Iş Kazası

Konu, 'İş Kazaları Hakkında' kısmında nesim tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. nesim

  nesim TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar bu samsundaki iş kazasını bir çoğumuz duymuştur.Denetçi ve alt iş veren bu kaza sunucunda tutuklanmış.Denetçinin iş güvenliği uzmanı olduğunu öğredim.Acaba yalnış mı biliyorum kanunda şu şekilde yazmıyor mu ölümcül iş kazası olduğunda iş güvenliği uzmanının suçu olduğu tespit edilirse belgesi askıya alınır veya iptal edilir yazıyor bu hapis olayı nasıl oluşuyor bunu sormak istiyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim....


   
 2. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

  şayet risk değerlendirme yapmamışsa isg uzmanı da 1. dereceden sorumludur. uzmanlık belgesinin iptaline gerek kalmadan zaten adam hapise atılacağından o belge hükümsüzdür. yönetmelikte geçiyor uzman iş yerinde hiç kimseye ve hiç bir bölüme bağlı olarak çalışamaz ve kimseden emir alamaz. bunun sebebi herhangi bir olay sonrasında işverenle aynı statüde değerlendirilir.

  uzmanlıkta söz değil belgeler konuşur. bir uzmanın paronayak olması gerekir. her şeyden kıllanmalıdır ve her ihtimali göz önünde bulundurmalıdır. bu işin temeli RİSK DEĞERLENDİRMESİDİR.

  mevzu bahis olayda uzmanın risk değerlendirmesi yapması da yetmez rutin kontrollere de bakılır. eğer atladığı bir şey varsa uzmanı da işvereni de kimse kurtaramaz. işin özü uzmanın yırtma ihtimali var ama işverenin hiç bir kurtuluşu yok.

   
  keskinkilic, FUNDA3426, chemistanbul ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. fatihsuat25

  fatihsuat25 TÜİSAG Üyesi

  peki bir iş yeri çok tehlikeli sınıfa giriyor ve a sınıfı uzmanı ve yannda tam zamanlı c sınıfı uzmanı var. bu işyerinde risk değerlendirmesini a sınıfı uzmanı mı yapmalı yoksa tam zamanlı çalışan c sınıfı uzmanı?​


     

   
 4. Avukat

  Avukat TÜİSAG Üyesi

  öncelikle tutuklama kararı bir cezalandırma aracı değildir. sadece koruma tedbiridir. bir kişinin tutuklanması suçlu olduğu anlamına gelmez.
  teknik boyutuna girmeden kısaca tutuklama kararı verilebilmesi için kuvvetli suç şüphesinin varlığı ve tutuklama nedenlerinin bulunması gerekmektedir. bu şartları taşıyan kim varsa tutuklanır. uzmanmış,hekimmiş,işverenmiş , yoldan geçen birisiymiş pek önemli değil. suçlu kim varsa gerekli soruşturma yürütülür yargılama yapılır ve cezalandırılır.
  olayda işveren ve uzman özen yükümlülüğüne aykırı davrandığı ve tutuklama şartları oluştuğu için tutuklanmıştır.
  bu ceza boyutudur.
  ayrıca belgesi açısından idari boyutu da söz konusudur. belgesi askıya alınır alınmaz iptal edilir edilmez idari açıdandır. ceza boyutu ile ilgisi yoktur.

   
  Mustafa Ulusoy ve raynold bu yazıya teşekkür etti.
 5. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

  Yasal olarak risk değerlendirmesi yapmak uzmanın yükümlülükleri arasında vardır. Ama bir iş yerinde risk değerlendirmesi yapılırken o iş yerinde çalışan herkesin değerlendirmeye katılması en doğrusudur. Yani A ya da C yapacak diye bir ayrıma girmek çok doğru olmaz. Amaç burada gözden hiçbir şey kaçmayacak şekilde değerlendirme yapmaktır. Unutulmamalıdır ki bir iş yerinde her türlü şeyden iş veren sorumludur. yapılan işlerin tamamını işveren adına yaptığımız için işverenle aynı derecede sorumluyuzdur.

     

   
 6. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Böyle ölümlü iş kazalarında polis olay yerinde Proje müdürü, İSG sorumlusu, şantiye şefi, saha mühendisi gibi sorumlu yönetici personeli hemen göz altına alır. Nöbetçi mahkeme hemen yurtdışı çıkış yasağı koyar bu kişilere. Daha sonra olay derinleştikçe suçlular daha çok belli olur ancak savcının önüne de iş veren veya üst düzey yönetici makamlardan işini eksik yada kötü yaptığı düşünülen kurban olarak atılır. Bu kişiler genelde taşeron sorumluları ve ana firmadan da zaten düzgün çalışmadığı düşünülen, pasif kişilerdir. Burda İSG uzmanı atılmış yoksa kurtarmak isteseler başka bi kurban atarlardı savcının önüne. Yoksa illa İSG uzmanı tutuklanır diye kural olduğunu düşünmeyin. Evet İSG uzmanı veya mühendisinin üstüne savcı gelir ama genelde firmada İSG zihniyetinde sorun olduğu ve İSG uzmanının elinden geleni yaptığı kararına varır ve baştaki yöneticiyi almaya çalışırlar genelde. Bu olay sonucunda her ölümlü iş kazasında aman İSG uzmanını hapse alıolar diye bi izlenime kapılmayalım yani...

   
  chemistanbul ve raynold bu yazıya teşekkür etti.
 7. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Avukat Bey, diyelimki uzman risk değerlendirmelerini yaptı fakat bir yerde atladı veya öngöremedi bir nevi tehlikeleri koklayamadı bu durum hangi suca girmektedir? Diğer bir sorum taksir ve bilinçli taksir arasındaki farklar? Hakim karşsısında dikkatsizlik ihmal ve meslekte acemilik açısından olaylara yaklaşsak savunmaları bu sekılde yapsak bılınclı taksıre göre daha iyimser bir tablo ortaya cıkmaz mı?
   
 8. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  yani, o kadar cok calısma yaptım ama göremedim yapamadım bilmiyordum demek mı avantajlı yoksa ıstenmeyen sonucun gerceklesmenı ıstemıyorum sonucları bılıyorum tedbırlerı aldım ama gene kaza oldu seklınde yaklasmak mı daha avantajlıdır   
 9. nesim

  nesim TÜİSAG Üyesi

  Bende şunu sorayım mesala haftada bir gidiyoruz firmaya siz orda yokken kendi işi dışında firmanın çatısında sorun oluştu ve bu sorunu gidermek için çatıya bir çalışanını çıkardı ve bundan bizim haberimiz yok ve çalışan düştü ve hayatını kaybetti burdaki sorumluluğumuz ne olur acaba

     

   
 10. Emrah ERKEK

  Emrah ERKEK TÜİSAG Üyesi

  Kanun koyucuların yönetmelik meraklısı tutumu yüzünden maalesef çoğu kavramlar karıştırılmakta ve zıtlaşmaktadır. Evet şurası bir kesin risk değerlendirmesi yapmak, işçilere eğitim vermek, yazılı ikaz vermek, ceza kesmek, tutanak tutmak, saha denetim raporları yazmak, düzeltici önleyici faaliyetler oluşturmak ve uygunsuzlukları raporlamak gibi işlemlerin uygulanması iş güvenliği uzmanının üzerine düşeni yaptığının su götürmez kanıtlarıdır.Ancak adalet sistemi ve savcıların gözünde bu hususlar ne kadar göz önüne alınır bunu yakın gelecekte görülecek "İŞ CİNAYETLERİ" davalarında hepimiz göreceğiz.   
 11. Avukat

  Avukat TÜİSAG Üyesi

  kast : suçun bilerek ve isteyerek gerçekleştirilmesidir. Gidip adam öldürmek gibi.
  olası kast : suçun işlenmesini öngörmesine rağmen işlemesidir. olursa olsun durumudur. bu durumda cezada indirim yapılır. örnek olarak, işçilerin tehlikeli bir iş yaptığını görüyorsun bir ölümün olabileceğini öngörüyorsun ama şimdi hiç bunlarla uğraşamam ölürse ölsün diyosun.
  taksir : dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılıktır. kanunda suçun taksirli hali düzenlenmemişse ceza verilmez.
  iki şekli vardır. bilinçli ve basit taksir
  bilinçli taksir : kişinin öngördüğü neticeyi istemememesine karşın neticenin meydana gelmesi durumudur. bu durumda ceza artırılır. işçilerin tehlikeli bir iş yaptığını görüyorsun ama bişey olmaz diyorsun. ( ölürse ölsün dersek olası kast olur)
  basit taksir : kişinin neticeyi öngörememesi ve neticeyi istememesi halidir.
  taksirli suçlardan dolayı verilecek ceza, kusur oranına göre altsınır ve üstsınır arasında denge sağlanır.

  kast ve taksir suçun manevi unsurudur. bir nevi insan kafasındaki düşünceleridir. insan kafasındaki düşünceleri okumak pek kolay değildir. bunların ayrımı ince bir çizgiye bağlıdır.
  o yüzden olaydaki bütün detayları irdeleyip ona göre karar vermek gerekir.

  Burada asıl sorun öngörülebilirliğin derecesinin nasıl ayarlanması gerektiğidir. Mesela bir iş sahasındaki tehlikeli durumları teker teker yazalım desek, bir uzman 5 ihlal, diğer uzman 100 ihlal görebilir. peki 5ihlal gören diğer durumları öngeremediğini mi söyleceğiz. mesela bir kaza olsa bütün diğer şartlar eşit olsa 5ihlal gören uzman diğerlerini öngeremediği için basit taksirden ceza alırken, diğer uzman ise öngörebildiği halde düzeltmediği için bilinçli taksirden mi ceza alacak :) yada ortalama bir insana göre mi belirlemek gerekir :) bu konuda biraz karışık..
  Sizler işin uzmanı olduğunuz için öngöremedim şansınız pek kalmıyor. işinde bilinçli bir kişi hangi durumları öngörebiliyorsa o durumları herkesin öngördüğü düşünülerek ceza verilir.
  Fakat işveren açısından ise iş güvenliğinde uzman olmadığı için pek de sizin gibi değerlendirilmez. oradaki ölçüt makul bir insandan beklenecek seviyede olacaktır. tabi eksikleri işverene bildirdiğiniz halde yapılmaması durumda öngöremedim diyemeyecektir. Bu yüzden işverenden daha ağır ceza almanız da gündeme gelebilir.

  En basit şekilde bunları söyleyebilirim arkadaşlar..   
  erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
 12. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

  Yazdıklarına tamamen katılıyorum. Ama uzmanın üzerine düşeni yaptığı durumlarda.

   
  ediko bu yazıya teşekkür etti.
 13. Yazdıklarınız tamamen doğru. Ancak önemli bir nüans var. İş Güvenliği uzmanı hiçbir zaman ve şartta risk değerlendirmesi YAPMAK zorunda değildir ve böyle bir yükümlülüğü YOKTUR. Yükümlü olduğu konu "Risk değerlendirmesinin yapılmasını SAĞLAMAKTIR. Yani esas itibariyle REHBER konumundadır. Değerlendirmeyi yapacak olan ekibe girmeli, bilgi ve tecrübeleriyle onlara rehberlik ve önderlik yapmalıdır.
  Saygı ve sevgilerimle
   
 14. uzman89

  uzman89 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar elinde ilginç iş kazası hikayeleri olan var mı? yaşanmış veya yaşanabilecek hikayler

   
  semra bu yazıya teşekkür etti.
 15. Samet Özonur

  Samet Özonur TÜİSAG Üyesi

  Ben geçen gün bir iş kazası yaşadım taşeron firmalardan biri bir merdiveni çatıya dayadı ilk çıkan gayet güzel bir şekilde çıktı lakin bir sonraki çalışan merdivenden çıkarken merdivenin kırılması sonucu (Merdiven aleminyum alaşımlı düzgün sağlam ) 3-4 metreden aşağı düştü. İşçinin leğen kemiğinde kırılma meydana geldi şu anda hala hastanede ameliyat olma durumu var. Arkadaşlar emin olun bundan birşey olmaz iki dakkada halleder demeyin herşeyi ama herşeyi dikkate alın en çokta elektrik telleri, elektrik panoları, iskeleler, merdivenler bunlar çok önemli. Ve bu olayda ben A sınıfı uzmanının altında çalışan C sınıfı bir uzmanım. Burdan kabak benim başıma patlama ihtimali nedir ve patlarsa ne kadar patlar. Lütfen yardımcı olursanız sevinirim.   
 16. aygunercan

  aygunercan TÜİSAG Üyesi

  A sınıf uzman varken c sınıfı yardımcı sıfatındadır, herhangi bir sorumluluk yoktur. Eğer ilave o iş için bir görev verildiyse ayrıca değerlendirilir. Bilirkişinin raporu önemlidir. Mahkeme bilirkişi raporu doğrultusunda karar verir.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica