine hükmetti. Mahkeme üyemizin yoksun kaldığı ilave ek ödemelerin idareye başvuru tarihinden itibaren ödenmesine de karar verdi. Karar ile ilgili Danıştay’a yapılan itiraz da karara bağlandı. Danıştay 12. Dairesi verdiği kararda idare mahkemesinin kararını onadı.

Kaynak

Gamze

Yönetim Yardımcısı
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları İçin Örnek Yargı Kararı

İş ve sosyal güvenlik uzmanlığı yasasının yürürlüğü ertelense de idare tarafından bu unvanla görevlendirilen kişilere hakları ödenmelidir.

Yargıdan Sevindiren Karar
Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hemşire olarak çalışmakta olan personel, daha önce ise iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak çalışmıştır. Geçmişteki bu döneme ilişkin olan ilave ek ödemelerini çalıştığı üniversite hastanesinden talep etmiştir ancak hastaneden ret yanıtını almıştır. Bunun üzerine hemşire sendikaya başvurmuştur. Sendika tarafından olay idari yargıya taşınmıştır.

Trabzon İdare Mahkemesi tarafından bakılan davada, davalı idare savunma yapmıştır. savunmasında iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğunun ertelenmesi nedeniyle söz konusu ücreti ödemeyeceğini belirtmiştir. Mahkeme ise iş sağlığı ve güvenliği uzmanı çalıştırılmasına ilişkin düzenlemenin uygulanmasının ertelense de halen yürürlükte olduğuna dikkat çekti. Bu yüzden de iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak görevlendirilenlere idareler tarafından ödeme yapılmak zorunda olduğuna hükmetti. Davacı olan hemşirenin Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden istediği iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak çalıştığı döneme ait mali hakların idareye başvuru tarihinden itibaren işleyecek olan yasal faizi ile ödenmesine karar verdi.

Kaynak

mekabe

TÜİSAG Üyesi
Gamze hanım,
İş ve sosyal güvenlik uzmanlığı yasası diye bir yeni yasa mı var, yoksa bu bildiğimiz 6331. sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu mudur?

Gamze

Yönetim Yardımcısı
Gamze hanım,
İş ve sosyal güvenlik uzmanlığı yasası diye bir yeni yasa mı var, yoksa bu bildiğimiz 6331. sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu mudur?
Haberi kaynağında olduğu gibi yayınladım. Öyle bir yasa bende bilmiyorum :)

mekabe

TÜİSAG Üyesi
Sizin değil, sanırım haberi veren editörün konuya hakim olmamasından kaynaklanan bir durum olmalı. Doğrusunun 6331 sayılı ISG Yasası olması gerektiğini düşünüyorum. Teşekkürler..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.