Soru Iş Makinaları Periyodik Kontrolleri

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında ceren123 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ceren123

  ceren123 TÜİSAG Üyesi  Herkese kolay gelsin,

  İnşaat işlerinde kullanılan kaldırma araçlarından sayılmayan araçların(kepçe, kamyon, transmikser...) periyodik kontrollerinin ne kadar zamanda bir yapılmalı?


   
 2. gap2004

  gap2004 TÜİSAG Üyesi

  Ceren hanım
  Saydığınız iş makinalarının peryodik bakımı çalışma saatlerine göre yapılır.
  İş makinalarında çalışma saati 50, 250, 500, 1000, 2000 çalışma saatleri
  v.s olunca peryodik bakımı yapılır.

   
 3. ceren123

  ceren123 TÜİSAG Üyesi

  Teşekkür ederim peki bu periyodik kontrolleri kim yapacak? Yetkili servisin yapması zorunlu mu?

     

   
 4. Selçuk Karstarlı

  Selçuk Karstarlı TÜİSAG Üyesi

  Konuyu tartışırken bakım ve muayeneyi karıştırmayalım. Kaldırma makinaları için 3 aylık periyotlar muayene şartı yasal bir şart olup test ve muayeneyi kapsamaktadır. Böyle bir şart iş makinaları için yoktur. Ancak bakımlarının zamanında yapılmasında fayda vardır.

   
  aslan299 bu yazıya teşekkür etti.
 5. maiieyes

  maiieyes TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar,
  doğalgaz kalorifer kazanı,
  elektrikli yük asansörü,
  basınçlı paketleme makinesi,
  su deposu,
  elektrikli forklift lerin periyodik bakımlarının ne sıklık yapılması gerekiyor.
  yardımcı olursanız sevinirim yada nerden öğrenebileceğimi söylerseniz de sevinirim :)

  teşekkürler iyi çalışmalar diliyorum..


     

   
 6. Selçuk Karstarlı

  Selçuk Karstarlı TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle kastınız bakım mı? muayene ve test mi? Muayene ve Test ise kaldırma iletme işleri için kullanılan araçlar 3 aylık periyotlar ile, basınçlı kaplar yılda bir kontrol edilir. Siz asansör demişsiniz ancak asansör ruhsatı var mı? Asansör yönetmeliği kapsamındakiler yılda 1, yok vinç türünde birşey derseniz. 3 ayda 1

   
  aslan299 bu yazıya teşekkür etti.
 7. maiieyes

  maiieyes TÜİSAG Üyesi

  yönetmeliklerden baktım orada genel olarak nitelendirildiği için ayrı ayrı yazıldığı bir yer varmıdır acaba diye düşünerek sormuştum,demekki genel olarak nitelendirmem gerekiyor..
  teşekkür ederim ilginiz için..
   
 8. ahmet_1122

  ahmet_1122 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bir işletmenin kazan dairesinde, bu 40 kişinin çalıştığı bir restaurant yada bir otel olarak düşünelim kazan dairesine indiğimde dar alanda bir sürü alet görüyorum gerçekten çok karışık görünüyorlar çalışma prensiplerini çözmeye çalışıyorum fakat yalın haliyle prosesi göremediğim için risk analizim sırasında bu mümkün olmuyor konu hakkında nasıl aydınlanabilirim?? . sıcaksu dağıtıcıları boyler tankı kombiler hidraforlar herşey iç içe kazan dairesinde doğalgaz tehlikesi var kombilerden dolayı ,, basınçlı kap var hidrafor boyler tankı (ne işe yarıyor bilmiyorum) ayrıca hidraforlar iletken yüzeyi oldukça büyük ekipmanlar bunlara da bence kesinlikle kaçak akım rolesi olmalı yani elektrik tehlikeside var, hatta iletken yüzeyi olmayan su deposu depo v.b şeylerde varsa statik elektrik içine bir topraklama veya statik elektrik gidericiler yerleştirilmelidir çünkü kazan dairesinde bu kombilerin varlığıyla doğalgaz olması nedeiyle patlama ihtimali var..son olarakta doğalgaz tesisatının olduğu heryerdemi? kaçak doğalgazı bildirecek sistemlerin olması zorunludur ,sadece bina ana dağıtısında mı olmalıdır yoksa patlama ihtimali yüksek yerlerdemi olmalıdır bu konuda kendimi yetersiz görüyorum nerden bilgi edinebilirim?   
 9. Selçuk Karstarlı

  Selçuk Karstarlı TÜİSAG Üyesi     

   
 10. Emin YAMAN

  Emin YAMAN Guest

  Merhaba Arkadaşlar,
  Vinç ve Forkliftler ile ilgili son durum nedir uygulama nasıl yapılıyor
  3 ayda 1 mi?
  Yılda 1 mi?   
 11. ozilt

  ozilt TÜİSAG Üyesi

  Emin bey,

  yeni yönetmelik bu ekipmanlarla ilgili risk analizi yapılmasını ve bu risk analizi sonrasında süreyi firmanın yada görevli İSG uzmanının belirlemesini söylüyor. Süre ile ilgili sadece azami 1 yıl olabilir bunu geçemez diyor. Tabii süreyi belirlerken üreticiden bilgide alabilirsiniz. Süreyi belirlerken ekipmanın kullanım sıklığı taşıdığı yük gb. faktörleri göz önünde tutmak gerekiyor.   
 12. gecıt

  gecıt TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde Belirtildiği Üzere ekipmanların periyodik kontrol sürelerinde en belirleyici şey İLGİLİ STANDARTLAR. İlgili standartlar ekipmanlara göre yönetmelikte belirtilmiştir. Bu standartlardan SÜRELER ve KRİTERLER elde edilmelidir. Yönetmelikte ilgili standartlarda süre belirtilmemişse azami bir yıl veya azami 6 ay veya 10 yıl gibi ifadeler de bulunmakta.

  Zaten düzenlenecek periyodik kontrol raporunda ilgili standart ve yöntem belirtilmelidir.

  Ek 3-1.7.3. Periyodik kontrol metodu: İlgili standart numarası ve adı, periyodik kontrol esnasında kullanılan ekipmanların özellikleri ve diğer bilgiler belirtilir.

  Eğer ki standartlarda belirtilmemişse yapılacak olansa şudur;

  Ek 3 1.4: Periyodik kontrol aralığı ve kriterleri standartlar ile belirlenmemiş iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri, varsa imalatçının öngördüğü aralık ve kriterlerde yapılır. Bu hususlar, imalatçı tarafından belirlenmemiş ise iş ekipmanının periyodik kontrolü, bulunduğu işyeri ortam koşulları, kullanım sıklığı ile kullanım süresi gibi faktörler göz önünde bulundurularak, yapılacak risk değerlendirmesi sonuçlarına göre, belirlenecek aralıklarda yapılır. Belirlenen periyodik kontrol aralığının bu Yönetmelikte belirtilen istisnalar(*) dışında bir yılı aşmaması gerekir.

  Yani ilk önce standart standartta yoksa imalatçının öngördükleri, o da yoksa risk değerlendirmesi yani belirlemek bize düşüyor. Belirleyeceğimiz süre ise istisnalar dışında maksimum bir yıl.

  İstisna ise şu
  (*) Periyodik kontrol süreleri API 510 standardı esas alınarak belirlenen basınçlı ekipmanlarda; basınçlı ekipmandaki içerik (basınç ve benzeri) kayıpları ile korozyon gibi nedenlerle meydana gelen bozulmalar dikkate alınarak yapılan risk değerlendirmesi ve yönetimi çerçevesinde belirlenen periyodik kontrol süreleri, ekipmanın kalan ömrünün yarısını ve her halükarda beş yılı aşmaması gerekir.

  Benim burdan anladığım diyor ki; eğer basınçlı kaplar için ilgili standart çerçevesinde risk değerlendirmesi yapıpta periyodik kontrol süresini belirleyeceksen belirleyeceğin süre ekipmanın kalan ömrünün yarısını geçemez, en fazla da 5 yıl olur. Mesela 6 yıl ömrü kalan bir basınlıçlı kabın periyodik kontrol süresini maximum 3 yıl belirlersin, 12 yıl ömrü kalanın basınçlı ekipmanın ömrünü ise 6 yıl değil en fazla 5 yıl belirleyebilirsin.

  Periyodik kontrollerin kim tarafından yapılacağı hususu ise yönetmelikte ilgili ekipmanlar için ayrı ayrı belirtilmiştir.
  Mesela: Ek 3 2.1.3
  2.1.3. Basınçlı kap ve tesisatların periyodik kontrolleri, makine mühendisleri ve makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır. Söz konusu periyodik kontrollerin tahribatsız muayene yöntemleri ile yapılması durumunda, bu kontroller sadece TS EN 473 standardına göre eğitim almış mühendisler ve aynı eğitimi almış tekniker veya yüksek teknikerler tarafından yapılabilir.

   
 13. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  en 473 yürürlükten kalktı yerine EN ISO 9712 geldi
   
  gecıt bu yazıya teşekkür etti.
 14. hüseyin.sancar

  hüseyin.sancar TÜİSAG Üyesi

  *Kazan sıcaksu kazanı ise, patlamaz, en fazla yüksek basınçta kazandan veya tesisattan (tesisatın en zayıf noktasından)su kaçırır veya kazan en fazla yarılır, su koyverir. *Buhar kazanı varsa patlama ihtimali vardır, zincirleme güvenlik tertibatı kurmak gerekir, (Ağırlıklı/yaylı emniyet valfleri, emniyet sifonu, minumum max. su seviye sensörleri(Tağdiye cihazları), Max.basınçta ve Min. su seviyesinde devreye girecek harici siren/korna,, yetkilisine elektronik bilgi akışının temini,yedekli kondens pompalarının periyodik bakımı,vb. Aynı harici siren/korna, ve yetkilisine elektronik bilgi akışının temini tertibatı, doğalgaz sensörünün algılaması sonucuda devreye girmeli. *kazan dairesindeki bütün ısıtma/boyler/hidrofor vb. cihazlar whatsappla gönderilebilirse yardımcı olurum.Hüseyin SANCAR.(Mak.Müh.) ***KESİLDİ***

   
  Last edited by a moderator: 17 Mart 2015
 15. hüseyin.sancar

  hüseyin.sancar TÜİSAG Üyesi

  Doğalgaz kalorifer kazanı senede 1 defa, kaldırma-iletme makineleri (elektrikli forklift ve elektrikli yük asansörü,vb) 3 ayda 1 defa, basınçlı paketleme makinesi senede 1 defa, su deposu hidroforlarının kontrol ve deneyleri; imalinin bitiminden sonra ve monte edilip kullanılmaya başlanmadan önce veya yapılan değişiklik ve büyük onarımlardan sonra, en az üç ay kullanılmayıp yeniden servise girmeleri halinde ise tekrar kullanılmaya başlanmadan önce ve herhalde periyodik olarak yılda bir yaptırılmalıdır.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica