Haber - Iş Sağlığı Kurulunda Işverenin Sorumluluğu - Barbaros Özcan | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Iş Sağlığı Kurulunda Işverenin Sorumluluğu - Barbaros Özcan

Konu, 'Köşe Yazıları' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  İş Sağlığı Kurulunda İşverenin Sorumluluğu

  1.jpg

  İş kazalarında, kaza geçiren çalışan ile diğer çalışanlara kazanın nasıl olduğu, neden olduğu, bir daha olmaması için nasıl davranmak gerektiği ve ne gibi tedbirlerin alındığı konularında da eğitim verilmelidir.

  18.01.2013 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Kurullarına İlişkin Yönetmeliğe göre kurul, işveren veya işveren vekili, iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi, insan kaynakları, personel, idari- sosyal işler ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi, varsa sivil savunma uzmanı, varsa formen, usta-ustabaşı, varsa sendika temsilcisi ve çalışan temsilcisinden müteşekkildir. Kurul başkanı işveren veya işveren vekili, kurul sekreteri ise iş güvenliği uzmanıdır.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda;

  İşveren:Çalışan istihdam eden gerçek veya tüzel kişi yahut tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşlar,

  İşveren vekili:İşveren adına hareket eden, işin ve işyerinin yönetiminde görev alan kişi olarak tanımlanmıştır.

  İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliği dikkate alındığında işverenin dolayısı ile işveren vekilinin sorumlulukları ve yükümlülükleri;

  İş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi çalıştırmak veya bir OSGB (Ortak sağlık güvenlik birimi) ile anlaşmak veya İSGB (İş yeri sağlık güvenlik birimi) oluşturmak, gereken araç-gereçleri temin etmek, iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tespit ve öneri defterini Çalışma ve İş Kurumu Müdürlükleri’nden onaylatmak, iş sağlığı ve güvenliği açısından tespit edilen aksaklık ve uygunsuzlukların bu deftere yazılarak işveren veya işveren vekili, iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimince imzalanması şeklinde özetlenebilir.

  Bakın burası önemli:


  Onaylı defterde yazılan tespit ve öneriler işverene tebliğ edilmiş sayılmaktadır.
  Şayet kurula işveren vekili başkanlık edecekse tespit edilen aksaklık ve uygunsuzluklara doğrudan müdahalede bulunabilecek, bu olumsuzlukları giderebilecek işveren vekili olması gerekir. İşveren vekili olan kişi bu şekilde yetkili değilse yapılacaklarla ilgili işverenden onay veya izin alması gerekecek. Bu da -herkesin anlayacağı dilden yazayım-; maliyet için onay istemek demektir. İşveren onay verirse yapılır, vermezse yapılmaz. Bir de kraldan çok kralcılar var tabi... Maliyet unsuru tedbirler için onay almak zorunda olan işveren vekili (para harcamaya yetkisi olmayan) “şimdilik lüzum görmediği” için, -belki de haberi olsa gerekli tedbirler için derhal harekete geçecek olan- işverenine konuyu anlatmayabilir. Konudan bihaber olan işverende bir olay vuku bulduğunda “haberim yoktu olsa yapardım” şeklinde kendisini savunabilecektir. (Ben yapmadım o yaptı)

  Her ne kadar işverenin veya işyerinin su, telefon, temsil, bordro, tebliğ, tebellüğ,… gibi evrak takibi işlemleri için noterden verilen bir vekalet ile işveren vekili olunabilse de iş güvenliği konusunda işveren vekilliğinin kim tarafından yapılması gerektiği çok önemlidir. Yukarıdaki tanımda olduğu gibi işin ve işyerinin yönetiminde yer alan kişi. Burada fiili bir durum var. İşveren vekili fiilen işin başında ve yönetiminde bulunmalıdır.

  Bir başka husus çalışanların işyerinden ayrılarak (her hangi bir sebeple olabilir) yeni bir işyerinde işe başlaması durumunda yeni işveren bu kişinin sağlık dosyasını eski işyerinden yazılı olarak isteme, bu tebliği alan eski işveren ise söz konusu çalışanın sağlık dosyasını onaylayarak bir ay içinde yeni işverene göndermekle sorumlu tutulmuştur. Bu uygulama şu sıralar pek yaygın değil. Ama özellikle meslek hastalığı söz konusu olduğunda eski işyerinden gelen sağlık dosyası yeni işverenin lehine durum oluşturacaktır. Diğer yandan iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin belge ve kayıtlar saklanmalı, çalışanların sağlık dosyaları çalışanın işten ayrılma tarihinden itibaren en az 15 yıl saklanmalıdır.

  İşverenlerin veya işveren vekillerinin uygulaması gereken bir başka önemli husus; sağlık,…vs. sebeplerle işten uzaklaşmak zorunda kalan, en önemlisi iş kazası nedeni ile işinden uzaklaşan çalışanlarına işe başlamadan evvel iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili uyum/pekiştirme eğitimi vermesidir. İş kazalarında, kaza geçiren çalışan ile diğer çalışanlara kazanın nasıl olduğu, neden olduğu, bir daha olmaması için nasıl davranmak gerektiği ve ne gibi tedbirlerin alındığı konularında da eğitim verilmelidir.

  Hoşça kalın.

  Barbaros ÖZCAN


  Kaynak: http://haber.rotahaber.com/is-sagligi-kurulunda-isverenin-sorumlulugu_464094.html


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica