Iş Müfettişlerinin Denetim Raporları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında şuleakkoç tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hasan Berkman

  Hasan Berkman TÜİSAG Üyesi  Evet Üstelik Dilek hn gibi paylaşımcı bir kişiye böyle şeyler yazmanız çok abesle iştigal olmuş, Dilek hn sizi beğeniyoruz..çalışmalarınızın devamını diliyoruz, saygılar,


   
  dilekaltinok bu yazıya teşekkür etti.
 2. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba, bizde daha yeni Ankara'da bir inşaat şantiyesinde denetimden geçtik. risk değerlendirme, Acil durum planı, tatbikatlar, İSG planı gibi dokümanlara sadece var mı diye baktılar hiç de detaylı bakmadılar. Dokümantasyon kısmını eksiksiz atlattık yani. Yalnızca sertifikalı ilkyardımcı sayısı eksikliği sebebiyle eksiklik yazdılar bir de taşeronların İSG uzmanı atamalarında ve işyeri hekimi atamalarına eksiklik yazdılar halbuki biz taşeronlar için de İSG uzmanı ve doktor bulundurmamızı hesaplayarak yapmıştık. Küçük bile olsa her taşeron kendi atamasını yapacak ana firma olarak siz yapmayacaksınız diyerek kesip attılar ki 2000 puantajı olacak yakında bu şantiyenin 50nin üstünde taşeronla. Küçük taşeronları da birleştirerek kurullar oluşturun dediler. Asıl sıkıntılar saha uygulamalarında başladı. 1000 kişilik şantiyede toplamda 3 kişiyi emniyet kemeri olmasına rağmen kullanmıyor diye bu şantiyede yüksekte çalışmalar sıkıntılı dendi ayrıca kalıp altı iskele sistemimize bile sıkıntılı dendi hesaplar önlerine konulmasına rağmen. Ve en önemli konu burda bir kaç kişi yazmış ama sahada çok iyi çok iyi diyip rapora yazarken geçişler sıkıntılı sahada iskelelere ve yükseğe ulaşım sıkıntılı diyerek az kaldı şantiyeyi kapatacaklardı. Bu arada bir müfettiş iş botu kullanmamakta ısrar etti ayağını acıtıyormuş :) ayrıca bir müfettiş başörtülü olduğundan koğuş denetlemesini yapamayacağını erkeklerin yattığı yerlere gitmeyeceğini belirtti. Kısaca biz ucuz atlattık, işalla hepiniz ucuz atlatırsınız yoksa bu zihniyetle çok yer kapanır.
  Not: Raporu size de imzalatmak zorundalar, sahada çok iyi diyip diyip eksik kalan maddelere ilgili tartışın aksi takdirde imzalamıyorum sizi şikayet edicem diyin biraz geri adım atıyorlar, ayrıca denetim boyunca ne yapıp edip kamera kaydı veya ses kaydı alın derim ben...

   
 3. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Yani diyorsunuz ki Türkiye böyle sesimizi çıkarttığımız an ensemizde kapanma korkusu olacak :(( başınızdan böyle bir olay geçtiği için bu konuda yorum yapmam doğru olmaz. Bende size önceden başımdan geçen bir olayı anlatayım holdingde görev yaparken müfettiş denetlemesine girdik denetleme esnasında müfettiş sessiz bir ortamda ses analizi istedi. Diğer bölgeler için yaptırmıştık ancak orada eksikti burada sözlü beyan ettik ancak yok ben anlamam dediğimde üstad sessiz ortama neden yaptırayım sürecinde haberim yokken müfettişler birden gelen telefonla işletmeden ayrıldı. Müfettişlerin gelmesine seviniyorum aslına bakacak olursak denetlemelere her zaman olumlu bakmışımdır ancak küstahca bir tavırla karşılaştığımda sakin olabilmek için sakinleştirici kullanmak faydalı olacaktır. :) Bu arada denetlemeye çok yönlü hazırlandığımız için üstad kelimesinide ağzımıza yerleştirdik :) Hocam bizim buralarda da sinirden ağlayan uzman arkadaşlarımız var bakalım hayırlısı umarım aynı duruma biz düşmeyiz :(

     

   
 4. ysmnkcby

  ysmnkcby TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,

  Benim de bir sorum olacak.

  Denetimde geldiklerinde eksiklikleri tutanakla belirtip yapılması için süre veriyorlar. Örneğin 1 hafta süre verilmiş bu sürede ölçüm vs. isteniyor. Böyle durumlarda ölçümün örneğin 2 hafta gibi sonrasında yapılacağı durumlarda tekrar geldiklerinde bu evrak olmamış olacak. Böyle durumlarda ne yapılmalı, örneğin teklif alınmış olsa yeterli olur mu?

  Şimdiden teşekkürler

   
 5. CG_Tuncel

  CG_Tuncel TÜİSAG Üyesi

  işi yaptıracağınız şirketle sözleşmenizi yaparsınız onu gösterirsiniz.
  yoksa teklif almak onlar için geçerli olmayacaktır.

     

   
  dilekaltinok ve ysmnkcby bu yazıya teşekkür etti.
 6. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Bu konuda bende sıkıntılıydım ancak işimizi yapan bir firma buldum isterseniz sizede önerebilirim. İşimizi bir hafta gibi kısa bir sürede hallettiler. Teklif almanız anlamsız olacaktır sözleşme yapmanız belki bir nebze olsa kurtarır ancak dönüp bunları bizim mi söylememiz gerekirdi türünden bir fırtına kopabilir.

   
  ysmnkcby bu yazıya teşekkür etti.
 7. CG_Tuncel

  CG_Tuncel TÜİSAG Üyesi

  ayrıca gelen ekibi bilmiyorum ama iletişime geçmeniz için numralarını ve mail adreslerinin bırakıyorlar, onlardan görüşte alabilirsiniz.
  bence çekinmeyin, sorun :)
   
 8. ysmnkcby

  ysmnkcby TÜİSAG Üyesi

  Burada birden fazla fikir alabileceğimi düşündüm. Burada bu durumda olan daha çok kişi olduğu için.

  Tabi iyi fikir :)   
  mustafademir2002 ve CG_Tuncel bu yazıya teşekkür etti.
 9. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bende bir ekleme yapmak isterim ayrıca kaynağın cidden sağlam olduğuna inanın. işinize yarayacak bir belge yolluyorum. buradakileri tamamladığınızda zaten işin büyük bir kısmını evraksal olarak tamamlamış olacaksınız.
  iyi çalışmalar.

     

   

  Ekli Dosyalar:

 10. CG_Tuncel

  CG_Tuncel TÜİSAG Üyesi

  kapasite raporunu, iş akış şemasını ve kimyasal eğitimini de eklemek isterim.
  geçtiğimiz haftalarda ben de denetim geçirdim.
  ayrıca döküman için teşekkürler.   
 11. seart

  seart TÜİSAG Üyesi

  bu dediğiniz şekilde yapılmazsa sadece bakıp gidilse işveren senin ve iş güvenliğinin gereksiz olduğunu düşünmeye başlar bence öyle olması daha iyi   
 12. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar gelen misafirlerimizle ( müfettişlerle ) tartışmaya hiç gerek yok aslına bakarsanız bizde denetimden geçtik ne derlerse yapmaya çalıştık şimdi bakıyorum iyi ki denetlemeye girmişiz bu denetleme bize bir çok şeyi açık açık gösterdi özellikle hayatımda ilk defa patlamadan korunma dökümanı hesaplarını yaptım, bu konuda eksiklerimi görmeme yardımcı oldu. Şu an patlamadan korunma dökümanı 8000 tl den başlıyor ve artıyor, eğer bu denetleme olmasaydı belki bunu hiç öğrenemeyecektim. Firmam bu denetlemeyi eksiksiz atlattı bundan daha güzel bişey olmaz düşüncesindeyim.

   
  ENES SAKARYA ve Selcen ÖZBAY bu yazıya teşekkür etti.
 13. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  unutmadan belkide bize iyileri denk geldiği için bu kadar güzel denetleme atlattık :))
   
 14. ozgetunaa

  ozgetunaa TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar artık bakanlık üzerinden sözleşme yaptığımız için ayriyeten sözleşme yapıp bakanlığa göndermemiz gereklimidir... yönetmelikten "veya" kelimesi kullanılmış ama ben yinede emin olamadım..bazı arkadaşlarım teftişlerde sözleşmelerede bakıldığını söyledileri için

   
 15. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Sözleşme çıktısını İSG-Katipten alabilirsiniz. Bakanlığa herhangi bir evrak göndermenize gerek yok.
  Arkadaşlar geçen hafta inşaat şantiyem denetlendi. Sahayı dolaşırken tüm çalışanlara iş güvenliği eğitimi aldınız mı? Neler anlatıldı diye sordu müfettişler. Ayrıca yukarıda sayılan tüm evrakları kontrol ettiler.   
 16. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Gçen seneden kalan bu notlara ulaştım, ancak sistem biraz değişti, artık belli guruplar belirli iş kollarına gitmeye başladı. mesela Metal iş gurubuna izmirde de manisada da bursada da aynı ekip bakıyor.
  İzmirdeki müfettişelrin yapıcı tavrını biliyorum. denetimler eğitim gibi geçiyor çok şey öğreniyoruz. ancak bursadakileri bilmiyorum. bursadan kimse var mı? bursada müfettiş yaklaşımı nasıl? dikkat ettikleri noktalar neler?
  ayrıca kaç gün geliyorlar, kimi 1 gün diyor kimi 2 neye göre belirleniyor?

   
 17. Ediz U.

  Ediz U. TÜİSAG Üyesi

  Bakılan denetim maddeleri:
  risk analizi (ekip tarafından hazırlanması isteniyor)
  İşçilerin eğitim kayıtları
  tehlikeli kimyasalların depolanması , uygun etiketlenmesi
  kimyasalların malzeme bilgi formları ( görünür yerde asılı olacak)
  yüksekten düşme tehlikesi olan yerlere korkuluk
  Sağlık raporları
  Emzirme odası, kreş
  yüksek istifleme
  termal konfor
  kkd kullanımı
  topraklama belgeleri , elektrik panoları ve işyerinde kullanılan tüm makine için topraklama ölçümleri
  elektrik tesisatı kontrol belgesi
  basınçlı kap kontrolleri
  acil stop düğmelerinin çalışıp çalışmadığı
  hareketli kısımlara temas riski ve makine korumaları
  çalışan soyunma dolapları, duşları
  kurul defteri
  onaylı defter
  acil durum planı , işyerine özel olacak, genel kopya bir rapor değil , ayrıntılı,, vaziyet planı,kaçış planı asılacak
  acil durum ve yangın tatbikatları
  yangın söndürme ve algılama sistemleri
  uyarı işaretleri
  etanjlı lambalar
  kepçe ve forkliftlerde geri gelişlerde ışıklı ve sesli ikaz sistemi, aynası, operatör belgesi
  işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı sözleşmeleri

   
  erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica