Tartışma : Iş Makineleri Bakım Onarım Destek Sehpalari

ferhat özz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba iş makinelerinin bakım ve onarımı sırasında kullanılan destek sehpalarının standardı nedir. Bunun dayanımı ile ilgili nasıl bir deneyden geçebilir. Sonuçta desteklediği yükü kaldirabilecekmi bunu bilmemekteyiz. Yardımcı olursanız sevinirim.

olcay altay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba
Bu çok yaratıcı bir soru forumun genelini düşündüğümüzde.
Bu konuda bizde hep sıkıntı yaşıyoruz.
Yönetmeliğimiz bu konuda da sınırlı .
İş Ekipmanları yönetmeliği
3.2.2. Kılavuzsuz yüklerin seyyar iş ekipmanı ile kaldırılmasında ekipmanın eğilmemesi, devrilmemesi ve eğer gerekiyorsa kaymaması veya yerinden oynamaması için gerekli tedbirler alınır. Bu önlemlerin tam olarak uygulanmasını sağlayacak kontroller yapılır.

Bu yönetmelik maddesine göre de devrilmesi mümkün olmayacak şekilde bahsetmiş..
3.1.4.2. Çalışma sırasında iş ekipmanı sabitleniyorsa veya iş ekipmanının, devrilmesi mümkün olmayacak şekilde tasarımı yapılmışsa koruyucu yapı veya sistemler gerekmez.

Bu konu ile ilgili benim bildirim başka yönetmeliklerde bir şey geçmiyor.

Bakımlarla ilgili her ne kadar mevzuat eksiği olsa da sanırım sadece ve sadece sihirli cümleye ihtiyaç kalıyor.

" İşveren gerekli önlemleri alır "

Kolay gelsin.

ferhat özz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba
Bu çok yaratıcı bir soru forumun genelini düşündüğümüzde.
Bu konuda bizde hep sıkıntı yaşıyoruz.
Yönetmeliğimiz bu konuda da sınırlı .
İş Ekipmanları yönetmeliği
3.2.2. Kılavuzsuz yüklerin seyyar iş ekipmanı ile kaldırılmasında ekipmanın eğilmemesi, devrilmemesi ve eğer gerekiyorsa kaymaması veya yerinden oynamaması için gerekli tedbirler alınır. Bu önlemlerin tam olarak uygulanmasını sağlayacak kontroller yapılır.

Bu yönetmelik maddesine göre de devrilmesi mümkün olmayacak şekilde bahsetmiş..
3.1.4.2. Çalışma sırasında iş ekipmanı sabitleniyorsa veya iş ekipmanının, devrilmesi mümkün olmayacak şekilde tasarımı yapılmışsa koruyucu yapı veya sistemler gerekmez.

Bu konu ile ilgili benim bildirim başka yönetmeliklerde bir şey geçmiyor.

Bakımlarla ilgili her ne kadar mevzuat eksiği olsa da sanırım sadece ve sadece sihirli cümleye ihtiyaç kalıyor.

" İşveren gerekli önlemleri alır "

Kolay gelsin.
Olcay bey çok teşekkür ederim

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bu konuyu ben de takip ediyorum bilgi amaçlı olarak.
Bir çok tipte "destek sehpa"sı var, internet üzerinde araştırdım.
Ayrıca TSE sitesinde de araştırdım. Ancak, teknik kullanım ismine göre bulamadım. Neticede her türlü ekipman belli standartlara göre üretilir. Dolayısı ile muhtemelen bunun üretim standardı vardır, diye düşünüyorum.
Acaba mevcut destek sehpası üzerinde üretim/makine etiketi var mı (örnek resim)? ya da sehpanın ve varsa etiketin resmini paylaşabilirmisiniz?

Ekli dosyalar

• 1 (2).jpg
    1 (2).jpg
    153.5 KB · Görüntüleme: 17
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.