Soru Iş Makinaları Çeklist

Konu, 'İş Ekipmanlarında Emniyet' kısmında ekecik tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ekecik

  ekecik TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar Merhaba. İş yerimizde Kiralık olarak Forklift ve vinç kullanacağız.
  Tedarikçiden İSG yönünden neler talep etmeli ve nasıl bir çeklist sunmalıyız yardım lütfen.
  Teşekkür ederim.


   
 2. Ceyhun Sönmez

  Ceyhun Sönmez TÜİSAG Üyesi

  Çok detaylı bir konu."İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ" ni incelerseniz, detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

   
  uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
 3. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi


  ÖNERİ-CEVAP:
  Ali bey,
  1-Öncelikle İş makinelerinin ve operatörlerin istenen /istenmesi gereken özelliklerini(Sağlık raporları,Operatör belgeleri, GBT, Sigorta, Muayene, Makine Periyodik Bakım raporları v.b)tanımlayan kapsamlı bir sözleşme yapın.(Bu hususu VAR/YOK şeklinde detaylandırarak....maddeleştirebilirsiniz.)
  2-Periyodik bakım raporlarının( MMO tarafından işlem yapılanlarını tercih edebilirseniz,başınız pek ağrımaz.) yetkili teknik elemanlarca yapıldığına dair dokümanlarında,
  "....değişimi...tamiri..ek olarak takıldığında....yapıldığı takdirde .....KULLANIMA UYGUNDUR..."

  gibi...ifadelerin olup olmadığına iyi bakın. Bu notlar genellikle raporun alt kısmında ve biraz küçük karakterli harflerle yazılır.
  3-İş Makineleri;
  a)Sadece,İş yeri sınırları içinde kullanılacak ise;...Forklift ...Vinç...operatörü...ibareli Operatör belgesinin varlığından ve geçerliliğinden emin olun.
  b)Eğer, İş yeri sınırları dışında,(Yol-Trafik 'de) kullanılma ihtimali var ise,(1 dakikalığına bile olsa...!iş kazası için bu bile yeter..)İş Makinesi Operatör belgesinin(VİNÇ-FORKLİFT olarak açıkça yazılı olmalı), mevcut sürücü operatör belgesine ,yani ehliyetine işletilmiş olmasına dikkat edin.
  4-KullanıcıOperatörün ve İş Makinesinin, mevzuata dahil tüm sigorta işlemlerinin tam olduğundan emin olun.
  5-İş Makinelerinin,Sağlık ve Güvenlik İşaretlemeleri Yönetmeliğinde yazılı hususlara ve mutlaka işaretçi ile ve "İş İzin Belgesinin" işe başlamadan yetkililerce tanziminden sonra işe başlanacağı prosedürünü de yazın
  6-İş makinelerinin kullanılacağı yer ve mekanlarla ilgili çalışmaları ksıstlayan alan/saha tanımlamalarını içeren ve yapılacak işlerin kapsamına göre;(İş yeri Sorumlusu İşvereninizin imzası ile olmasını sağlarsanız iyi olur.)TALİMATLAR hazırlayın/hazırlatılmasını sağlayın.Ayrıca,Makineleri kiralayacağınız firma yetkililerine de ,imza mukabili 1 TAKIM verin.
  7-Size hizmet veren,operatör ve makineler ile ,(size ait olan sürelerde )BAŞKA İŞLERDE GÖREVLENDİRİLMEMESİNİ sağlayan kuralları mutlaka listenize dahil edin.(İstisnai, ACİL durumlara müsaade edecekseniz bu koşulları detaylı olarak belirtin)
  Özellikle;
  Hukuki sıkıntılara yönelik sıkıntı yaşamamanıza yönelik bazı maddeler önermeye çalıştım.
  8-Diğer,Teknik hususlarda ise; Ceyhun SÖNMEZ beye kulak verirseniz iyi olur.
  İyi çalışmalar dilerim.

     

   
  Ceyhun Sönmez bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. vinç halat değişim çeklist formu

Yandex.Metrica