Iş Makinesinden Düşmeler Hakkında Iş Başı Konuşması

Konu, 'İş Başı Konuşmaları' kısmında Xzenon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Xzenon

  Xzenon TÜİSAG Üyesi  İŞ MAKİNESİNDEN DÜŞMELER
  Ağır iş makineleri kullanan ya da tamir eden kişiler için en sık görülen yaralanma nedeni düşmelerdir. Ekipmanın büyüklüğü arttıkça düşmelerden meydana gelen yaralanmalar daha şiddetli hale gelmektedir.


  Düşmenin basit bir nedeni yetersiz temizliktir. Yağ, gres, aletler veya parçalar birisi gelip malzemenin üzerine basana veya tökezleyene kadar ve düşene kadar kaporta üzerinde kalırlar. Soğuk havalarda kırağı, kar ve buz güneş çıkıp onları eritene ve insanlar kayıp düşene kadar orada dokunulmadan kalırlar.


  Bugünlerde birçok yeni iş makinesinin üzerine merdivenler ve tutunma yerleri monte edilmektedir. Bunlar sizin güvenliğiniz için tasarlanmıştır ve hem makineye inerken hem de çıkarken her ikisini de kullanmanız gerekir. Eğer bunlar (tutunma yerleri ve basamaklar) hasar görmüş veya eksikse tamir edilmesi için rapor edin. Eğer iş makinenizde merdiven ve tutunma barları yoksa ve buna ihtiyacınız varsa bunları talep edin. Bir kayışın veya borunun bükülmesi ve kaynak yapılması uzun zaman almaz.


  Kepçeler ve vinçlerde kusurlu yürüme platformları ve korkuluklar makinelerden düşmenin diğer bir nedenidir. Eğer donanımlarınızın tamire ihtiyacı varsa hemen yaptırın.


  Son olarak birçok tamirci yeterli güvenli çalışma alanı (durma) olmamasından dolayı düşerler. Makine üzerinde dar ve eğimli bir kısımda denge kurmaya çalıştığınız zamanın yarısını portatif bir merdiven veya daha uygun bir çalışma platformu sağlamak için harcarsanız daha iyi ve daha hızlı iş yapabilirsiniz.


  FALLS FROM EQUIPMENT
  The most frequent cause of serious injury to the operators and mechanics who run and main
  tain heavy construction equipment are falls. As equipment continues to increase in size, injuries from falls are becoming
  more severe.

  One cause of falls is just plain poor housekeeping. Oil, grease, mud, tools and parts are left on decks until somebody steps on or stumbles over the material and falls. In cold weather, frost, snow and ice are left undisturbed until the sun melts them or a man slips and falls.

  Steps, ladders and grab bars come installed on most new equipment these days. They are intended for your
  safety and should be used both in getting on the machine and getting off. If these items are damaged or miss
  ing, report them and have them repaired. If you think a step or grab bar is needed on your machine where
  none has been provided, ask for one. It doesn't take that long to bend a strap or bar and weld it on.

  Defective catwalks and handrails on shovels and cranes are another cause of falls. If your rig needs this kind
  of repair, have it taken care of now.

  Finally, many mechanics fall because they don't have a safe place to stand. You can do a better and faster job if you take time to get a stepladder, or a platform to work from than if you spend half your time trying to balance on a narrow sloping part of the machine you are working on.


  KAYNAK:http://www.toolboxtopics.com/Audio%20Topics/Vol%201%20disk%202/19%20What%20Safety%20Means.htm
  Bu metin Risk Yönetimi Yahoo Grubu’nun İşbaşı Konuşmaları Topluma Hizmet Projesi çerçevesinde paylaşılmıştır.http://groups.yahoo.com/group/riskyonetimi/


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica